Zajeďte si na dovolenou, výlet nebo eurovíkend do města karnevalů – Barcelony. Na ulicích slyšíte houslisty, harmonikáře, kytaristy, jazzové a indiánské kapely i středověké hudebníky. Z kousků žonglérů a breakdancových mistrů se vám zatočí hlava. Ve španělské Barceloně na vás každou noc čeká karneval.
Chcete skutečně poznat toto divoké město? Pak začněte hned u snídaně. Kde? No přece v jednom z klasických barů, jež od rána vibrují energií a nabízejí dobrou kávu a toasty s olivovým olejem a jamonem (sušenou vepřovou kýtou). Nenechte se ale lenošením pohltit příliš. Ve městě tolik prosyceném historií by to byla škoda. V gotické čtvrti Barri Gótic si budete připadat jako ve středověku. Staré domy, kamenné paláce, dávné kostely, kaple, nádvoří, ouzounké klikaté uličky, obchůdky, kavárničky, pouliční hudebníky – to všechno najdete pod zdejším skvostem, gigantickou katedrálou na Plaza del Rei.
Divoké srdce Katalánska
Ale přenesme se ze středověku na místo, kde to pěkně vře: na hlavní tepnu La Rambla, která vede od majestátního Kolumbova sloupu, protíná staré čtvrti La Ciutat vella, arabskou El Raval a končí na hlavním náměstí Plaza de Catalunya. Tento bulvár překypuje množstvím restaurací a obchůdků. Na každém rohu narazíte na nějaký krámek, často otevřený 24 hodin denně. Prodejci v nich se s vámi dají rádi do řeči v kteroukoli denní i noční hodinu. Lidé narození v Barceloně říkají: nejste ve Španělsku, ale Katalánsku. Nacionalismus a snaha o rozvoj katalánštiny vám budou předhozeny při každém rozhovoru s místními, a pokud se naučíte pár slovíček, získáte si jejich srdce navždy.
Tour de Geudí
Když se řekne Barcelona, mnohý si ji spojí s díly geniálního architekta Antonia Gaudího. Prvním projektem, který zde vytvořil, byla Casa Vicens, jakýsi zámeček obložený keramikou. Dva jeho nejslavnější domy stojí v ulici Passeig de Gracia. Nadčasový desing interiéru Casa Batlló vám na chvíli vezme dech, vlnkový tvar Casa Milla zase znázorňuje moře – ovšem Barceloňané tuto stavbu nazývají Casa Mila neboli La Pedrera, což znamená kamenolom. Až si vše prohlédnete, zamiřte do parku Guell, ve kterém Gaudí rozpracoval harmonii mezi architekturou a přírodou do absolutní dokonalosti. kde jinde zakončit „tour de Gandí“ než u katedrály Sagrada Família – symbolu novodobé Barcelony. Bohužel tento chrám patří k nejstarším staveništím na světě. Gaudí začal v roce 1882, ale dnes ještě není katedrála hotová. Poslední architektovo přání totiž bylo, aby se dokončila jen z darovaných peněz. A tak se lidé každoročně skládají na další díl této fantastické stavby. „Jinak to nemůže být,“ říkají v Barceloňané. Když totiž Gaudího srazila tramvaj, byl oblečen jako nuzák, proto ho kolemjdoucí odtáhli do nemocnice pro chudáky. Zůstal tam i poté, co ho vypátral jeho přítel. Gaudí odmítl lepší lékařskou péči se slovy: „když je to dobré pro normální Barceloňany, je to dobré i pro mě“. Na následky zranění posléze zemřel. A tak Gaudí patří Barceloně a Barcelona zase Gaudímu.
Dejte si v místní restauraci něco dobrého
V restauracích ochutnejte různé druhy pikantních klobás, tlačenku, butifarra, zakousněte k nim toast s vetřeným rajčetem a olivovým olejem či fazolemi a kořením, tzv. Butifarra con mongetes. Jako hlavní pokrm si dejte paellu (jídlo z rýže, masa a zeleniny s typickou směsí koření) a burritas (tortilly plněné grilovaným hovězím masem, fazolemi, sýrem a omáčkou salsa). Skvěle si pochutnáte v Can Culleretes Barri Gotic, nejstarší restauraci v Barceloně s tradiční katalánskou kuchyní (menu o tří chodech s červeným vínem za 15 eur).
Praktické informace
Barcelona má, na rozdíl od hlavního města Madridu, i kouzelné pláže, kde si můžete užívat letní radovánky.
Z Prahy do Barcelony se dostanete velmi pohodlně a cenově výhodně autobusouvou společností. Jízdenka nestojí ani 2000 korun.
Barcelonu můžete projet i na kole. Bicykl si zde můžete zapůjčit. Rozhodně to není drahé.
Vyplatí se pořídit si Barcelona Card na 2 až 5 dní, zahrnující vstupy (či slevy) do více než 100 památek a neomezené cestování veřejnou dopravou.