Který z nich je nejkrásnější? Podle většiny Mallorca, mladí zase nedají dopustit na Ibizu. Ale za „hřích“ stojí Menorca a Formentera. Jedno je jisté – na každém tomto ostrově můžete strávit báječnou exotickou dovolenou.
Souostroví Baleáry vděčí za svůj název dávným bojovníkům s prakem, obávaným „bá lé yaroh“, kteří z útesů s neuvěřitelnou přesností vhazovali kameny na připlouvající vetřelce. Dnešní turisté se podobné salvy bát nemusí, jsou zde naopak víc než vítáni. Vždyť právě oni zajistili ostrovům ležícím asi 200 kilometrů od španělské pevniny nebývalou prosperitu.
Mallorca
Nejznámější z nich je určitě Mallorca, „zelená perla“ Středomoří, ale také ráj plážových turistů s pobřežím plný luxusních jachet a hotelů. Hlavní město Palma de Mallorca nabízí něco i pro milovníky památek – impozantní gotická katedrála La Seu se chlubí největším rozetovým oknem svého druhu na světě. Pozornost poutá i hrad Bellever, který slouží jako jedno ze sídel španělské královské rodiny.
Specialitou na Mallorce je langustová polévka caldereta de langosta, drahá, ale výtečná, nebo pa ambi oli, toust potřený olivovým olejem a dužinou rajčat.
Mallorca je ostrov, který patří ke Španělsku. Je největší z Baleárských ostrovů. Je to dokonce největší ostrov Španělska. Leží v západní části Středozemního moře ve vzdálenosti asi 200 kilometrů od Valencie, Barcelony a Alžíru. Má rozlohu 3 648 km2, je 110 km dlouhý a mezi 60 a 90 km široký.
Ibiza
Na Ibizu se létá z jiných důvodů. Stejnojmenná metropole 40 kilometrů dlouhého ostrova je považována za hlavní město nočního životy Evropy. Nebývalo to tak vždy, před několika desítkami let byl ostrov poklidným místem, významným jen produkcí soli. Vše změnil příchod hippes, kteří ostrov v 70. letech objevili světu.
Ibiza přivítá ročně 1,5 milionu turistů přijíždějících hlavně za zábavou a proslulými nočními bary. Pobřeží lemují luxusní hotely, lodě a jachty milionářů.
Ostrov Ibiza má rozlohou 571 km2, je to třetí největší z Baleárských ostrovů. Leží 80 km jihozápadně od Mallorky a 90 – 150 km na jihovýchod od španělské pevniny. Na délku měří 41, na šířku 22 km.
Formentera
Jen půlhodinkou lodí je to z Ibizi na Formenteru – ostatně jinak než lodí se sem nedostanete. Formentera je malý ostrůvek, žije tu jen 7 500 obyvatel, takže se tu zná skoro každý z každým. Má jen tři hotely a žádnou veřejnou dopravu, turistický ruch se zde zkrátka teprve vzmáhá. Na šířku sotva čtyřkilometrový ostrůvek po celá staletí sloužil jako základna pirátů, dá se tedy tvrdit, že každý, kdo tady bydlí, má pirátské předky – jak také jinak, jsme přece v Karibiku Středomoří, jak se ostrovu přezdívá.
Formentera je vedle Ibizy jeden ze dvou hlavních ostrovů Pytyuských ostrovů. Ostrov je pouze 19 km dlouhý a má rozlohu 82 km2.
Menorca
Další z Baleárských ostrovů, Menorca, upoutá vápencovými skalami, roklemi a plážemi s jemňoučkým bílým pískem. Navíc sem jezdí málo turistů, budete tu tedy mít víc klidu na rozjímání u moře i toulky přírodou. Menorca už není jen drobnější sestrou Mallorky, její příroda, pláže i mahonský sýr mají skvělou pověst. I to je důvod, proč právě sem vyrazit na dovolenou.
Menorca také náležící Španělsku. Je to druhý největší v souostroví Baleáry. Je dlouhý 50 km a asi 16 km široký. Má rozlohu 668 km2. Žije zde cca 82 000 obyvatel, což je docela dost.