Vydejte se do jižní Anglie

Majestátní útesy, starobylá panská sídla, staleté mohutné hradby – to je jižní Anglie. Kam letos na dovolenou? Zajeďte se letos podívat do jižní Anglie, neprohloupíte!

Pokud toužíte po atmosféře staré dobré Anglie, musíte jet na jih. Kraj je tu bohatý na přírodní krásy i historické památky a turisté, kteří skutečně chtějí strávit aktivní dovolenou, si na území tradičních hrabství Hampshire, Kent nebo Wiltshire přijdou na své. Snadno se sem dopravíte vlakem z Londýna, ale mnohem stylovější je přeplout trajektem kanál La Manche – a spatřit tak proslulé „bílé útesy doverské“. Tyto bělostné útesy, z dálky připomínají mohutné ledové kry…

Bílé útesy připomínají kry

Přibližně čtyřicetitisícové přístavní město Dover je tou skutečnou bránou do Anglie a za návštěvu zde stojí přinejmenším středověká pevnost Dover Castle.

Dover Castle
Dover Castle

Na okraji South Downs, zelené pahorkatiny, se hrdě tyčí Seven Sisters, sedm zaoblených výběžků křídových útesů. Východním bodem túry na South Downs je město Eastbourne, letovisko se širokými plážemi, odtud je to už jen 40 kilometrů do Brightonu – hlavního střediska jižního pobřeží, oblíbeného výletního místa snad všech Londýňanů.

Eastbourne
Eastbourne

Už v polovině 18. století tady Richard Russel založil tradici lékařského využití mořské vody. V té době objevil město i princ regent Jiří IV., který zde vybudoval skutečně nádherný palác, známý jako Royal Pavilion, který připomíná pohádku o Šlehrezádě. Dalším lákadlem je bezesporu půl kilometru dlouhý komplex obchůdků, restaurací a diskoték – slavné přístavní molo Brighton Pier. Jiné půvaby pak má rybářská čtvrť The Lanes s hrázděnými domy a spoustou barů. V některým z nich můžete ochutnat „fish and chips“, typicky britský pokrm rychlého občerstvení, skládající se z tresky v těstíčku a tlustých hranolků, které se ochucují sladkým octem.
Asi ještě větším lákadlem než brighttonské pláže je pro většinu návštěvníků tohoto kraje záhadný komplex menhirů a kamenných kruhů – Stonehenge. Leží 13 kilometrů od města Salisbury v hrabství Wiltshire. Tisíce let starý, pověstmi a legendami opředený monument je stále vděčným tématem spekulací vědců i milovníků senzačních teorií a záhad – dodnes totiž nikdo nepřišel na to, jak se několikatunové kameny na Salisburskou planinu vlastně dostaly a k čemu tato obdivuhodná stavba vlastně sloužila.

Stonehenge
Stonehenge

Lázeňský skvost Bath
Asi nejkrásnějším městem Jižní Anglie je Bath v hrabství Somerset. Pozornost poutají zvláště římské lázně, přes 2000 let zásobující město horkou minerální vodou. Bath je plný muzeí a pamětihodností. Město ležící v údolí řeky Avon je po Londýně druhým nejnavštěvovanějším v celé Velké Btitánii.

Do hospody (pubu)
Anglie je pro pivaře zemí zaslíbenou. Ale ti, kteří tomuto nápoji zrovna neholdují, by měli zavítat do některých z místních pubů, které jsou o dost útulnější než české hospody – nejen proto, že se v nich v chladnějších měsících topí v krbu. Nejoblíbenějšími značkami piva zde jsou Guiness a Murphy’s.

Tak si užijte pobyt v jižní Anglii!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *