Madrid město umění

Madrid patří bezpochyby k nejkrásnějším evropským městům. Je častým cílem turistům z celého světa, a pokud máte rádi města plná galerií, zábavy a milých lidí, neměli byste si ho nechat ujít ani vy. Návštěva Madridu je zkrátka zážitek na celý život, ať už preferujete jakýkoli způsob trávení dovolené.

Historie hlavního města Španělského království se začala psát někdy kolem 9. století našeho letopočtu, v porovnání s jinými historickými španělskými městy, jako jsou například Toledo nebo Sevilla, je tedy o hodně mladší. O vznik lidského sídla na místě dnešního Madridu se zasloužili muslimští dobyvatelé Pyrenejského poloostrova. Ti osadu, kterou vybudovali, nazvali Mayrit nebo Magerit, což znamená „místo mnoha pramenů“. Největšího rozkvětu se město dočkalo v 16. a 17. století během tzv. zlatého věku Španělska. Madrid se stal hlavním městem. Svůj dvůr sem přestěhoval král Filip II. V dalších staletích se město rozrůstalo. Vystavěno bylo mnoho křesťanských staveb, o velký rozvoj se postaral rod Bourbonů v 18. a 19. století. Prakticky celé 20. století se ale Madrid, stejně jako celé Španělsko, stal místem nestability a bojů během občanské války, která vypukla v roce 1936 a trvala tři roky. Fašistický diktátor Franco pak městu a celé zemi vládl pevnou rukou až do své smrti v roce 1975.

Madrid
Madrid

Madridu vládne kultura
Jedním z důvodů, proč lidé do Mardridu jezdí, je množství uměleckých galerií, kde jsou k vidění ta nejúžasnější díla světových dějin. Určitě nejznámější galerií je legendární Prado. Obrovská budova rozkládající se přímo v centru města nabízí návštěvníkům pohled na také skvosty, jako jsou obrazy Goyi, Velázqueze, Rembrandta, Rubense a mnoha dalších světových mistrů. Pro návštěvě Prada si vyhraďte celý den, budova je opravdu obrovská, nakonec vám možná jeden den ani stačit nebude.

Prado
Prado

Kromě výtvarného umění můžete v Madridu vychutnávat i další umělecké obory. Naleznete zde spoustu divadel, koncertních síní a také pouličních festivalů. Kromě toho se můžete pobavit ve stovkách restaurací a klubů, na své si přijdou i milovníci nezávislé kultury, množství klubů specializujících se na žánry jako ska, punk, reggae a podobně je obrovské.

Historické centrum
V historickém centru rozkládajícím se mezi největší turistickou atrakcí, královským palácem, oficiálním sídlem královské rodiny a již zmiňovanou galerií Prado, narazíte na nejmalebnější místa v metropoli. Zdejší architektura je jedinečná, domy se vyznačují detailní výzdobou a hlavně jsou každý jiný. Přímo uprostřed historického centra leží čtvercové náměstí Plaza Mayor, které je startovním místem pro vycházky do všech částí města. Jeho obvod lemují desítky restaurací a především v noci, kdy je celý Madrid na nohou, je zde atmosféra asi jako na Václavském náměstí na Silvestra. Španělé jsou známí svou láskou k zábavě, potkávání přátel a především celonočnímu řádění v ulicích. V Madridu si toho, samozřejmě hlavně na jaře a v létě, užijí návštěvníci beze zbytku. Bary praskají ve švech, kluby jsou narvané k prasknutí, zábava se odehrává na ulicích, v parcích i na náměstích.

Plaza Mayor
Plaza Mayor

Madrid město fotbalu
A když vás omrzí obrazy, procházky historickým centrem a celonoční paření, nezbývá než navštívit Santiago Bernabéu, stadion jednoho z nejslavnějších fotbalových klubů světa Realu Madrid. Španělé, proslulí svou láskou k fotbalu, zcela vážně považují návštěvu fotbalového zápasu za umělecký zážitek. Zkuste to také.

Stadion Real Madrid
Santiago Bernabéu

Další informace
Občané České republiky potřebují mít pro vstup do Španělska platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Ve Španělsku se platí eury. Časové pásmo: GMT + 1 (letní čas zaveden).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *