Zlaté písky – krásné bulharské letovisko

Břehy Černého moře jsou ideální destinací pro rodinnou dovolenou. Přesvědčte se o tom třeba v jednom z nejstarších a nejkrásnějších bulharských letovisek Zlaté písky!

Oddejte se té pravé letní pohodě! Pláž nebývá přeplněná, ceny jsou rozumné a klidné moře si získá malé děti i neplavce. Zdejší pláž je asi 3,5 kilometru dlouhá a až 100 metrů široká. Hřejivé slunce si můžete tu užívat od května do října.

Rodinná dovolená s dětmi
Vydejte se na zájezd do Bulharska za křišťálově průzračným mořem, dlouhými písečnými plážemi s celou rodinou! Černé moře má pozvolný vstup, takže je vhodné i pro menší děti. I proto je Bulharsko tak oblíbené pro rodinné dovolené.

Když se budete nudit na pláži
Ten, komu by moře připadlo klidné až příliš, si může zařádit v místním aquaparku. Když vás unaví slunce a moře, stačí vyrazit do nedaleké přírodní rezervace a protáhnout tělo příjemnou procházkou po jedné z turistických tras či naučných stezek ve stínu listnatého lesa. Vyhlídky skýtají krásné pohledy na oceán. Uprostřed lesů vás ohromí impozantní středověký klášter Aladža, vytesaný do vápencové skály. Dodnes tu můžete obdivovat zbytky maleb a mozaik, podle nichž získal své jméno. Aladža totiž znamená v perštině pestrý.

Bulharsko – Varna
Rozhodně si během dovolené na Zlatých píscích nenechte ujíst výlet do starobylé Varny, největšího bulharského přístavu. Do centra se dostanete snadno a levně místní hromadnou dopravou. Rádi byste se o zdejší historii, sahající hluboko do pravěku, dozvěděli více? Pak je to pravá chvíle podívat se do Archeologického muzea, který tu založili čeští bratři Škorpilovi. Pyšní se mj. nejstarším pokladem z opravdového zlata na světě! K chloubám Varny patří také překrásný Přímořský park, mimochodem opět dílo českého rodáka – zahradního architekta Antonína Nováka. V malebných zákoutích parku najdete stránky s tradičními rukodělnými výrobky a šikovné krajkářky přímo při práci.

Bulharská kuchyně
Bulharská kuchyně je zdravá a používá hlavně lehké pokrmy, které jsou připravované na zdravém slunečnicovém oleji. Všechny bulharská národní jídla obsahují hlavně zeleninu a vařené nebo grilované maso (hlavně ryby a kuřata). Téměř do všech pokrmů se přidává známé bulharské koření čubrica (v ČR ho známe pod názvem saturejka). Bulhaři ve velkém pijí mléko a konzumují mléčné výrobky, především jogurty a sýry. Mají také rádi šopský salát.

Bulharským národním jídlem je bob čorba, což je výborná fazolová polévka. Mezi tradiční bulharské pokrmy patří kebapčeta (na rožni opékané šišky), tarator (studená polévka z kyselého mléka), kavarma kebap (vepřové maso se zeleninou a feferonkami), mussaka (pokrm z masa, zeleniny, sýru kaškavalu, brambor, zelí), gjuveč (zeleninová mísa, někdy i s masem, podávaná často s vínem).

Měna v Bulharsku – bulharský lev
Bulharskou měnou je bulharský lev. Jeden lev je přibližně 14 Kč. V Bulharsku bez problémů směníte v bankách i směnárnách eura i české koruny. Nejlevněji vás ale vyjde směnit eura, takže si doma v Česku směňte koruny na eura. Téměř všude lze platit bankovními kartami.

Pro ty, co si chtějí oddychnout, ale bojí se nudy na pláži, je sever Bulharska jasná volba!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *