Dovolená Costa Brava

Costa Brava znamená v překladu Divoké pobřeží. A 200 kilometrů dlouhé území na severovýchodě Španělska nezůstává svému názvu nic dlužno. Costa Brava láká na dovolenou jednotlivce, rodiny s dětmi i vášnivé potápěče. Naleznete zde čistá letoviska, teplé moře i překrásný podmořský svět.

Strmé skalní útesy, malebné písečné zátoky, v nichž se dokáže moře pořádně rozbouřit, letoviska, ve kterých se chodí spát k ránu – to vše patří k nejnavštěvovanější části Pyrenejského ostrova.

Pobřeží táhnoucí se od hranic s Francií po městečka Blanes a Calalla, kousek od hlavního města Katalánska Barcelony, bývalo ještě před 100 lety poseto bílými rybářskými vesničkami obdivovanými nejvýznamnějšími španělskými umělci. Dnes jsou z nich turistická střediska, kde často nad přívětivým vzhledem zvítězila snaha ubytovat co nejvíc návštěvníků. Costa Brava přesto stále nabízí řadu míst, které je radost objevit.

Směrem od severu je první na řadě Cap de Creus, mys, který je nejvýchodnějším bodem země. Leží tady Cadaqués, bývalá rybářská osada vypálená před necelými pěti sty lety piráty a znovu vystavěná do své nevtíravé podoby. Městečko upoutalo Picassa, Márqueze i Bretona, kteří zde nalezli útočiště, ale nejvíce je obdivoval Salvador Dalí. Ten zde v dětství trávil letní prázdniny a později se zasadil o to, aby Cadaqués nezničil turistický průmysl.

Sotva půlhodinku odtud objevíte další z půvabných míst, které proslavil právě geniální malíř a výstředník každým coulem. Vesnička Port Lligat se pyšní Dalího rezidencí, kterou v minulosti obýval se svou manželkou Galou. Daleko víc z pozůstalosti legendárního superrealisty s řádně navoskovaným knírem však najdete ve městě Figueres, kde stojí jedinečné Teatro Museo Dalí. Muzeum je plné jeho originálů a na vnitřním dvoře parkuje umělcův vůz – cadillac, v němž po vhození mince lehounce prší…

Ve vnitrozemí pak stojí za vidění ještě Girona, starobylé město ležící pár desítek kilometrů od Figueres. V této metropoli Costa Bravy určitě navštivte arabské lázně, univerzitu z 15. století i překrásnou jednolodní katedrálu s množstvím hrobek biskupů, umělců a příslušníků královských rodin. Věřte, že budete nadšeni!

Girona
Girona

Výhodou „Divokého pobřeží“ je, že lze snadno spojit dovolenou s poznáváním (poznávacími zájezdy) – pamětihodnosti tu totiž leží na dosah center plážového turismu. Nejrušnějším je Lloret de Mar, město s údajně největší hustotou diskoték v celé Evropě. Vedle mládeže si tu přijdou na své také rodiny s dětmi. Nedaleko je aquapark Marineland, proslulý výstupy cvičených delfínů a lachtanů, ale i pěknou zoologickou zahradou.

Poblíž je též botanická zahrada – pár kilometrů od letoviska, ve městě Blanes, ji už před bezmála 100 lety založil německý botanik Karl Faust. V Blanes se vedle obhlídky Jardí Botanic Marimurtra vyplatí zajít i do přístavu, kde každý den probíhá aukce ryb, a v některých z řady místních rybích restaurací můžete nejčerstvější mořské úlovky rovnou ochutnat.

Lloret de Mar
Lloret de Mar

Protipólem rušného střediska Lloret de Mar je třítisícová obec Tossa de Mar. O poznání kultivovanější středisko si zachovalo středověký ráz a poklidnější atmosféru, inspiraci zde našel už slavný malíř Marc Chagall, jenž tu pobýval ve 30. letech a Tossu nazval „modrým rájem“ Katalánska. Však si také některé z jeho obrazů můžete prohlédnout v městském muzeu.

Tossa de Mar
Tossa de Mar

Dobře je udržovaná i „královna“ Costa Bravy a největší město pobřeží – Sant Feliu de Guíxols se svými elegantními vilami a nádhernou plážovou promenádou, kde se konají trhy, a v nesčetných obchůdcích tu můžete nakoupit stylové suvenýry – kvalitní kožené zboží, konopné látkové boty nebo ruční keramiku. Vybírat s rozmyslem se vyplatí i tady!

Navštivte si další místa na Costa Bravě
Malgrat de Mar (katalánské městečko ležící na pobřeží Costa del Maresme mezi městy Pineda de Mar a Blanes, Tamariu (malé sídlo s asi 260 obyvateli, součást obce Palafrugell, která se nachází v Costa Brava), Calella (obec v Katalánsku, nádherné turistické letovisko, ležící na pobřeží Costa del Maresme a Costa Brava), Roses (půvabná pobřežní obec v Katalánsku), Tossa de Mar (španělské městečko často vyhledávané turisty, ležící v provincii Girona na pobřeží Costa Brava asi 95 km severně od Barcelony a 100 km jižně od hranic s Francií), Begur (menší městečko, které se nachází na Costa Brava v Katalánsku na severovýchodě Španělska), Girona (hlavní město provincie Girona a comarky Gironès, ve městě žije 89 890 obyvatel). Navštivte i další nádherná místa: Santa Susanna, Pineda de Mar, Llafranc, Cadaqués, Palamós, Sant Antoni de Calonge, Banyoles, Sant Feliu de Guixols, Torroella de Montgri, Platja d’Aro, Figueres, L’Estartit, Pals, S’Agaro, Avinyonet de Puigventós, La Bisbal d’Emporda, L’Escala, Peralada, Peratallada, Sant Pere Pescador.

Vlakem do Barcelony
Podél celého pobřeží Costa Brava vede železniční trať až do Barcelony. Vlaky jsou čisté, klimatizované a cena není přemrštěná.

Ochutnejte místní speciality
Burritos – tortilly plněné grilovaným hovězím, paella z rýže a mořských plodů nebo tapas, drobné jednohubky se šunkou, smaženými sardinkami, krabím masem či ledvinkami – katalánská kuchyně udivuje chuťovými kombinacemi.

Sardana v kruhu
Katalánské svátky a oslavy se neobejdou bez lidového tance zvaného sardana. Tančí se v kruhu, do něhož se zapojují další a další tanečníci. Symbolizuje pocit vnitřního spojenectví obyvatel.

Počasí na Costa Brava
V létě (červen, červenec, srpen) je zde slunečno a velmi teplo, teplota je 25 – 30 °C. I teplota vody je velmi příjemná. Podzim je chladnější, v září je ale pořád ještě 25 °C, srpnu 23 °C, pak teploty klesají. Střídají se relativně teplé a slunečné dny se dny deštivými a větrnými. Výhodou podzimu jsou poloprázdné pláže. I přesto se ale nabídka a kvalita služeb nemění. V zimě zde extrémní mráz není.

Užijte si dovolenou na Costa Brava!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *