Madiera – perla Atlantiku

Madiera, ostrov lávového původu, bývá právem nazývána perlou Atlantiku, protože nabízí vskutku podivuhodné spojení exotiky a horské středoevropské krajiny.

Madiera přísluší Portugalsku a nachází se zhruba 900 kilometrů jihozápadně od jeho pobřeží, ve vodách Atlantského oceánu. Pro neohrožené námořníky z dob portugalských objevitelských plaveb byl ostrov požehnaným místem a bezpečným přístavem, jenž jim nabízel první setkání s domovem při návratech z cest. Ovšem, když se řekne Madiera dnes většina lidí si vzpomene na likérové víno stejného jména. Vy ale běžte dál a objevte subtropický ráj, nádherný deštný prales, sytě zelená údolí a překrásné vodopády. Na Madieře si můžete vychutnat veškerý luxus turistického střediska, aniž byste se přestali cítit jako odvážní cestovatelé.

Hlavní město Funchal – malý Lisabon
Navýsost spokojení budou i milovníci architektury – hlavnímu městu Madiery, Funchalu, se právem přezdívá malý Lisabon. Do přístavu ve Funchalu zajíždějí i rybářské lodě. Nad přístavem se tyčí impozantní stavba Palácio de Sao Lourenco ze 16. století, která byla vybudována na obranu proti pirátům. Hlavní bránu střeží stráže, protože zde sídlí vojenští strážci ostrova. Palác uvidíte jen zvenku, neboť není přístupný veřejnosti. Vydáte-li se do centra města, vychutnáte si výstavné třídy s měšťanskými domy z 18. století. Na hlavní třídě Avenida Arriaga, poseté velkým množstvím květin, narazíte u centrální banky na sochu objevitele ostrova Joao Goncalvese Zarca. Bývá označován jako „první kapitán“. Ve stejné ulici vřele doporučujeme navštívit The Old Blandy Wine Shop neboli muzeum vína, kde se můžete zúčastnit ochutnávek vyhlášeného alkoholizovaného vína madeiry, které se zde včetně dalších portugalských vín prodává. Dál po hlavní třídě na západ se krčí malý příjemný park da Cidade s jezírkem a sochami, ideální místo pro posezení a svačinu. Naproti jistě nepřehlédnete budovu městského divadla, v níž se konají koncerty. Na východním konci hlavní třídy dojdete ke katedrále z konce 15. století. Přestože není moc okouzlující, je to jedna z mála staveb z počátku kolonizace ostrova.

Funchal

Za koupáním a lachtany
Severovýchodně od Madiery leží malý ostrov Porto Santo, známý svou devítikilometrovou písečnou pláží. Toto je pravé místo pro milovníky vodních sportů, kteří se tu mohou potápět, surfovat i plachtit. Na vzdálených Ilhas Desertas jihozápadně od Madiery žijí jen lachtani a mořští ptáci.

Porto Santo – pláž

Místní pokrmy
Nejoblíbenější jídlo je Bifé de Atum – steak z tuňáka (maso tuňáka marinované v olivovém oleji s česnekem a solí a pak opečené na grilu). Bolo do caco – chléb připravený ze směsi mouky a sladké brambory, podávaný s česnekovým máslem s petrželkou. Caldo Verde – hustá polévka z brambor a zelí, často s přidáním chouriço (místní odrůda klobásy). Espetada – ražniči marinované v česneku. Maso je navlečené na větve stromů, vavřínu, který dává jídlo svou jedinečnou chuť a pak pečené v troubě. Carne e vinho Alhos – malé kousky vepřového masa, marinovaného v česneku, ocet a bobkovým listů.

Počasí na Madeiře
V létě je zde teplo, vlhko a většinou nebe bez mráčku. Typické počasí během dne je jasné ráno a odpoledne se zatahující mraky, které sestupují z hor. Tehdy tady bývá větrno, deštivo, nicméně vcelku teplo. V zimě sem často přijíždějí turisté ze severu (Angličané atd.).

Jazyky na Madeiře
Portugalština je zde úřední jazyk (Madeira přeci patří pod Portugalsko). Místní obyvatelé s oblibou pohovoří světovými jazyky, hlavně angličtinou, němčinou a francouzštinou.

Víza, měna
Vízum není potřeba. Portugalsko je členem Evropské unie, takže vám na cestu postačí platný občanský průkaz. Platí se zde eury.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *