Kapverdské ostrovy – exotika téměř na dosah

Azurové moře, dlouhé bílé pláže, solná jezera, dávno vyhaslé sopky a krásná přímořská městečka – africké Kapverdské ostrovy vám poskytnout dokonalý azyl. Na zdejší dovolenou nikdy nezapomenete!

Kapverdy (neboli Ostrovy Zeleného mysu) jsou pravým rájem pro všechny, kdo před dovolenou v Čechách dávají přednost exotické dovolené, teplému moři, sluncem prohřátému písku a stálým teplotám nikdy neklesajícím pod 22°C. Souostroví leží uprostřed Atlantiku, asi 500 km od pobřeží západoafrického Senegalu.

Romantické pojmenování Ostrovy Zeleného mysu (Ilhas de Cabo Verde) je ovšem lehce matoucí, zelenou tropickou vegetaci byste tam hledali marně. Kapverdy vznikly působením sopečné činnosti a na jejich skalnatých útesech najdete zeleně jen velmi málo. Portugalští objevitelé jejich jméno kdysi odvodili od vzdáleného nejzápadnějšího bodu kontinentální Afriky, poloostrova Cap-Vert (česky Zelený mys).

Nejpopulárnějších z Kapverských ostrovů je Sal, na který se létá i od nás. Ostrov je pouze 35 km dlouhý a 12 km široký. Na tomto ostrově na vás čeká nejkrásnější pláž celého souostroví, nekonečný, místy až 200 metrů široký pruh zářivě bílého písku v luxusním letovisku Santa Maria. Ostrov proslavilo i jedinečné solné jezero Pedra de Lume, které se nachází v rozlehlém sopečném kráteru. Připomene vám mrtvé moře – i jeho voda obsahuje tolik soli, že plavce nadnáší a blahodárně působí na pokožku.

Ostrov Sal
Ostrov Sal

Největším z Kapverdských ostrovů je Sao Tiago, na němž leží i hlavní město Praia. Živá metropole stojí za návštěvu už kvůli působivé koloniální architektuře a skvělým barům. Bujarý noční život tu ale neočekávejte. Čas se tam totiž téměř zastavil. Užijte si tu koupání, procházky po plážích i návštěvy trhů v některých z tradičních rybářských vesniček.

Městečko Mindelo
Mindelo je překrásné koloniální město. Je to i hlavní kulturní centrum ostrovů. Mindelo ležící na ostrově San Vicente se pyšní svou úžasnou polohou v zátoce pod horou Monte Cara.

Mindelo
Mindelo

Potápění na Kapverdách
Na Kapverdách na váš čeká úchvatný podmořský život. Potápěči si oblíbili oblast Buracona na ostrově Sal. Je to jícen vyhaslé sopky, do nějž si prorazilo cestu moře a vytvořilo jakýsi bazén, kde vlny každé tři minuty vyměňují vodu.

Počasí na Kapverdách
Počasí na Kapverdských ostrovech je typicky tropické bez studeného zimního období. Nejteplejší měsíce jsou srpen – říjen. Počítejte s krásnými 30°C! Nejchladnější měsíce jsou leden – březen. Počítejte s 25°C. Teploty moře se pohybují celoročně kolem 22°C.

Jak dlouho trvá cesta na Kapverdy?
Cesta na Kapverdy z pražského letiště trvá přibližně 6 hodin.

Místní pokrmy
Základem místního exotického jídelníčku jsou mořské plody a ryby (humři, raci…). Zdejší moře je plné ryb, hlavně tuňáků a marlinů. Místní specialitou je feijoada, což je směs fazolí s masem. Anebo cachupa – luštěniny s masem.

Kapverdy jazyk
Domluvíte se tady francouzsky, anglicky a italsky. Místní obyvatelé hovoří portugalsky a jazykem creolo.

Je nutné očkování?
Očkování není nutné. Pobyt na celých Kapverdách je považován za bezpečný (obecně).

Měna a ceny na Kapverdských ostrovech
Kapverdská měna se nazývá escudo (CVE). Kurz je pevně zakotven vůči euru: 1 euro = 110 CVE. Peníze jednoduše vyzvednete v běžných bankomatech. Plaťte nejlépe eurem. Platba eurem má tu výhodu, že je není potřebné je směnit na místní měnu a je možné je běžně při placení použít. V hotelu lze běžně platit platebními kartami (VISA aj.). V restauracích a barech počítejte se spropitným, které je považováno za naprostou samozřejmost (odnos zavazadel, úklid hotelového pokoje atd.). Výše spropitného je cca 10%.

Ceny v restauracích: jídlo v drahé restauraci 6,83 €, zvýhodněné jídlo v McDonalds aj. 3,00 €, Cola/Pepsi (lahev 0,33 l) 1,20 €, místní pivo (0,5 l čepované) 1,40 €.

Ceny v obchodech: balená voda (lahev 1,5 litru) 0,50 €, místní pivo (lahev 0,5 l) 1,30 €, bochník čerstvého bílého chleba (500 g) 1,00 €, mléko (1 litr) 0,75 €.

Kapverdy čekají na vás!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *