Toužíte po dovolené u moře? Co si takhle letos zajet na Sardinii? Druhý největší italský ostrov vás ohromí svou různorodou krásou, vynikající místní kuchyní i srdečností obyvatel. Sardinie je ostrov bílých „karibských“ pláží a tyrkysového moře.
Květ Středomoří, Italský Karibik nebo Smaragdová perla – tak přezdívají Sardinii nejen tamní obyvatelé, ale všichni, kdo tuto destinaci navštívili. Turistickým rájem přitom není moc dlouho – cizinci objevili její nevšední krásu až v 60. letech 20. století a valnou část rekreantů tvoří dodnes Italové. I to je součástí jedinečnosti kouzelného ostrova – ani přes velký nárůst zájmu není masovou turistickou destinací.
Největším lákadlem Sardinie jsou nekonečně dlouhé pláže pokryté zlatavým pískem a moře hrající všemi odstíny tyrkysu. Stejně jako příjemné středomořské klima – léto tam trvá až sedm měsíců a počet slunečných dnů v roce dosahuje tří stovek. Téměř neustále však vane vítr, na jihu horký cricocco ze Sahary, na severu chladnější mistral.
Ostrov přitahuje turisty i svou historií
Hlavní turistická sezóna na ostrově začíná v červnu. Každopádně pokud si tam naplánujete dovolenou, určitě vynechte srpen, kdy má pracovní volno doslova celá Itálie, silnice jsou přeplněné, stejně tak hotely a pláže. Za nejkrásnější přímořskou oblast Sardinie je už desítky let považována Costa Smeralda (Smaragdové pobřeží) táhnoucí se od městečka Porto Cervo k zálivu Cugnana. Costa Smeralda přitahuje návštěvníky nejen nádhernými plážemi s bílým pískem, ale také romantickými zátokami, skalisky vyčnívajícími z moře a jedinečnou okolní přírodou. Svá letní sídla tam mají italští umělci, politici i fotbalisté.
Vyhledávanou přímořskou oblastí je i tzv. Korálová riviéra (Riviera del Corallo). Jméno dostala podle červeného korálu, který se zde hojně vyskytuje. Součástí riviéry je i majestátní vápencový útes Capo Caccia s fascinující krápníkovou Neptunovou jeskyní. Centrem této části pobřeží je historické město Alghero, kterému se přezdívá Barcelonetta, Malá barcelona. Malebné město se starobylými domy a útulnými kavárničkami v mnohém opravdu připomíná španělské Katalánsko – katalánsky se tam dokonce i mluví! Přibližně v polovině 14. století se tam začali hojně usidlovat kolonisté z Pyrenejského poloostrova.
Sardinie láká turisty samozřejmé také svou nádhernou přírodou a pradávnou historií. I vy musíte vidět záhadná nuraghi – opevněná sídla složená z mohutných neopracovaných balvanů bez spojovacího materiálu. Jejich tajemní tvůrci, o jejichž původu není nic známo, dokázali touto metodou postavit i několikapatrové stavby. Na Sardinii jich je asi 7000, nejznámější je komplex Barumini u stejnojmenné vesničky ve středu ostrova. Uprostřed malebné krajiny v údolí Antas najdete pozůstatky římského chrámu Tempio di Antas.
Město Bosa
K nejhezčím městům patří město Bosa, okouzlující svou polohou na obou březích řeky Temo. Nejkrásnější výhled na město je z panoramatické vyhlídky na kopci Castello Malaspina. Uvnitř hradeb je kaple Chiesa di Nostra Signora di Regnos Altos ze 14. století. Na úpatí kopce u Ponte Vecchio se nachází katedrála dell´Immacolata. Na korze stojí Casa Deriu, kde uvidíte městské muzeum.
Sýry a víno
V obci Serdiana navštivte Cantinu Argiolas, kde nabízejí výborné víno, mj. Costamolino (6 eur), Selegas (6 eur), Is Argiolas (8 eur) a sýry: například Pecorino, který stojí 2 eura (100 gramů).
Tip na výlet
Na solných jezerech mezi Cagliari, Quartzu, Sant’Elena a pláží Poetto žije kolonie růžových plameňáků.
Poznejte tradice
Vyhlášené jsou zdejší řemeslné trhy a živé folklorní slavnosti.
Počasí na Sardinii
Sardinie má suchá a horká léta, vlhké a mírné zimy. Podnebí ve vnitrozemí je poněkud drsnější. Díky vlivu moře jsou průměrné teploty mírnější v letním i zimním období. Průměrná roční teplota se na Sardinii pohybuje okolo 16°C – 18°C, v létě ale může být teplota až 40°C, v zimě málokdy klesne pod bod mrazu.