Srí Lanka, ostrov snů

Ne náhodou má ostrov Srí Lanka v Indickém oceánu pověst pozemského ráje. Nabízí bujnou vegetaci, památky, krásné romantické a čisté pláže, setkání s mnoha zvířaty i skvělou kuchyni. Prožijete tu neopakovatelnou exotickou dovolenou, na kterou budete vzpomínat až do konce svého života.

Srí Lanka
Srí Lanka, dříve, Cejlon, vypadá jako slza kanoucí z jižního výběžku indického subkontinentu. Od Indie ji dělí necelých 50 km, přičemž obě země kromě podobné kultury spojuje úzký pruh tvořený sérií korálových ostrovů. Na Srí Lance je celoroční teplota 28 °C, ale pozor na monzumové deště, které zkrápějí vždy buď západní, nebo východní část ostrova. Od května do září je tak slunečno na méně navštěvovaném východním pobřeží, ale vyhnete se tak davům turistů a využijete i nižší ceny za služby. Pokud se sem vypravíte, určitě se nechte hýčkat ajurvédskými masážemi, které zharmonizují vaši mysl i tělo. Nabízejí je téměř všude a vybrat si můžete podle ceny. Za návštěvu stojí ajurvédská zahrada koření v Matale, kde se podíváte, jak roste exotické koření a dozvíte se o jeho léčivých vlastnostech.

Město Kandy
Královské město Kandy v chladných kopcích ve středu ostrova je sice až druhé největší po hlavním městě Colombo, ale svou atmosférou a kulturou je jasnou jedničkou. Je navíc ideálním místem, ze kterého se dostanete na sever k jeskynním chrámům, na západ do sloního sirotčince v Pinnevale, na východ k čajovým plantážím a na jih k národnímu parku Yala a k písečným plážím. V samotném městě protkaném sítí budhistických chrámů můžete strávit i několik dnů – nakrmit opice, objevit slavný Buddhův zub, nasát atmosféru asijských uliček a vychutnat si spalující koření curry. Srí Lanka je takřka celá protkaná džunglí, v níž můžete pozorovat stovky ptáků a motýlů, opice a hlavně divoce žijící slony. Jízda na hřbetu krotkého slona v krásné krajině jistě patří k nejkrásnějším zážitkům. Nejznámějším turistickým místem je 180 metrů vysoká Lví skála, na které stojí ruiny skalní pevnosti z 5. století. Jsou v ní slavné fresky odhalených žen a proslavené zahrady, ze kterých je nádherný pohled do krajiny. Zastavte se i na šálek výborného cejlonského čaje z místních plantáží v horách, kam stojí za to si vyjet.

Čajová plantáž na Srí Lance

Srílanská kuchyně
Při výběru pokrmu se ujistěte, že bude ostrý tak akorát pro vás – srílanská kuchyně totiž vyniká množstvím koření, ale je vynikající! Mezi tradiční jídla patří rýže s kari. Všude vás ale při přípravě překvapí něčím novým. Základ tvoří vařená rýže, k níž dostanete naservírováno několik misek s masem (většinou kuře nebo rybu) a zeleninou.

Měna na Srí Lance
Měna na Srí Lance je rupie. V oběhu jsou bankovky v hodnotě: 1000, 500, 200, 100, 50, 20 a 10 rupií. Mince v hodnotě: 10, 5, 2 a 1 rupie a 50, 25, 10, 5, 2 a 1 cent. Místní měnu lze bez problémů směnit na americké dolary.

Na ostrově lze platit i bankovními kartami (VISA, American Express, MasterCard a Diners Club). Především v hotelech.

Srí Lanka vízum
Vízum je bohužel nutností. Vízum platí 30 dnů a získáte ho před odjezdem na Srí Lanku (prostřednictvím internetové aplikace ETA) nebo až po příletu na letiště (na imigračním oddělení). Víza samozřejmě něco stojí. Za internetové vízum ETA zaplatíte 35 USD, za vízum na letišti po příletu 40 USD. Děti do 12 let mají víza zcela zdarma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *