Ostrov Jamajca = celoroční tropy, úžasná dovolená

V 15. století zakotvil u břehů ostrova Jamajca jeho objevitel, Krištof Kolumbus, ve 21. století tam přistávají první charterové lety s českými turisty. Máte chuť na exotickou dovolenou na ostrově? Leťte na Jamajku! Čeká vás tady spousta sluníčka i zábavy.

Jamajca je půvabný exotický ostrov v Karibském moři, kam každoročně míří turisté z celého světa. Ostrov má rozlohu 10.990 km2 a více než 2,7 milionu obyvatel. Nejbližšími ostrovy jsou Kuba (150 km) a Haiti (150 km). Hlavním městem ostrova je Kingston. Mezi největší turistická střediska patří: Negril, Montego Bay, Ocho Rios. Zajímavá místa: Appleton Estate, Black River, Mayfield Falls, Treasure Beach nebo Y.S. Falls .

Montego Bay

Na Jamajce je pohoda
Plavky, opalovací krém – a víc už na prázdniny na Jamajce nepotřebujete – rum, hudba a veselí budou dodány na místě. Ovšem než přistanete v rodném kraji běžeckého šampiona Usaina Bolta a narazíte si na hlavu rasta čapku, dobře si zapamatujte jednu věc: na Jamajce nejsou problémy, jen malé situace. S tím zde stávejte a usínejte, jen tak pochopíte, proč nikdo nikam nespěchá a nic neřeší. Ať už vás naštve, vykolejí nebo překvapí cokoliv, domorodec na to vždycky odpoví YAMAN (to je v jamajské angličtině něco jako OK) – tak to tak berte.

Naše tipy
No, a kde zakotvit? V Montego Bay, v Ocho Rios či Negrilu, v populárních turistických letoviscích? A pustíte se pak do práce jako spisovatel Ian Fleming, který při pobytech na jamajce a v jejím okolí stvořil Jamese Bonda, nebo se spíš budete věnovat tomu objevování? Hodláte-li okusit krásu divoké přírody s americkým krokodýlem v čele, potykejte si s tou největší jamajskou řekou, s Black River. Vášnivý kafaři by taky neměli vynechat horkou exkurzi v Blue Montains, právě tam se pěstuje luxusní a možná i nejlepší káva na světě. nebude-li vám zatěžko cestovat horskými cestičkami (navíc vlevo), můžete navštívit další strategické místo, rodiště a mauzoleum zakladatele reggae v Nine Miles – Bob Marley tam na vás dýchne na každém kroku, a když ne on, jistě vás pohltí vůně jeho oblíbené (a na jamajce všudypřítemné) marihuany – ale pozor, legální tu kouření „trávy“ rozhodně není!

Blue Mountains

Další dobrodružství na vás čeká, když navštívíte Dunns River Falls – vodopády známé tím, že zde turisté vytváří lidské řetězy a pak šplhají vzhůru. Bez speciální obuvi však toto nezkoušejte!

Dunn’s River Falls

Počasí na Jamajce
Ostrov Jamajca se nachází v tropickém podnebném pásu, takže zde očekávejte celoroční tropické teploty. Červen až září je zde min. 32°C, v říjnu až lednu 30°C.

Měna na Jamajce
Na Jamajce se platí jamajským dolarem (JD). 100 JMD = cca 20 Kč. Na ostrově je dostatek bankomatů, ovšem pouze ve větších městech. Můžete platit mezinárodními platebními kartami (Visa, Master Card, American Express…). Platební kartou lze vybírat hotovost v místních bankách.

Jídlo a pití na Jamajce
Zdejší kuchyně je velmi rozmanitá. Nejoblíbenějším jídlem je tzv. jerk kuře (pečené kuře v kořeněné jamajské omáčce), které nabízejí takřka všude. Oblíbené jsou také právě vylovené langusty, chobotnice, ústřice a ryby všech druhů. Za vydatný oběd či večeři zaplatíte v lacinějších restauracích 10 až 15 USD, lepší restauraci zaplatíte cca 20 USD. Snad všichni si zde pochutnávají na světoznámém jamajském rumu a jamajské kávě.

Vízum je nutné
Pokud pojedete na dovolenou na Jamaicu, musíte si vyřídit vízum. Pro občany České republiky naštěstí platí usnadněný a zjednodušený proces udělení víza. Zpáteční jízdenka či letenka je pro vstup také nezbytností.

Očkování Jamajca
Povinné očkování není vyžadováno, ovšem doporučuje se očkování proti žluté zimnici. Vhodné je také se nechat naočkovat proti žloutence A a B, břišnímu tyfu, záškrtu, spalničkám a tetanu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *