Seychely – exotická dovolená na ostrově

Chcete letos vyrazit na exotickou dovolenou? Toužíte po dovolené na ostrově? Objevte nekrásnější souostroví na světě – Seychely.

Malebnou skupinu ostrovů v Indickém oceánu, připomínající doslova pozemský ráj, osídlili první lidé teprve před 200 lety, Žádný div, vždyť Seychelské souostroví je vzdáleno „tisíce mil od civilizace“!

Seychely se rozkládají přibližně na tisících kilometrech severně od Madagaskaru, 800 kilometrů východně od Keni a 1200 kilometrů jihozápadně od Indie. Těší se poměrně stálému tropickému podnebí s průměrnými teplotami mezi 24 až 30°C. Což jsou jasné důvody, proč Seychely patří ke skutečně exkluzivním exotickým turistickým cílům.
Deset hodin letu z Prahy nebo Vídně na Mahé, největší ze seychelských ostrovů, se vám vyplatí. Kolem sedmi desítek pláží se superjemným pískem, kouzelné hlavní město Seychelské republiky Victoria i fascinující „Morne Seychellois National Park“ s prapůvodními deštnými pralesy, za dlouhou cestu rozhodně stojí. A když už se jednou vydáte tak daleko, potom určitě poznejte ze seychelské krásy co nejvíce. Z největšího ostrova Mahé zavítejte také na jeho menšího bratříčka – Praslin. Nabídne vám Anse Lazio, což je nejkrásnější pláž světa.
A právě tady můžete na vlastní oči spatřit vzácné papoušky Black Parrot a v národním parku Vallée de Mai také palmy rodící největší kokosové ořechy na světě Coco de mer. Rostou ve tvaru ženského klína a nejsou výjimkou plody s váhou až 18 kg!

Anse Lazio
Anse Lazio

Ostrov Mahé
Ostrov Mahé objevili v roce 1609 Angličané. Ostrov byl až do expedice Francouze Lazara Picaulta v roce 1742 neobydlený. Je asi 28 km dlouhý a 8 km široký ostrov. Rozloha ostrova činí 154,7 km2. Je to největší ze 115 ostrovů Seychel. Žije zde přibližně 72 000 obyvatel (90 % populace Seychel). Hlavním městem ostrova (Seychel) je město Victoria, které je jedním nejmenších hlavních měst světa. Nachází se tady letiště, kde přistávají turisté z celého světa. Nedaleko ostrova se nachází menší ostrovy Sainte Anne, Île Ronde, Île Seche, Île au Cerf, Île Longue, Île Moyenne, Conception, Île Thérese a Île aux Vaches.

Pláž na ostrově Mahé
Pláž na ostrově Mahé

Ostrov La Digue
Nezapomeňte též navštívit ostrov La Digue. Na slavné pláži Anse source dArgent vás přepadne pocit, že jste se ocitli v reklamě na známý bílý rum. A nebude to pouhé zdání: reklamní spot, který obletěl celý svět se natáčel právě tady!

Ostrov La Digue
Ostrov La Digue

Další informace
Seychelská republika se rozkládá na 115 ostrovech, které jsou roztroušeny na celkem 400 000 km vodní plochy. Vlastní Seychely tvoří 32 hornatých ostrovů složených převážně z tvrdé žuly. Kolem nich leží četné, většinou neobydlené korálové ostrovy. Nejtepleji zde bývá v březnu a v dubnu, nejchladnějším obdobím roku je léto – od července do srpna.

Světové dědictví
Najdete zde desítky druhů kvetoucích rostlin, ptáků, savců, obojživelníků a plazů… Na atolu Aldabra žije největší světová populace obřích želv (150-180 tisíc jedinců). Roku 1982 byl prohlášen za světové přírodní dědictví UNESCO. Seychelské obrovské želvy můžete potkat ale i na dalších ostrovech: La Digue, Frégate, Silhouette… Dalším unikátem je palma seychelská (Lodoicea maldivica) a háj se 4000 stromy na ostrově Praslin je zapsán na seznamu světového dědictví.

Obří želva
Obří želva

Tuňáková velmoc
Na skromné africké poměry jsou Seychely poměrně bohatou zemí. Nejdůležitější zdroj příjmů představuje samozřejmě luxusní turistický ruch. Ročně stráví na Seychelách dovolenou na 150 000 zahraničních turistů. Dalším velmi významných hospodářským odvětvím je lov a zpracování ryb, zvláště pak tuňáků. Zemědělsky pak už není země soběstačná, velká část potravin se proto musí dovážet.

Seychely víza
Občané České republiky cestující na Seychelly nepotřebují vízum. Nicméně je nezbytný platný cestovní pas, jehož platnost je minimálně o tři měsíce delší než plánovaný pobyt. Také je nutno předložit zpáteční letenku a prokázat dostatečnou finanční hotovost pro cestu a pobyt.

Seychely očkování
Žádné povinné očkování není. Doporučují se ale některá očkování. Doporučuje se očkování proti hepatitidě A a B, břišnímu tyfu, tetanu, záškrtu, vzteklině, choleře a meningokokové meningitidě. Pokud přijíždíte z oblasti výskytu žluté zimnice, musíte předkládat doklad o očkování proti této nákaze. Na Seychelách neexistuje malárie.

Seychely měna
Oficiální měnou je seychelská rupie (zkr. SCR), která se dělí na 100 centů. 1 SCR = cca 1,8 Kč. Ovšem kromě platby v hotelích, supermarketech jsou podle seychelských zákonů turisté povinni platit některou z cizích měn – dolary, eury nebo librami. Nejčastěji používaná měna na Seychelách tak jsou EURa.

Seychely ceny
Ceny potravin jsou na ostrově jsou pochopitelně vyšší. Například: rajčata 1 kg – 90 Kč, brambory 1 kg – 25 Kč, mléko 1 ltir – 40 Kč, voda 1.5 l – 35 Kč, Coca-Cola 0.33 l – 33 Kč, jídlo v levné restauraci 270 Kč, pivo v restauraci 0.5 l – 120 Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *