Kapverdské ostrovy jsou tím pravým pro ty, kteří hledají místo k odpočinku a sportování. Na své tu přijdou i dobrodruzi a obdivovatelé panenské přírody. Leťte letos na dovolenou na Kapverdské ostrovy!
Průzračný oceán, dlouhé bílé pláže, všudypřítomná hudba a nebe bez mráčku – to jsou Kapverdské ostrovy. Pohodová prázdninová atmosféra zde díky průměrným teplotám 26°C vládne po celý rok. 15 ostrovů, z nich 9 obydlených, se rozkládá na 620 km od západního pobřeží Afriky. Všechny jsou tedy omývány Atlantským oceánem. V roce 1456 je objevili portugalští mořeplavci, usadili se tady a začali obchodovat s africkými otroky.
Vlídné klima
Sopky tu najdete doslova na každém kroku, ostatně všechny zdejší ostrovy jsou vulkanického původu. Klima je suché, větrné a teplotně stálé. Od března do června slunce svítí od 7 hodin ráno do 21 hodin večer, ovšem setmí se během několika minut. V zimním období se často stává, že písečný mrak přicházející ze Sahary zcela zakryje slunce. Surfovat, plavat, opalovat se můžete na Kapverdských ostrovech doslova po celý rok!
Noční život je to celou noc – a ráno pak rovnou na pláž!
I proto se tu mluví nejen portugalsky, ale také kreolsky. Kdysi ostrovy sloužily jako vězení pro trestance odsouzené v Portugalsku, dnes jsou vyhledávanou turistickou destinací. A právě turisté si tu přijdou na své. Ostrovy jsou proslaveny velkým množstvím hudebních festivalů a karnevalů, v nichž se mísí portugalské vlivy s divokými rytmy a tradičními zvyky afrických kmenů. Pokud máte rádi noční život, naleznete zde nespočet restaurací a barů, většina z nich otevírá kolem jedenácté večer a končí nad ránem. Nejoblíbenějším zdejším tancem je funana, které se také říká „bezpečný sex“. Kriminalita tu prakticky neexistuje, takže procházka v nočních hodinám po městě je naprosto bezpečná. Všechny zdejší ostrovy jsou sopečného původu, ale aktivní sopka je tu jen jediná, a to na ostrově Fogo. Velkou atrakcí je solný důl s jezerem, které má léčebné účinky na kůži.
Půvabné prostředí pro lenochy, rybáře i potápěče
Krásné prostředí se nachází se uprostřed bývalého sopečné kráteru a najdete ho na ostrově Sal. U jezera jsou k dispozici lehátka, proto se sem denně přijíždí koupat a slunit turisté z celého ostrova. Zkušení potápěči zase ocení mořskou skalnatou zátoku Buracona, kde se nalézá jeskyně. V hloubce 35 metrů je tu tunel dlouhý 70 metrů, kterým proplujete a vynoříte se v jeskyni, do níž prosvítá denní světlo. A zkrátka si nepřijdou ani vášniví rybáři. Místní cestovky nabízejí rybaření na lodi. Za dopolední výlet zaplatíte kolem 30 eur, za celodenní pak 50 eur. Příjemným zjištěním také je, že na ostrovech nejsou žádná nebezpečná zvířata. Dokonce ani hmyz přenášející nemoci, nevyskytují se tu ani žádné epidemie. Při koupání v Atlantiku dále od pobřeží je jen potřeba dát pozor na možné silné mořské proudy.
Úžasné úlovky a nejoblíbenější jídlo
Zdejší vody oplývají velkým množstvím ryb. Je možné tu zakoupit právě uloveného tuňáka, žraloka či okouna. Rybolov je hlavní obživou domorodců a právě z ryb se připravuje neoblíbenější kapverdské jídlo zavané „kačupo“, neboli „co dům dal“. Základem je kukuřice, hrách a mrkev. Dále se přidávají ryby, ústřice, klobása a drůbež. Jídlo se nechává na mírném ohni „táhnout“ i půl dne.
Několik dalších postřehů
1/ Na zdejším trhu je k mání nejen spousta čerstvého ovoce a zeleniny, ale i různých suvenýrů.
2/ Přímo na ulici můžete ochutnat kuře po kreolsku.
3/ Ve vnitrozemí je drsná, panensky nedotčená příroda.
4/ Čtyřkolku si můžete na Kapverdách půjčit za 40 eur na půl dne, pak můžete projíždět celý ostrov můžete zcela bez zábran.
5/ Živá hudba je všude – na plážích, v barech i restauracích. Ne nadarmo je mottem zdejších obyvatel: Žádný stres!
Doprava
Na Kapverdské ostrovy létají aerolinky: Cabo Verde Airlines, Condor, TACV, TAP. Mezi ostrovy je pravidelná lodní doprava. Autobusovou dopravu tady naleznete, fungují zde „jen“ devítimístné sběrné taxíky „aluger“. Cenu si ale raději dohodněte předem! Běžné jsou půjčovny kol a čtyřkolek.
Měna
Místní měna je Cape Verde escudo (zkr. CVE). Místní měna je pevně vázána na euro v poměru 1EUR = 110 ECV. Escudo je měna, která je nekonvertibilní. Kreditní kartou lze platit jen na několika málo místech. Banky jsou otevřeny pondělí až pátek, 8.00-14.00.
Orientační ceny
Určitě počítejte si vyššími cenami, protože se sem musí všechno dovážet. Litr benzínu stojí přibližně 80 CVE, 1 litr vody 70 – 100 CVE, malé pivo 100 CVE, zmrzlina 100 CVE, cigarety 400 CVE. Nejlevnější ubytování od 1000 – 2200 CVE. Pokud se zde budete na Kapverdské ostrovech stravovat, tak počítejte s cenami od 200 do 600 CVE.