Dovolená Svatý Martin

Azurové moře, čisté pláže, bílý písek, zelené palmy, blankytné nebe, romantika. To je Svatý Martin. Dovolená je zde úchvatná!

Svatý Martin je půvabný tropický ostrov, který leží ve východní části Karibského moře, přibližně 300 kilometrů východně od Portorika. Ostrov je součástí Malých Antil. Nejbližšími ostrovy jsou Anguilla (severně) a Svatý Bartoloměj (jižně). Svatý Martin má rozlohu pouze 87 km². Územně je rozdělený mezi Francii a Nizozemsko. Žije zde 75 000 obyvatel (rok 2009).

Nejhlučnější pláž ostrova i světa – Maho Beach
Na ostrově je sice klid a pohoda, naleznete tady ale také nejhlučnější pláž světa – Maho Beach, která se nachází v Nizozemských Antilách. Přistávající letadla zde máte doslova na dosah. Blízko jižní pláže se totiž nalézá ranvej frekventovaného letiště Princess Juliana International Airport (SXM). Ranvej má celkovou délku jen 2 180 metrů a začíná hned za plotem několik metrů od pláže. To má za následek, že letadla nalétávají rovnou na její začátek co nejníže. Věřte, že je to zážitek! Mnozí turisté jsou ochotni se držet hlavního plotu kolem ranveje, aby zažili obrovský náraz proudu vzduchu z motorů letadla. Pokud nejste tak odvážní, tak se můžete v klidu slunit a koupat v moři a při tom pozorovat přistávání nebo odlet letadel. Pozorování letadel je tak populární, že rozpis příletů a odletů letadel je vyvěšený ve všech přilehlých restauracích a barech.

Maho Beach
Maho Beach

Další pláže
Maho Beach je pláž proslulá, kde vám nad hlavami přistávají letadla. Na ostrově naleznete ale celou řadu dalších pláží, je jich zde více než třicet. Namátkou:

Baie Longue, Baie Rouge, Baie aux Prunes jsou pláže, které se nacházejí ve francouzské část ostrova, překrásné oblasti Terres Basses.
Cupecoy Beach se nachází ve holandské část ostrova. Vede podél pískovcových skal a je nejhezčí večer při západu slunce.
Happy Beach se nachází ve francouzské část ostrova. Je to mimořádně klidná pláž, protože je zde špatný přistup.
Le Galion Beach se nachází ve francouzské část ostrova. Pláž je dobře dostupná a ideální pro rodiny s dětmi. Je zde totiž pozvolný přístup do moře.

Svatý Martin – počasí
Na ostrově je intertropické podnebí. Hlavní turistická sezona trvá od poloviny prosince do poloviny dubna (v tomto období zde není takové horko a vlhko). Průměrná celoroční teplota je přibližně 29°C. Září až březen je na ostrově o několik stupňů méně. Teplota vody je 24 – 26°C. V červenci až prosinci počítejte s hurikány a dešťovými srážkami.

Svatý Martin – víza
Vízum není potřeba. Mezinárodní letiště se nachází na holandské straně. Před příletem musíte pouze vyplnit vstupní formulář Nizozemských Antil.

Svatý Martin – očkování
Povinné očkování není. Výjimka je, když cestujete z oblasti s výskytem žluté zimnice.

Svatý Martin – měna, peníze
Oficiální měnou holandské části nizozemsko-antilský gulden a francouzské části euro. Běžně lze ale všude platit americkými dolary.

Svatý Martin – elektřina
110 V na holandské straně, 220 V na francouzské. V holandské části mohou být zásuvky amerického typu, jinak jsou všude evropské.

Svatý Martin – časový posun
Počítejte s časovým posunem mínus 6 hodin (letní čas) a mínus 5 hodin během zimního času.

One thought on “Dovolená Svatý Martin”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *