Voňavá Djerba – půvabná dovolená na ostrově

Již při vstupu z letadla na ostrově Djerba poznáte jiný svět. Mořský, vlhký, ale teplý vzduch vás obejme a zlehka se dotkne vašeho těla. Budete se cítit úžasně, a to je teprve začátek. Leťte letos na dovolenou na Djerbu!

Djerba
Malý ostrov o rozloze 520 km2 je obklopen Středozemním mořem, jen pár kilometrů od tuniských břehů. Djerba skrývá mnohá tajemství i rozmanitá bohatství. Všudypřítomná vůně jasmínu, písečné pláže donekonečna omílané mořskými vlnami a jitra provoněná kávou a kořením ve vás zanechají hluboké vzpomínky.

Umění smlouvat
Jako v dobách předávných si připadáte při procházkách městskými uličkami. I když místním obyvatelům v žilách stále koluje arabská krev, jsou více či méně ovlivněny francouzskou kulturou. Všem však zůstal temperament, šarm a umění obchodovat. Prodat cokoliv a komukoli za dobrou cenu. Dobrá cena je přímo úměrná vašemu umění smlouvat. Neexistují zde téměř žádné pevné ceny ani pravidla, pouze pravidlo času. Obchodníci jsou si vědomi toho, že čas hraje pro ně. Na rozdíl od vás mají spoustu času. Obyvatelé Djerby zkrátka nikam nespěchají. Neznají stres ani spěch. Dny jim ledabyle ubíhají, a přesto jsou usměvaví a svým způsobem šťastní. Jako kdyby jim nic nechybělo.

Voda nad ropu
Ale tak jako každý závislý ostrov i Djerba se potýká se svými problémy. Pohádkově se rozvíjející oblast bojuje s nedostatkem vody. Všechny životadárné suroviny včetně vody musí Djerba dovážet z tuniské pevniny. Vzhledem k dobrým podmínkám se zde daří pouze olivám a datlovým palmám, které uvidíte na každém kroku.

Stále je co objevovat
Ať si Djerbu projedete autem si na skútru, celý ostrov stojí za zhlédnutí. Zvláště pak nezapomeňte na hlavní město Houmt Souk, které je spíše velkou vesnicí s udržovanou pevností Mustapha, muzeem a galerií. Městečka na jihu a ve vnitrozemí jsou známá svými keramickými dílnami. Kdyby vám Djerba připadala již nudná, jen pár hodin od ostrova se rozléhá tuniská Sahara se svými dunami a velbloudy. A o pár kilometrů dál bydlí jeskynní obyvatelé Berbeři, kteří vám s ochotou ukážou svá zvláštní obydlí. Každý si jistě najde svá tajemství, jež si sám pro sebe odkryje. Djerba je zkrátka ostrov pro turisty vyhledávající klid a odpočinek, ale i pro dobrodruhy, kteří touží poznat arabskou kulturu a klidnou krajinu.

Houmt Souk

Nenechte si ujít
Za návštěvu stojí krokodýlí farma, která se nabízí i jako fakultativní zájezd za cenu asi 6 dinárů. Kdo netrpí mořskou nemocí, nechť se sveze na pirátské lodi, na které zpravidla bývá i nějaké občerstvení v podobě ovocných talířů a různých mořských plodů.

Djerba – pirátská loď

Pláže Djerba
Djerba nabízí turistům dlouhé písečné pláže s jemným rozžhaveným pískem, které rozhodně nejsou přeplněné. Pláže mají pozvolný vstup do moře (jako např. v Bulharsku), proto jsou vhodné pro rodiny s malými dětmi. Nejvíce pláží se nachází na východním a severním pobřeží, zde je také nejvíce hotelů. Nejoblíbenější pláže se nacházejí východně a jsou tak ideálním místem pro pozorování romantického východu slunce.

Cestování po Djerbě
Je možné si zde půjčit kolo nebo motorku. Jezděte ale velmi opatrně, protože většina cest je úzkých. Nebojte se jezdit taxíky, jsou mimořádně levné.

Co pít na Djerbě
Pijde pouze balenou vodu! Pít můžete i samozřejmě čerstvý pomerančový džus, mátový čaj, pravou tureckou kávu, bokha (místní pálenka z fíků nebo datlí), pivo celtia (z místního pivovaru).

Djerba počasí
Jižní poloha ostrova předznamenává celoročně teplé počasí. Červen, červenec, srpen a září jsou nejteplejší měsíce, teploty dosahují min. 31°C. V březnu, dubnu a listopadu je teplota do 25°C. Teplotně velice podobný je květen a říjen, kdy rtuť teploměru odpoledne ukazuje 28°C.

Djerba víza
Víza nejsou potřeba. Bez víz na Djerbu mohou přijet občané Evropské Unie, USA, Kanady a několika dalších evropských států.

Suvenýry
Typickým suvenýrem je Fátimina ruka, která se nosí jako přívěsek, což je ale považováno modlu či okultismus. Otisk ruky zdobí také zdi domů. Mezi dalšími suvenýry, které si můžete dovést, patří keramika, textil, ručně tkané koberce, ptačí klece a koření. Všechno lze usmlouvat za pár korun.

Místní pokrmy
Mezi typicky tuniská jídla patří bezpochyby kus-kus. V marketu stojí 1 kg kus-kusu neuvěřitelný jeden dinár (16 Kč). Magroudh jsou zase hodně sladké kousky pečiva, která se prodávají v pouličních stáncích na váhu. Chutnají po medu, datlích a sezamu. Trvanlivost je díky cukru minimálně rok.

Měna
Na Djerbě se platí dináry, přičemž současný kurz je 1 TND – cca 16 Kč.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *