Jelikož nemá Česká republika moře, Češi s oblibou každoročně míří na dovolenou k moři. Dovolená u moře v oblíbených letoviscích v Chorvatsku, Itálii, Bulharsku, Řecku, Kapverdských ostrovech a dalších zemích zkrátka Čechy láká.
Kam letos vyrazit na dovolenou k moři?
Možností je nespočet: Itálie, Bulharsko, Egypt, Řecko, Chorvatsko, Kypr, Kapverdy…
Dovolená u moře – Chorvatsko
V Chorvatsku naleznete moře jako v Karibiku, protože čistotu moře a pláží tady úzkostlivě hlídají a kontrolují. Čistá mořská voda je pokladem Chorvatska. Místní obyvatelé jsou na ni pyšní a rádi slyší, že co do průhlednosti a barvy je Jadran u chorvatských břehů zcela srovnatelný s vodstvy Karibiku či třeba Thajska. Takové srovnání sice může působit jako prázdná lichotka, ale testy prokazují jeho pravdivost. Chorvatsko má skutečně na evropské poměry mimořádně čisté moře i pláže! Však je také tamní ministerstvo ochrany životního prostředí hlavně v létě velmi bedlivě sleduje. Přísný program na ochranu mořských vod byl v Chorvatsku spuštěn již v roce 1989 jako jeden z prvních ve středomořské oblasti.
Na pobřeží o celkové délce 5 835 kilometrů – z toho 1 778 kilometrů je pobřeží pevninského Chorvatska a zbytek pobřeží jeho ostrovů – dnes existuje víc než 900 kontrolovaných pláží. Každé dva týdny se nich odebírají vzorky vody, jež se pak přísně kontrolují především na hodnotu pH a na obsah bakterií. U pláží, které se pyšní označením Modrá vlajka EU – v Chorvatsku je jich více než 100, se rozbory vody dělají ještě častěji.
Výsledky dlouhodobě ukazují, že moře je v zemi našich přátel – kam každé léto vyráží 700 000 Čechů – opravdu báječné. Zhruba třetina kontrolovaných míst je dlouhodobě hodnocena jako „moře vysoké kvalita“ a zbytek jako „moře vysoké kvality“ a zbytek jako „moře vhodně ke koupání“. Mírné znečištění se vyskytuje každoročně jen na pár jednotlivých plážích.
Kvalitu moře v místě, kam se chcete vydat, si můžete jednoduše zjistit na internetu. Na adrese www.mzopu.hr/more/ je mapka Chorvatska, kde si najdete pláž, kde chcete strávit letošní dovolenou u moře. O její čistotě vás bude informovat barevné označení.
Našince není třeba učit do Chorvatska jezdit – mnoho Čechů se vyráží pravidelně a má zde třeba i staré přátelé. Zvyšování počtu i kvality turistických atrakcí v Chorvatsku je faktem. Bristký list The Times napsal, že Chorvatsko je novým Toskánskem a zařadil je do desítky nejatraktivnějších turistických destinací světa.
Čím si tu chválu a zájem Chorvaté zasloužili? Dobrými nápady a vysokými investicemi. Starší hotely se opravují, nově se staví ubytovací kapacity ve všech kategoriích. Turisté se díky tomu při své dovolené nemusí pouze opalovat a koupat, případně si užívat místní kuchyně. V Chorvatsku mají každoročně „premiéru“ nové programové zážitky, z nichž si vyberou lidé všech věků i zájmů. Vzrušuje vás sjíždění divočejší vody? Vyjeďte na raft na Cetinu. Dáváte přednost romantické projížďce ve dvou? Půjčte si kánoi a projeďte se po mírnější vodě řek Neretva či třeba Krka. Samozřejmostí jsou vyjížďky na koních, na čtyřkolkách, v kočárech anebo v terénních automobilech, plavby na jachtách i jízda na vodních lyžích. Češi milují cykloturistiku – a Chorvaté jim v tom vycházejí vstříc. Kvalitní cyklotrasy jsou na všech chorvatských ostrovech i v pevninách části země.
Nezapomeňte na potápění v Chorvatsku – jeden z největších magnetů Chorvatska. Jadran je tradičně domovským mořem českých milovníků modrých modravých hlubin. Oceňují jak příjemnou teplotu moře, tak průzračnou vodu a spoustu podmořských atrakcí: jeskyně, útesy, lodní vraky…
Díky svým pestrým dějinám Chorvatsko nabízí zajímavou „cestu proti proudu času“: od 4 000 let starého města Soline založeného Řeky přes Split s proslulým palácem císaře Diokleciána a Orientem dychtící Mostar až po secesní památky z období c.k. monarchie.
Od ruchu dějin si poté odpočiňte při návštěvě některé z řady přírodních rezervací. Proslulé jsou vodopády řeky Krka, Kornatské ostrovy, Brijunské ostrovy…
Dovolená u moře na Kypru
A co takhle na dovolenou k moři na Kypr? Na Kypru naleznete krásné moře a pláže. Nejkrásnější pláže jsou: Pissouri Bay, Nissi Beach, Fig Tree Bay, Lara Bay… Kypr není jen čisté a průzračné moře a nádherné pláže, je jedno z mála míst ve Středomoří, které je zelené po celý rok, a to díky hornatému vnitrozemí s hlubokými borovými lesy. Mužům (ale i ženám) dodají energii a jiskru v oku cyklistické výlety po ostrově. Nejdete tu několik desítek cyklotras, které vyhovují každému vkusu a kondici. Od pohodových projížděk kolem pláží, na které můžete i s malými dětmi, přes naučné výlety po starobylých památkách až po „drsňácké“ výšlapy v pohoří Troodos. Z jeho nejvyšší hory Olympu (1 952 metrů) budete zhlížet jako ptáci. Kola si levně a jednoduše půjčíte – v hotelu vám pomohou -, trasy jsou dobře značené a pohostinní Kypřané rádi poradí, když se náhodou ztratíte. V případě některých specialit, třeba v případě některých výletů anebo vyjížděk zaměřených na antiku – je ale stejně nejlepší vzít si průvodce. Ten vás pak zavede do té nejpříjemnější hospůdky!
Nezapomeňte v ní, mimo jiné dobroty, ochutnat tradiční kyperskou Komandarii. To je víno nejen lahodné a sladké, ale i nejstarší na světě! Jeho výrobu zde zavedli velmistři templářského řádu, který v minulosti ostrov ovládal. Vyznavači wellnessu a pohody na Kypru objeví horké prameny, masáže a bahenní zábaly, turisté toužící po vzdělání výborné kurzy angličtiny, přibývá i lidí vyrážejících sem třeba na zákroky plastické chirurgie. Klenotem a magnetem ostrova však je potápění. Ve vodách kolem Kypru najdete jedny z nejkrásnějších podvodních terénů světa! Ať už jde o jednoduché šnorchlování na hladině, anebo o složité potápění do podmořských jeskyní a kaňonů. Výlety do vodní říše jsou vlastně i návštěvou jakési obří podmořské zoo. Specialitou pro labužníky pak je potápění na vracích. Jsou tu lodě ze druhé světové války, potopení britský vojenský vrtulník a řada dalších pozoruhodných objektů.
Slyšeli jste už slovo halloumi? Jestli ne, tak na Kypru si ho rychle zapamatujete. Jde totiž o zdejší unikátní druh sýra, který je připravován ze směsí kozího a ovčího mléka! Proto má vysoký „bod tání“ a skvěle se hodí ke grilování, opékání či smažení. Kypřané navíc lahůdku dovedou dobře okořenit či naložit do marinády. A nikdy nezapomenou přidat lístky máty, které k ní patří.
Exotická dovolená – Kapverdské ostrovy
Co takhle letos vyrazit na exotickou dovolenou k moři? Co takhle do Karibiku? Určitě by se vám líbilo koupání v blankytném oceánu s bělostnými plážemi. Přesně to jsou Kapverdy, perla Atlantiku.
Souostroví Kapverd patří k místům, které Češi objevili, dá se říci, nedávno. Turisty z celého světa sice láká už od 80. let, ale nyní je pro ně připraven opravdový luxus – vynikající restaurace, skvěle vybavené hotely a další komfort. I proto o sobě ostrovy u pobřeží afrického Senegalu dávají v posledních letech čím dál víc vědět. A skutečně je na co se těšit. Na Kapverdských ostrovech, které se nacházejí jižně od známějších Kanárských ostrovů, svítí slunce více než 300 dní v roce. Nejchladněji bývá v lednu a únoru, kdy teplota dosahuje 24°C. Naopak největší vedra – kolem třicítky – můžete čekat v letních měsících (červen až září). V každém ročním období přitom ostrovy mají co nabídnout. Vedle mnoha vodních sportů, jako je surfing, potápění a plachtění, jsou Kapverdy ideálním místem pro pěší turistiku, neboť krajina s horami nabízí úchvatné scenerie stejně jako členité pobřeží lemované průzračným oceánem.
Starověkých památek se na Kapverdech, které tvoří deset sopečných ostrovů, nedočkáte. Byly totiž objeveny portugalskými námořníky až v 15. století. Jedním z nejstarších míst je městečko Cidade Velha. Nachází se na ostrově Santiago a bylo založeno už v roce 1462. Proslulo jako jedno z míst obchodu s otroky, ještě tam dneska můžete vidět pranýř, k němuž byli otroci přivazováni. Ale jsou tam i zbytky jedné z nejstarších katedrál postavených v egyptských koloniích anebo úchvatná starobylá pevnost San Felipe. Cidade Velha bývalo i hlavním městem, ale nájezdy francouzských a bristkých pirátů – byl mezi nimi i slavný anglický korzár a obchodník s otroky sir Francis Drake – ho často plenily. Nakonec jeho roli převzal 15 km vzdálený přístav Praia, kde můžete obdivovat budovy z 19. století anebo zajít do Etnografického muzea. Santiago je především zemědělským ostrovem, kde se pěstuje káva, cukrová třtina nebo ovoce. Pokud chcete strávit půvabnou exotickou dovolenou u moře, je lepší vyrazit na ostrovy Sal, Boa Vista nebo Sao Vicente.
Nekonečně dlouhé pláže s jemným pískem a palmami naleznete na ostrově Boa Vista. U pláže Cabo Santa Maria pak můžete obdivovat i vrak španělské lodi. Místo slibuje takřka dokonalý odpočinek, ale vedle písečných dun tady narazíte i háje s datlovníky. Podobný je ostrov Sal, kde navíc můžete vidět těžbu soli. Je ale o něco živější než Boa Vista. Právě na Sal každoročně míří nejvíc turistů. Slunečné počasí tam mají téměř jisté. Těm, kteří potřebují více zeleně, hory a zábavu, bude vyhovovat ostrov Sao Vicente. Tvoří ho desítky vyhaslých kráterů, jimž dominuje 750 metrů vysoká hora Monte Verde. Je také kulturním centrum celého souostroví, koná se tady i řada úžasných karnevalů a festivalů. Sao Vicente je kulturním centrem Kapverd. Naleznete tam i spoustu malebných hospůdek.