Jak nezkolabovat v tropickém vedru

V tropickém vedru nekolabují pouze nemocní senioři, ale i zdraví lidi (dospělý i děti). Poradíme vám, jak nezkolabovat v tropickém vedru v Česku ani zahraničí (např. na dovolené).

Zdraví člověk sice funguje i v tropických teplotách bez problémů, ale někteří lidé by si třeba na dovolené u jižního moře měli dávat větší pozor. Proto lékaři doporučují, aby zvláště starší lidé, kteří obvykle trpí nějakou nemocí (srdce, vysoký krevní tlak, cukrovka…), zvolili pro cestu na jih září než červenec nebo srpen. V horku totiž trpí hlavně srdce a krevní oběh, protože organismus se s vyšší teplotou okolí vyrovnává právě pomocí kardiovaskulárního systému.

Ochlazení ve vedru je důležité i pro mladé lidi
Vysoký tlak a další zdravotní problémy můžou zaskočit i mladé lidi, kteří se domnívali, že jsou úplně fit – tedy až do té doby, než zkolabovali na pláži či v uzavřené kanceláři bez klimatizace. Pamatujte na dostatečné zásoby tekutin, nechoďte na slunce s nepokrytou hlavou, na fyzicky hodně náročnou práci si přivstaňte a udělejte ji brzo ráno. Velmi účinně vás zchladí studená voda pouštěná na zápěstí, a když je to možné, tak vlažná nebo spíš teplá sprcha (rozšíří póry a organismus se snáze ochladí), příjemný je (častěji měněný) mokrý obklad na zátylku.

Pocení je normální
Pocení je dalším projevem zdravého fungování organismu. Ale s potem odchází řada potřebných minerálů, proto byste je měli doplňovat formou minerálek. Sám o sobě pot sice cítit není (kromě míst, kde ústí pachové žlázky), ale když se rozkládá, může zápach obtěžovat okolí. Pomůžou antiperspiranty a deodoranty, které pocení omezí nebo alespoň zabrání nepříjemným důsledkům.

Pozor na klimatizace a větráky
Je to možná paradox, ale v těch největších vedrech vzrůstá počet nachlazených lidí. Může za to klimatizace v zaměstnání, obchodech, autech či hotelech. Pokud to jde nezapínejte ji na nejvyšší výkon, rozdíl mezi venkovní teplotou a teplotou v místnosti by měl být maximálně 10 °C. I obyčejné elektrické větráky vám mohou nepěkně zavařit – když bude vzduch celý den foukat na spocený zátylek, ráno taky nemusíte pohnout hlavou. Podobně postižení bývají řidiči za volantem, kterým ztuhne rameno vystrčené předtím několik hodin z okénka. Před delší cestou, třeba na dovolenou ještě rada řidičům: dělejte pravidelné zastávky, trochu se prospěte, dostatečně pijte, během cesty vás osvěží i minerálka ve spreji rozprášená v autě.

Dodržujte pitný režim
Dodržovat pitný režim v letních měsících je velmi důležité. Když jste v klidu a ve stínu stačí vám vypít 2 litry, při námaze minimálně 4 litry tekutin.

Nejlepší je pít obyčejnou pitnou vodu z vodovodu, případně vody balené (kojenecké, pramenité či slabě mineralizované přírodní vody bez oxidu uhličitého). Není špatný ani zelený čaj, ovocné čaje a cukrem nepřislazované přírodní šťávy. Jezte i hodně ovoce a zeleniny – rajčata, okurky, melouny, jahody nebo citrusy.

Nevhodný je černý čaj a káva. Tam je obsažen kofein, který má močopudné účinky, čímž dochází ke ztrátě tekutin. Nekonzumujte ani různé bublinkové slazené nápoje (limonády, kolové nápoje, ochucené mineralizované přírodní vody…). Velmi nevhodné jsou i energetické nápoje a ovocné nektary. Ty obsahují velké množství cukru, což zvyšuje pocit žízně, navíc přijímáme zbytečně velké množství energie.

S alkoholem opatrně
V letních parnech to rozhodně s alkoholem nepřehánějte. V horku se alkohol dostává rychleji do oběhu, což může podpořit kolaps.

Co možná nevíte
– pocením se krev v cévách zahušťuje, tím vzrůstá riziko krevních sraženin (následně mrtvice nebo plicní embolie);
– horko a nedostatek tekutin způsobuje, že se diabetikům zvyšuje hladina krevního cukru – měli byste si dávat pozor na to, zda dost pijí, a cukr jim kontrolovat častěji;
– v letních parnech bývají časté kolapsy z odkrvení životně důležitých orgánů kvůli teplem rozšířeným žilám v nohách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *