Zdravé polibky slunce

Opálená kůže vypadá lépe než bílá. Opalujte se ale bezpečně, zejména na dovolené u moře. Existuje opalování, které vaší pokožce neublíží? Ano! Poradíme vám jak na to.

Vše záleží na míře, s jakou se slunci vystavíte. Mírné opalování je zdravé nejen pro pokožku, ale hlavně, že se díky slunečnímu záření v našem těle vytváří vitamín D. Ten pro svou pevnost potřebují kosti a zuby, protože právě díky němu je náš organismus schopen vstřebávat dostatek vápníku. Bylo také prokázáno, že mírné opalování snižuje až o 40% riziko rakoviny prsu.

Najít správnou míru slunění ale není jednoduché. Nejlepší je řídit se svým fototypem. Stupnice je ovlivněna barvou vlasů, očí a pleti. Obecně platí, že sluneční záření snášejí lépe lidé tmavovlasí a tmavoocí, zrzaví s modrýma očima jsou na tom nejhůře. Znát tvůj fototyp je důležité i pro výběr vhodného UV faktoru opalovacích prostředků. Uvádíme stupnici pro evropskou populaci. Ke kterému fototypu patříte vy?

Fototyp 1: velmi citlivý
Na slunce reaguje velmi citlivě až alergicky. Vyznačuje se zrzavými vlasy a množstvím pih. Tato pokožka nikdy nezhnědne a často se spálí. Přirozená vlastní ochrana kůže mizí po 5-10 minutách pobytu na slunci. Vhodný ochranný faktor (SPF) 50.

Fototyp 2: citlivý
Vyznačuje se světlou pokožkou a značnou citlivostí. Pokožka se opaluje pomalu, často se spálí, jen někdy mírně zhnědne. Lidé s tímto typem pokožky mají většinou blond vlasy. Přirozená vlastní ochrana kůže mizí po 10-20 minutách pobytu na slunci. Vhodný je SPF 25-50.

Fototyp 3: normální
Na sluneční záření reaguje bez alergických reakcí. Pokožka se opaluje dohněda, lidé toho typu mají tmavě blond až světle hnědé vlasy a málo pih. Přirozená vlastní ochrana pokožky mizí po 15-25 minutách pobytu na slunci. Vhodný je SPF 15-25.

Fototyp 4: odolný
Snědá pokožka se velmi rychle opaluje a opálení si uchovává delší dobu než předešlé skupiny. Lidé tohoto typu mají hnědé až černé vlasy, pihy jen výjimečně. Přirozená ochrana pokožky mizí po 20-30 minutách pobytu na slunci. Vhodný je SPF 10-15.

opalování

Desatero zodpovědného opalování
1/ Sluníčka si užívejte bez přerušení jen jednou denně, neopalujte se častěji než 40x za 1 rok.
2/ Mezi zářením slunce a solária neexistuje žádný rozdíl.
3/ Kdykoliv překročíte dobu přirozené ochrany kůže, použijte opalovací krém.
4/ Je-li to možné, chraňte se oděvem, pokrývkou hlavy a brýlemi.
5/ Mezi polednem a třetí hodinou se snažte zůstávat ve stínu (opalujete se i ve stínu!).
6/ Kůži zvykejte na slunce postupně, vyhnete se tak spálení.
7/ Opalování ani solária nejsou vhodná pro fototyp 1.
8/ Za každou cenu zabraňte spálení. Mohlo by se vám to vymstít (rakovina kůže atd.).
9/ Nesnažte se být opálení po celý rok. Lidská kůže na to není uzpůsobena.
10/ Pokožku můžete připravit na dovolenou u moře v soláriu. Snížíte riziko spálení a víc si užijete sluníčka.

Víte, že:
Voda, písek a sníh zdvojnásobují sílu slunečního záření? Voda o 50%, písek o 40%, sníh dokonce o 90%.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *