Na dovolenou do Bulharska

Klid a pohoda, modré moře a dlouhé pláže, na které svítí teplé slunce. Nějak tak by se dala popsat dovolená v Bulharsku, kam se každoročně jezdí podívat a kolikrát se sem i vrací několik tisíc lidí. Nedělají to ale bez důvodu, Bulharsko je známé svojí bohatou kulturou a skvělou kuchyní, která také souvisí s pohostinností místních obyvatel.

V Bulharsku se nachází spousta zajímavých míst
Tento prostý, ale neotřelý luxus si v Bulharsku dopřává každoročně většina Čechů a nejen oni. Bulharsko navštěvuje i spousta návštěvníků z jiných zemí v Evropě. Neláká je sem však pouze místní kuchyně či krásně teplé moře. Je to dovolená, která ničím rozpočet rozhodně nezruinuje. Bulharko je plné letovisek, které nabízejí široké možnosti strávení volného času za velmi příznivé ceny. Nejkrásnější bulharská letoviska: Albena, Balčik, Carevo, Černomorec, Slunečné pobřeží, Kranevo, Nesebar, Obzor, Zlaté Písky, Pomorie, Sozopol, Primorsko, Kiten, Lozenec. Dovolená v Bulharku se bezkonkurenčně řadí mezi levné dovolené u moře, dostane se vám tady ale kvalitních služeb a zaslouženého odpočinku.

Mnoho turistů sem ale jezdí taky za místní kulturou a historií. Návštěva památek je zde oblíbenou zábavou pro volný čas. Bulhaři jsou věřící národ, takže po celé jejich zemi je rozeseto několik tisíc krásných kostelů. Mimo jiné se zde nacházejí středověké i antické památky. Za návštěvu rozhodně stojí i místní muzea, ve kterých se vždy dozvíte něco překvapivého a zajímavého.

Ochutnejte bulharské jídlo
Cizí kuchyně ale také láká spousty lidí. Zejména ta bulharská je proslulá a spoustu lidí jí chce ochutnat. A nejlépe se cizí kuchyně ochutnává ve své rodné zemi. V Bulharsku se můžete setkat s karbanátky (kjufte, kebabča) a uzeninami. Co se týče zeleniny, tak ta plní funkci našich příloh (nahrazuje knedlíky, těstoviny) a funkci polévek. Oběd začíná vždy salátem, ne polévkou. Hlavně nezapomeňte ochutnat tamní balkánský sýr a šopský salát. Tamní šopák chutná úplně jinak, než v Česku! V turistických lokalitách je samozřejmě i velká nabídka mezinárodních jídel (hranolky, hamburgery, gyros, čína, langoše, zmrzlina…).

Ceny v Bulharsku
Bulharsko je opravdu levné! Ve vnitrozemí je dokonce 2x levněji než v Česku. V přímořských letoviscích je pochopitelně dráž, ovšem ceny jsou přibližně stejné u nás. Jeden bulharský lev = cca 13 Kč. Ceny v Bulharsku: balená voda (1,5 litru) stojí 0,5 Lv až 1 Lv, zmrzlina stojí cca 1 Lv, lahvové pivo stojí cca 1 Lv, balkánský sýr 3,5 Lv za 1 kg (velmi levné!), hlavní jídlo v restauraci stojí 5 až 10 Lv, šopský salát v restauraci stojí cca 3,5 Lv, poslání balíku do Česka stojí cca 19 Lv.

Sociální zařízení v Bulharsku
Sociální zařízení jsou na špičkové úrovni, určitě nemějte žádné obavy. Co se týče veřejných záchodů, tak tam se platí, obvykle půl leva. V restauracích jsou toalety také v pořádku, někdy se ale může stát, že jsou zamčeny a klíč si musíte vyžádat od obsluhy. V některých oblastech (kromě Sofie) se použitý toaletní papír nehází do záchodové mísy, ale do přistaveného koše.

Jak do Bulharska
Do Bulharska se můžete dopravit letecky, autobusem nebo vlastním vozem. Dopravit se do Bulharska letadlem je nejrychlejší a nejpohodlnější způsob. Let trvá přibližně 2 hodiny. Významná letiště v Bulharsku: letiště Sofie, letiště Burgas (u moře), letiště Varna. Co se týče autobusové dopravy, tak ta stojí cca 1400 Kč, například cesta do Sofie trvá 22 hodin. Cesta autem z Česka do Bulharska měří průměrně 1 100 kilometrů, samozřejmě záleží, odkud kam jedete. Například z Moravy do Sofie je to cca 900 km, ovšem počítejte ještě dalších 350 km k moři. A z Prahy do Burgasu přes Sofii je to cca 1400 km. A to není zrovna málo.

Časové pásmo v Bulharsku
Když se vydáte do Bulharska, tak počítejte s tím, že v Bulharsku je o jednu hodinu víc. Stejné časové pásmo má i Řecko nebo Turecko (GMT + 2, v létě GMT + 3).

Na dovolenou do Bulharska prostě musíte!
Na dovolenou do Bulharska jezdí lidé především kvůli klidu a odpočinku, který si chtějí v létě dopřát. Bulharské moře a pláže lákají k tomu, aby si zde člověk lehnul a odpočinul. Bílé písčité pláže mírně svažující do moře, které v horku bulharského slunce příjemně ochladí – to je jako stvořené pro vypuštění všech starostí a užití si kvalitní dovolené.

V případě zájmu se dá téměř na všech plážích (v turistických letoviscích) vypůjčit šlapadlo, vyzkoušet paragliding, projet se na vodním skútru nebo si předplatit jinou možnost, jak aktivně využít čas. Pokud se ale rozhodnete pro navštívení nějaké menší a pozapomenuté pláže, určitě to není krok vedle. V tichu si můžete užít krásy této země, do které se každoročně vrací tolik lidí.

Fotogalerie Bulharsko

Bulharsko Nesebar
Bulharsko Nesebar
Bulharsko Melnik
Bulharsko Melnik
Bulharsko Sofia
Bulharsko Sofia
Varna pláž
Varna pláž
Vitosha
Vitosha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *