Letíte na exotickou dovolenou do vzdálené země? Letíte do Afriky, Asie nebo jen Bulharska a obáváte se střevních potíží, cestovatelského průjmu? Vaše obavy jsou na místě. Nejvíce postiženou skupinou bývají malé děti. Poradíme vám, jak se střevním potížím vyhnout.
Jak se průjmové onemocnění projevuje
Průjem známe všichni – pořád sedíme na záchodě, máme křeče v břiše a řídkou stolici. Při průjmu máme často pocit na zvracení, bolesti hlavy, někdy i zvýšenou teplotu a občasnou přítomností krve ve stolici. Když průjem trvá delší dobu, hrozí dehydratace a selhání organismu, což je životu nebezpečné.
Jak průjem vzniká?
V některých případech mohou za průjmové onemocnění bakterie a viry, které se přenášejí vzduchem, takže obrana proti jim je prakticky nulová. Infekci můžete dostat i ze zkaženého nebo hodně tučného jídla. Častá příčina je i potravinová alergie. Častý průjem bývá také při užívání antibiotik, kdy jsou ničeny i potřebné bakterie ve střevech. Průjmové onemocnění může nastat v souvislosti s otravou těžkými kovy, při zánětu střev, žlučníku nebo nádorovým onemocněním. Je prokázáno, že průjmem trpí lidé, kteří jsou pod velkým tlakem – stresem. Průjem může být i u nemoci zvané malárie.
Cestovní průjem
Další kapitolou je cestovní průjem, který je minimálně nepříjemný. Jedná se o lehká průjmová onemocnění při pobytu v tropických oblastech. V horkých klimatech se vyskytují po celý rok. Na cestovatelský průjem jsou z pochopitelných důvodů více náchylní turisté než místní obyvatelstvo. Průběh cestovního průjmu není zpravidla nějak závažný. Zřídka je středně těžký a je nesmrtelný. Většinou mizí potíže po podání běžně dostupných léků, které se prodávají v lékárnách.
Inkubační doba u cestovatelského průjmu je několik hodin až dny.
Cestovatelským průjmem nejvíce trpí děti do 5 let, lidi s krevní skupinou 0 a lidi se sníženou imunitou.
Příčiny cestovních průjmů
Tzv. cestovatelský průjem způsobují bakterie, viry nebo paraziti. U parazitů je nejčastějším zdrojem je kontaminovaná voda, méně často pak potrava. V některých případech jde i o neinfekční vlivy, např. intolerance potravin, dietní chyby, dráždivý tračník, některé otravy (houby, rtuť…), působení léků s projímavým účinkem nebo pankreatitida (zánět slinivky břišní).
Co jíst a nejíst při průjmu
Když už vás postihne průjmové onemocnění, rozhodně nemůžete konzumovat všechno jako vždycky. Rozhodně se vyhněte tučným a smaženým jídlům, nekonzumujte mléčné výrobky, kapustu, luštěniny, celozrnné pečivo, zmrzlinu… Také není vhodné pít bublinkové nápoje (sodovka apod.). Důležité je dodržovat pitný režim. Ideální je pít čaj. Pijte pomalu po malých lžičkách či douškách. Není špatný si uvařit masový vývar.
Co týče jídla ke konzumaci, jezte dušenou mrkev, rýžový odvar, banán… Vhodné jsou i obilné polévky, které průjem zastavují. Když průjem trochu přejde (alespoň křeče v břiše), začněte jít starší rohlík, dětské piškoty, brambory, kuřecí maso.
Prevence je nejlepší
Pokud jedete na dovolenou a obáváte se průjmového onemocnění, tak v místě dovolené pijte jen nápoje v originálním balení, dávejte pozor i na led, který je také z vody! Pozor i při čištění zubů – nepoužívejte vodu z vodovodu. Není dobré ani oplachování ve studnách či fontánách. Loupejte si všechno ovoce. Nejezte syrovou zeleninu a vyhněte se zmrzlině či tepelně nezpracovanému jídlu. Riziková jsou vajíčka a produkty z nich vyrobené – omelety, míchaná vajíčka a další pochutiny. Raději se vyvarujte i nepasterizovaných sýrů a domácím mléčných výrobkům. Před odjezdem na dovolenou užívejte probiotika (Lactobacillus GG, Saccharomyces boulardii, Floracor-GI…).
Důležitá je také osobní hygiena, hlavně si pořád omývejte ruce dezinfečními prostředky (dezinfekční mýdlo).
Léky rozhodně s sebou!
Před odjezdem na dovolenou si zajděte do lékárny a kupte si léky, které léčí průjmová onemocnění. Když už vás průjem postihne, je nevyhnutelné užívat léky k tomu určené. V lékárně koupíte bez lékařského předpisu živočišné uhlí (tablety) Endiaron (tablety), Imodium (tobolky), Smecta (prášek), Carbocit (tablety), Hyla forte atd. V lékárně vám určitě ochotně poradí.
Bylinky mají též velký účinek
Na průjem (i cestovatelský) jsou dobré i bylinné čaje, které obsahují tyto rostliny: máta peprná, měsíček zahradní, borůvka list, dubová kůra, kakost nať, mochna nať.
Rozdíl mezi živočišným uhlím a endiaronem
Živočišné uhlí užívejte v případech, kdy nemáte horečku. Endiaron užíváte v případě kombinace zvýšené teploty. Pokud nelze určit, zda je průjmové onemocnění bakteriálního nebo virového původu, užívejte živočišného uhlí a imodium současně.
Kdy vyhledat lékařskou pomoc?
Průjmové onemocnění rozhodně podceňujte, a to zejména u dětí a starších lidí. Lékaře je dobré vyhledat v těchto případech:
– průjem se objeví u kojenců a batolat;
– dochází k rychlé dehydrataci;
– průjem trvá déle než 5 dní;
– provází jej vysoké horečky a zvracení;
– pokud máte ve stolici krev;
– při opakovaných průjmech.