Zajeďte si na dovolenou do Bulharska k Černému moři. Čekají vás čisté písečné pláže, klidné a teplé moře, ale i příznivé ceny.
Bulharsko je dlouhodobě lákavou destinací pro pohodovou a levnou dovolenou u moře. Do Bulharska k moři jezdí především rodiny s malými i většími dětmi. A to díky svému písečnému pobřeží. Pohodu i zábavu zde ale naleznou i dospělí včetně důchodců.
Bulharsko letecky je úplně nejlepší dovolená u moře. Letadlem jste v Bulharsku přibližně za dvě hodiny. Není to báječné být za dvě hodiny u moře? Mnoho Čechů jezdí do Bulharska i autobusem a vlastním vozem. Tato doprava je určitě levnější než letadlo. Ovšem časově náročnější.
Bulharsko je opravdu levné
Zájezdy do Bulharska jsou opravdu levné. Ceny v Bulharsku jsou více než příznivé. Vnitrozemí je ještě dokonce 2x levnější než v České republice. Přímořská letoviska jsou o něco dražší, pořád jsou ale ceny přibližně stejné jako u nás. V Bulharsku stojí balená voda (1,5 litru) v přepočtu 6 – 13 Kč, zmrzlina stojí 13 Kč, levnější lahvové pivo stojí přibližně 13 Kč…
Na dovolenou do Bulharska prostě letos musíte!
Slunečné pobřeží
Velkou oblibou si v posledních letech vydobylo Slunečné pobřeží, největší turistické středisko této balkánské země, kam se turisté rádi vracejí, a nejde jen o Čechy. Osmikilometrovu pláž lemovanou stovkami hotelů, restaurací a kaváren ocení hlavně rodiny s dětmi, mořské dno se tu svažuje velmi zvolna a zdejší aquapark nabízí spoustu atrakcí, včetně nejrychlejší skluzavky v celém Bulharsku.
Neseber
Tobogánem zvaným Tsunami, se může pyšnit i nedaleký Neseber, který však neláká jen milovníky slunce, ale i zájemce o historii. V městečku, jež je součástí Světového kulturního dědictví UNESCO, se nachází nejen antické památky, ale i řada zajímavých církevních staveb.
Sozopol
S Nesebarem bývá často srovnáván Sozopol, další přímořské letovisko na jihu černomořského pobřeží. Z větší části leží na stejnojmenném úzkém skalnatém poloostrově. Sozopolské staré město sice nenabízí tolik pamětihodností jako Neseber, zato si stále zachovává poklidnou, dalo by se říct venkovskou atmosféru. V úzkých uličkách města je příjemné usednout do některé z rybích restaurací.
Přírodní rezervace Ropotamo
Poměrně blízko Sozopolu se rozkládá přírodní rezervace Ropotamo, v níž si za socialismu užíval loveckých hrátek sám prezident Todor Živkov. Bažinatý ráj flóry i fauny si nejlépe vychutnáte při okružní plavbě na palubě některé z výletních lodí.
Varna
Výhodou severního Černého moře je určitě jeho metropole – zatímco Burgas na jihu moc půvabu nepobral, Varna je pravý opak. Městu je už přes 2500 let, což návštěvníkům připomíná množství památek, jako je třeba zajímavý komplex římských veřejných lázní. Varna je však hlavně společenským a kulturním centrem, kde si to jistě užijete. Atrakcí je přímořský park Morska gradina, který kromě výhledu na moře poskytne i možnost prohlídky proslulého delfinária a akvária. Zajděte i do Archeologického muzea.
Zlaté písky
Necelých 20 kilometrů od Varny leží Zlaté písky, nejluxusnější letovisko Bulharska. 3,5 kilometru dlouhou pláž pokrývá jemný zlatožlutý písek, kterému místo vděčí za svůj název. Nedaleká přírodní rezervace umožňuje oddychnout si od plážového ruchu. Za obhlídku stojí i slavný hotel Imperial. Z Varny si můžete udělat výlet do Balčiku, romantického města s půvabnými domečky a skalami z vápence.
Mys Kaliakra
Budete-li pokračovat směrem na východ dorazíte až na mys Kaliakra s malebnými červenavými skalisky a památníkem vybudovaným na počest 40 bulharských dívek, které se podle pověsti tady raději vrhly do moře, než aby padly do rukou tureckým nájezdníkům.
Bulharské trhy
Růžový olej, výrobky z kůže a kožešin, výšivky, keramiku, porcelán a další typické suvenýry se vyplatí nakoupit v některých z nesčetných tržnic. Nejenže můžete cenu usmlouvat na zlomek původní částky, ale okusíte i exotickou atmosféru bulharských trhů.
Ano neznamená ne
Když Bulhar vrtí hlavou, neznamená to, že s vámi nesouhlasí nebo že vám nemůže dát či prodat to, oč žádáte. Pravdou je pravý opak. A podle stejné „logiky“ – když přikyvuje, znamená to „ne“.
Na grilu a s čubricou
K Bulharsku patří vůně dřevěného uhlí a grilovaného masa. Právě grilování je tu totiž nejběžnějším způsobem tepelné úpravy pokrmů. Nedílnou součástí zdejší kuchyně je tzv. čubrica, balkánská směs koření, užívaná nejen při přípravě masa, ale i do polévek nebo zapékané zeleniny.
Přejeme Vám překrásnou dovolenou v Bulharsku!