Rizika při koupání v moři, sladkovodních vodách

K létu patří příjemné chvilky u břehu moře či rybníka (opalování, koupání…). Chvíle u vody, na slunci, vám poskytnou odpočinek i radost. Nepokazte si tyto příjemné chvíle!

Berte tyto řádky spíš jako varování před některými riziky, kterým se můžete snadno vyhnout – když na ně budete pamatovat. Proto plavání patří k nejpříjemnějším sportům a užívají si je mladí i starší, zdraví i nemocní. Působí totiž velmi dobře na klouby a je vhodné též pro silnější jedince (voda, jak známo nadnáší). Slaná mořská voda pak má blahodárné účinky na různé kožní problémy  a vdechování prosoleného vzduchu zase při potížích dýchacího ústrojí.

Rizika koupání ve sladkovodních vodách
Ještě než se necháte příjemně hýčkat vlnkami, zkontrolujte, kam se vlastně chystáte ponořit. Ve sladkovodních nádržích bez odtoku, jimiž voda neproudí (jezera, rybníky), se v horku často přemnoží sinicemi. Tento zelený „vodní květ“ byl měl znamenat zákaz koupání, protože může způsobit záněty, alergie i otravy. Média (především televize) sice většinou upozorňují na nebezpečné rozkvetlé vodní plochy, ale někteří hazardéři si nenechají říci a riskují svoje zdraví. Pozor také dejte na skleněné střepy a rezavé plechovky, které se povalují u rybníků, můžete si nepříjemně rozříznout nohu.

Rizika koupání v moři
U moře si zase dávejte dobrý pozor na žahající sasanky – popálené místo otřete hrstí písku, dá se neutralizovat třeba alkoholem (lihoviny) nebo slabým roztokem čpavku či octa. Malé děti varujte před barevnými a průhlednými obláčky, vznášejícími se pod hladinou.

Odborníci sice doporučují chodit bosky po pláži, protože masáž ploskám nohou velmi prospívá, ale na veřejném prostranství neriskujte a pořiďte si boty do vody. Jinak hrozí, že si u moře rozříznete chodidlo o úlomky mušlí, hodně nepříjemné jsou i zapíchnuté bodlinky mořského ježka, které se velmi špatně vytahují, a rány se dlouho hojí.

Koupání v moři

Ženy a koupání
Pokud jde o ženy u vody, ty mají dost důvodů být na sebe opatrné. Jestliže, dřív, když měly „své dny“, se vodě spíše vyhýbaly, dnes už nemusí. Když užíváte hormonální antikoncepci, dají se měsíčky posunout (nebo i zrušit), jak potřebujete. Stačí, když budete brát svoje pilulky bez pauzy. Někteří lékaři doporučují používat tampony jako ochranu před infekcí ze znečištění vody, i když nemenstruujete – jiní ale oponují, že tampon právě tuto vodu nasává, a riziko infekce je tak vyšší. Pokud se tamponem chráníte během měsíčků, pak byste ho měly ze stejného důvodu častěji měnit. Gynekologové také důrazně upozorňují, že po koupání byste se vždycky měly převléknout do suchých plavek, protože jinak hrozí (a to i v teplém počasí) prochladnutí citlivých vaječníků.

A ještě jedna čistě dámská „lahůdka“.: trpíte-li na poševní mykózy (svědění, pálení, výtok), už asi víte, že je lépe přibalit si do cestovní lékárničky některý volně prodejní lék, který vás nepříjemných příznaků rychle zbaví.

První pomoc – úžeh a úpal
Pro všechny dovolenkáře potom platí, že by si měli zopakovat zásady první pomoci, které by se jim v horkých dnech mohly hodit. Víte, že úžeh a úpal vznikají z tepla a zaskočit mohou kohokoliv? Úžeh je z přímého vystavení se pálícímu slunci, úpal bývá zase z vedra, dusna a nedostatku tekutin, obvykle v uzavřeném prostoru. První pomoc je však v obou případech shodná – postiženého je třeba uložit do stínu nebo na chladnější místo, uvolnit mu oděv, dát mu napít (nejlépe vodu, ne alkohol).

Aby vás nic podobného nepotkalo, nezapomínejte na lahev s vodou a oblečení si vybírejte s ohledem na počasí. Nepřehánějte to ani se sportovními výkony přes poledne, plážová plácaná se dá hrát i navečer.

Co možná nevíte

  • Pravidelné plavání posiluje srdečně-cévní systém, zvyšuje kapacitu plic.
  • Při plavání se rovnoměrně zatěžují svaly celého těla, a tím dochází k prokrvení tkání i nárůstu svalové hmoty.
  • Přímý kontakt organismu s vodou zklidňuje, plavání tedy pozitivně ovlivňuje nejen fyzičku, ale i psychiku.

Tak Vám přejeme krásnou dovolenou, hlavně, ať neproprší a nemáte žádný úraz při letních radovánkách!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *