Island – země sopek, ledovců, vodopádů

Krajina Islandu je nehostinná, drsná, a přesto nádherná. Na nekonečných islandských pastvinách nepotkáte živáčka a u pobřeží uslyšíte jedině smích racků.

Ostrovu Island se říká také země ohně a ledu. Gejzíry a vulkány ovlivňují nejen běžné životy místních lidí, ale i turistický ruch. Obyvatelé islandu se však naučili geotermální energie využívat k topení či ohřívání chodníků. Proměnlivé je tu i počasí, a pokud vám během pobytu alespoň jednou nezaprší, bude to zázrak. I tak má ale tato země své kouzlo hlavně díky nedotčené krásné přírodě. Ta působí i na povahy zdejších obyvatel, kteří se na první pohled zdají uzavření, ve skutečnosti jsou však milí a přátelští.

Island – země sopek
Island je stát rozkládající se na stejnojmenném ostrově v Atlantiku. Prvními obyvateli Islandu byli irští mnichové, kteří k jeho břehům připluli v 8. století. Za prvního osadníka je však považován až norský náčelník Ingólfur Arnarson, který se tu usadil v 9.století. Původní norskou nadvládu vystřídala dánská a v roce 1918 se Island stal samostatným státem. Ostrov je druhým největším v Evropě. Na severu se téměř dotýká severního polárního kruhu a v létě tu zažijete světlo 24 hodin denně. Projet celý ostrov a vidět všechny jeho krásy se vám podaří asi jenom stěží. Pro začátek stačí, když uvidíte hlavní město Reykjavík na jihozápadě země a poloostrov Reykjanes, na jehož začátku se město nachází.

Reykjavík
Reykjavík je nejseverněji položeným hlavním městem Evropy. Od ostatních metropolí se však trochu liší. I když je poměrně rozlehlý, žije zde většina obyvatel celé Islandu, spíše připomíná vesnici nebo městečko s kouzelnou maloměstskou atmosférou, barevnými domky a hlavně čistými ulicemi. Reykjavík v překladu znamená kouřová zátoka a kouř je opravdu to hlavní, co při pohledu na město z dálky uvidíte. Asi nejzajímavější památkou Reykjavíku je kostel Hallgrímskirkja, který byl dostavěn v roce 1974. Jeho architektura je rozhodně zajímavá a je inspirována islandskou přírodou.

Reykjavík – vlevo kostel Hallgrímskirkja

Dál za město
K tomu, abyste Island alespoň trochu poznali, se musíte vypravit kousek za Reykjavík. Strohá a kamenitá krajina poloostrova Reykjanes příliš zajímavá není. Je zde však mezinárodní letiště Keflavík a velké lákadlo pro turisty – Modrá laguna (geotermální lázně). Azurová voda v tomto překrásném jezeře je prý velmi léčivá. Teplé vody laguny (37 – 39 °C) jsou bohaté na minerály (oxid křemičitý, síra). Koupání je vhodné pro lidi trpící kožními nemocemi (lupénka apod.). Součástí tzv. Zlatého okruhu je národní park Thingvellir, kde v roce 930 na pláních zasedl Althing – nejstarší parlament na světě.

Modrá laguna

Dobroty k jídlu
Islandská kuchyně není nijak neobvyklá, přesto tu můžete ochutnat některé zvláštní produkty. Oblíbené je tu hlavně jehněčí maso a ryby. Ty se jedí sušení i místo chipsů. Specialitou je mléčný výrobek skyr. Asi nejpodivnějším jídlem je hákarl – maso ze žraloka grónského, které je jedovaté. Poživatelným se stává až poté, co se nechá hnít v zemi a pak se suší. Maso páchne jako hodně uleželé tvarůžky a zapíjí se místní pálenkou Brennivín.

Kde se ubytovat
Pokud jste se vydali na Island na vlastní pěst a nemáte ještě ubytování, můžete využít kempů, hostelů či turistických chat.

Jaký suvenýr?
Nejlepším suvenýrem je oblečení z ovčí vlny či kosmetiky z Modré laguny.

Počasí na Islandu
Počítejte s velmi proměnlivým počasím. Chvíli déšť, chvíli svítí slunce. Pak se najednou zatáhne zatáhne a začne krupobití. Na Islandu je subpolární podnebí, které mírní přítomnost teplého Golfského proudu. Léto je tu teplé, jaro a podzim příjemné a zima nebývá až tak krutá. Ovšem, ať je léto nebo zima, jsou zde velmi silné větry.

Kdy na Island?
Turistická sezóna začíná začátkem června. V tomto období jsou některé cesty ještě pod sněhem. Hotely ukončují činnost na konci srpna, od poloviny září jsou všechny turistická místa nepřístupná. Ovšem dá se říct, že Island je půvabný v každé roční době.

Doprava
Na Island se pořádá hodně zájezdů (včetně poznávacích). Můžete se tam vypravit i sami letecky (na letišti Leifa Eiríkssona v Keflavíku budete z Prahy za necelých 5 hodin) či autem a trajektem z Dánska.

Ceny na Islandu
Na Islandu je velmi draho! Island je jedna z nejdražších zemí na světě. Sendvič tu stojí cca 250 Kč, salám – plátky 1 balení od 75 Kč, coca-cola 0,5l láhev od 50 Kč, jídlo v restauraci od 500 Kč. Plynová bomba na vaření 450 g od 415 Kč. Lepší hotel od 2500 Kč za noc. Dobrou zprávou ale je, že volné táboření na Islandu není zakázané.

Měna Islandu
Na Islandu se platí v islandských korunách (króna, zkr. ISK). 1 ISK = cca 20 Kč. Mince jsou v hodnotě 1, 5, 10, 50, 100 ISK, bankovky pak 500, 1000, 2000, 5000.

Časový posun
Časový posun není nijak dramatický. Hodiny si posuňte i 1 hodinu nazpět.

Jazyk
Oficiálním jazykem je islandština. Bez problémů se tu ale domluvíte anglicky, a to i na venkově.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *