Dovolená Chorvatsko – ostrov Krk

Na své přírodní krásy láká ostrov Krk tisíce turistů ročně. Je unikátní nejen tím, že je největší z chorvatských ostrovů, ale také se na něj dostanete po největším mostě Chotvatska. Kam tedy letos na dovolenou k moři? Na Chorvatský ostrov Krk!

Most spojující ostrov Krk s pevninou neboli Krčki most je vidět už zdáli. Aby ne! Včetně nájezdů měří 1430 metrů. Určitě vás zaujme především první betonový oblouk dosahující k ostrůvku Sv. Marco. Jeho rozpětí činí 390 metrů, čímž se stal v době dokončení roku 1980 největším na světě. O celých 85 metrů předčil do té doby největší most v Sydney. Za přejezd se vybírá mýtné, které činí 30 kun. Může se ovšem stát, že most bude uzavřen. Na semaforu povolujícím vjezd svítí červená i celé dny, pokud fouká silný vítr zvaný bóra.

Hlavní město Krk
Nejzářivější město Krčanů – hlásá nápis na antickém náhrobním kameni ze 4.století v hlavním městě ostrova, který nese stejný název Krk. Toto hodnocení platí i dnes. Na rozdíl od jiných měst, která v honbě za ziskem ztratila svou tvář a osobitost, si Krk dokázal uhlídat poklady svého dědictví a hrdě je staví na obdiv. Staré město obepínají hradby, které pocházejí již ze středověku. Vchází se čtyřmi branami. U severního vstupu se nacházejí kostel sv. Františka a přilehlý františkánský klášter. U západních hradeb je další klášter, který obývají benediktýnky. Hlavní dění se ale odehrává na Frankopanské pevnosti, kde se pořádá řada kulturních akcí, a na čtyřhranné věži u katedrály. Rovněž na nábřeží panuje mumraj, především v letních měsících. Celý řetězec stánků nabízí suvenýry, hračky a jiné milé zbytečnosti. Kavárny a restaurace stojící v těsné blízkosti se starají, aby si turisté neprohlíželi pamětihodnosti žízniví a s prázdným žaludkem. Ale i v labyrintu uliček v historickém jádru objevíte řadu úžasných restaurací. Mezi vyhlášené patří pizzeria Galija, kde dostanete kromě pizzy i čerstvé dary moře. Porce jsou velmi velké, ale za stejnou cenu jako jinde.

Přístav ve městě Krk

Romantické pláže
Jedna z nejnavštěvovanějších pláží se rozkládá od městského přístavu podél vlnolamu až ke kempu Ježevac, odkud se můžete kochat pohledem na starobylé krčské hradby. O pár kilometrů dál budete za pěší chůzi odměněni přírodními oblázkovými a skalnatými plážemi. Ovšem nejkrásnější pláží ostrova Krku se pyšní Baška. Od starého města vede dva kilometry dlouhá oblázková pláž, kde je však v letních měsících opravdu těžké najít místo ke klidnému poležení a sledování přehlídky svalů a bikin. Pokud se vám poštěstí obhájit ten svůj kousek, vezměte malé děti na tobogány. Sice za jednu jízdu zaplatíte 3 kuny, ale skluzavka kamikadze střemhlav dolů nebo boulovatá stojí za to. V podvečer se pak projděte historickým centrem, kterému se díky jeho malovaným domkům přezdívá perla Jadranu. Pláže v Punatu zase uvítají milovníci vodních sportů – můžete se zde především projíždět na vodních lyžích. Je tady totiž okruh, který připomíná lanovku, jen se držíte za kotvu a jezdíte stále dokola. K dispozici je rovněž pronájem vodních skútrů, let padákem atd. Místo je známé také svým jachtařským přístavem, největším na Jadranu. Promenáda podél pobřeží je dlouhá 3,5 km, a proto si vypůjčte kolo nebo se svezte malým turistickým vláčkem.

Pláž

Přírodní zajímavosti
Kdo má kožní problémy, ať se určitě vydá do zátoky Soline. Na jejím konci se totiž nachází léčivé bahno. Stačím se jím potřít od hlavy k patě, nechat zaschnout a omýt. Přidejte se k zabláceným turistům, léčivé účinky se prý brzy dostaví. Krk se pyšní nejen léčivým bahnem, ale také počtem jeskyní. Je jich tu na 50, přičemž veřejnosti je zpřístupněná jen Biserujka. Jeskyně bohatě vyzdobená stalagmity a stalagnáty, je dlouhá pouhých 110 metrů, přesto stojí za návštěvu. Krápníková výzdoba hraje všemi barvami – od hnědé, červené až po šedou – díky přítomnosti oxydů železa a manganu ve vápenci. Průměrná teplota se pohybuje okolo 14 °C, a proto si nezapomeňte teplejší oblečení. Kromě překrásné výzdoby zde uvidíte velké množství netopýrů, pro které se jeskyně stala domovem.

Biserujka

Kudy na Krk
Krk se nachází v Kvarnerském zálivu v bezprostřední blízkosti přístavního města Rijeka. Dojedete sem autem po dálnici na Brno přes Zmojmo, Vídeň, Graz, Ljubjanu a Rijeku. Cesta trvá zhruba 9 hodin. Nezapomeňte si koupit rakouskou a slovinskou dálniční známku. V Chorvatsku si pak přepravte pár kun za projetí malého kousku dálnice.

Zdejší ubytování
Ubytovat se můžete v hlavním městě Krku v soukromém apartmánu, kde si účtují za 4 osoby přibližně 60 eur za jednu noc, nebo v kempu, kde zaplatíte za noc pro 4 osoby, stan a auto okolo 40 eur. K dispozici je velice luxusně zařízený kemp Ježavec, kde probíhají zdarma i animační programy, či kemp Politin pro nudisty.

Chorvatská měna
Jednotkou měny v Chorvatsku je chorvatská kuna (zkr. HRK). 1 kuna = cca 3,50 Kč. 1 kuna se dělí na 100 lip. V Chorvatsku platí mincemi 5, 10, 20, 50 lip a bankovkami 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 kun.

Můžete si vzít s sebou i eura, ty pak podle potřeby směníte za kuny. V každém případě je dobré mít u sebe několik mincí v eurech – pro případ placení mýtného a dalších poplatků. Mýtné je ale nejvýhodnější platit bankovními kartami, je to rychlejší protože pro placení kartami jsou zvlášť mýtné brány.

Kreditní kartou lze v Chorvatsku platit takřka všude – v obchodech, restauracích, hotelech i na benzínkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *