Zájezd Velikonoční ostrov (Rapa Nui)

Kam na exotickou dovolenou? Zajeďte se podívat na Velikonoční ostrov, kde na vás čeká nezapomenutelná exotika.

Velikonoční ostrov (domorodci mu říkají Rapa Nui) je jedno z nejizolovanějších míst země, které leží mimo turistické mapy. Ostrov ve východní části Polynésie spravuje Chile. Ale od pobřeží Jižní Ameriky ho dělí 3600 km. První, co na nevelké pevnině spatříte, jsou veliké sochy moai, představující předky dávných obyvatel. Velikonoční ostrov byl pojmenován podle svátků, během nichž ho holandský průzkumník Jacob Roggeveen v roce 1722 objevil. Na délku má jen 24 km a projdete ho za jeden jediný den. Ideální čas na návštěvu nastává v zimním období, kde je zde velké teplo. V únoru tu navíc probíhá folkloristický svátek Semana de Rapa, který je velkým turistickým lákadlem.

Tajemné sochy moai
Jednou z největších hádanek Velikonočního ostrova je, jak dokázali staří Polynésané dopravit často až devadesáti tunové moai z kráteru Rano Raraku na místa klidně dvě desítky kilometrů vzdálená. Tajemství soch poodhalil český vědec Pavel Pavel, když dokázal, že obrovské sochy lze rozpohybovat třeba i za pomocí lan ovládaných menší skupinou lidí.
Kamenné moai jsou rozmístěny podél pobřeží celého ostrova, ovšem ty nejzajímavější leží poblíž města Hanga Roa. Zatímco většina soch je obrácena obličejem do vnitrozemí, sedm moami na nedalekém místě Ahu Akivi hledí na oceán. Jiné z téměr devíti stovek soch, zpopularizovaných knihami norského dobrodruha Thora Heyerdahla, stojí v kráteru vyhaslé sopky Rano Raraku. Z jejich svahů se kdysi moai vytesávaly. Zde je jich několik stovek.

Co vše na vás čeká na ostrově
Areál Rano Raraku, ale též další architektonické lokality ostrova, spadají pod Praque Nacional Rapa Nui. Zde naleznete i vedle četných soch i prostorné jeskyně, zapadlé vesničky a vzácné skalní rytiny. Jednou ze sedmi částí parku je záliv Anakena s překrásnou písčitou pláží, kde podle legendy přistáli první polynejští osadníci. Zde se můžete příjemně vykoupat v moři a následně odpočinout v přilehlém palmovém háji. Pochopitelně na vás budou hledět sochy moai. Skalnaté dno a korálové útesy poblíž ostrova jsou pravým rájem pro potápěče. Zdejší vody jsou domovem unikátní podmořské flóry a fauny.

Místní kuchyně
Místní kuchyně vychází z klasických způsobů přípravy jídla domorodců. K tradičním pokrmům patří umu, což je maso mořské plody a kusy různého ovoce nebo zeleniny, vše se zabalí do banánovníkových listů a dlouze se peče v podzemní peci zvané umu pae. Rapanujíci si pošmáknou i na tunu uhi, což je ryba opékaná na rozžhavených kamenech.

Kolik stojí poznávací zájezd na Velikonoční ostrov?
Cestovat na vzdálený Velikonoční ostrov je opravdu nákladné. Cena zájezdů se pohybuje od 90 tisíc korun. Ovšem stojí to za to! Nejlepší je vyrazit ze Santiaga de Chile, odkud létají na jediné ostrovní letiště několikrát týdně pravidelné letecké linky. Zpáteční letenka ze Santiaga do Hanga Roa stojí přibližně 16 tisíc korun.

Na Velikonoční ostrov letecky
Na Velikonoční ostrov létají letecká společnosti Air France, Iberia a LAN. Přibližná doba letu je 16 hodin.

Časové pásmo
Časový posun proti České republice je +6 hod.

Velikonoční ostrov vízum
Vízum k cestám do Chile za účelem turistiky není potřeba. Co ale budete nutně potřebovat je platný cestovní pas ČR. Platnost pasu by měla být minimálně 90 dnů od předpokládaného data vstupu na území Chile.

Jazyk
Oficiálním jazykem na Velikonoční ostrově je španělština. V turistických oblastech se bez problémů domluvíte anglicky.

Měna
Oficiální měnovou jednotkou je chilské peco (zkratka CPL). Na ostrově nejvýhodněji směníte americké dolary a eura. Peníze můžete směnit přímo na letišti, v bankách nebo v autorizovaných směnárnách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *