Řecký ostrov Santorini nabízí půvabnou dovolenou

Chcete prožít krásnou rodinnou nebo romantickou dovolenou v Řecku? Chcete poznat jedno z nejromantičtějších míst naší planety? Navštivte souostroví Santorini, jediné místo v Evropě s horkým pouštím klimatem.

Santorini
Santorini (starořecky Théra) není jediný řecký ostrov, je to skupina ostrovů v Řecku, tvořící jižní okraj souostroví Kyklady na rozhraní Egejského a Krétského moře, asi 110 km severně od Kréty a 220 km jihovýchodně od Athén. Santorini je na šířku dlouhý jen 2 kilometry a uzoučké jsou i místní uličky.

Překrásný ostrov býval v minulosti útočištěm aristokracie, dnes sem nepřilétají pouze největší boháči a celebrity, ale i běžní turisté z celého světa.

Sezóna je na Santorini opravdu dlouhá
Na řeckém ostrově Santorini trvá sezóna až do konce října. Nemusíte se bát, že by vám zdejší dovolenou byť jediný mráček na blankytně modré obloze ani že by rtuť poklesla pod nádherně letních 30°C.

Santorini – pozemský ráj
Před několika tisíci lety tady došlo k mohutnému výbuchu, který naprosto zničil ostrov Théra. A vnikla tak skupinka ostrůvků (Thíra, Therasia a Aspronisi) sevřených do kruhu. Z průzračné vody vnitřní laguny ještě navíc vykukují jen pár desítek let staré ostrůvky Nea Kameni a Palea Kameni, tvořené zbytky lávy. To může být lákavý cíl výletu lodí, co říkáte? A co vás na Santorini čeká? Jednoduše řečeno: Pozemský ráj!

Santorini – rodinná dovolená
Rodiny s dětmi jistě ocení příjemné teplé moře, které omývá nádherné pláže s veškerým turistickým vybavením i komfortem, ležící na východě i jihu největšího z místních ostrůvků – Thíry. Vulkanický původ je pestře zbarvil do různých odstínů, a tak tady můžete bez nadsázky lehávat na Bílé, Červené a Černé pláži.

Santorini – romantická dovolená
Sever ostrova přeje všem zamilovaným – najdete tu totiž romantické pláže dosud odolávající turistickému ruchu. Pro dovolené ve dvou jsou jako dělané i útulné hotely vystavěné nad strmými útesy, které se svažují do vod meziostrovní laguny. Za nočním životem vyrazte do hlavního města ostrova Firy, proslulé četnými tavernami a bary s živou hudbou, kde je posezení do svítání samozřejmostí. A za bílého dne tu můžete navštívit třeba galerii moderního umění nebo si půjčit kolo či skútr a vyrazit prozkoumat vesničky na ostrůvku.

Santorini – Fira

Santorini, to jsou také kostelíčky bílé jako sníh
A nedivte se, jestli cestou potkáte profesionální fotografy. Zdejší nádherná příroda zdobená osobitou modrobílou architekturou už totiž mnohokrát reprezentovala na reklamních fotografiích nejkrásnější místa celého Řecka.

Středisko Kamari
Můžete dojet třeba do pár kilometrů vzdáleného střediska Kamari, proslulého překrásnou pláží, a hlavně více než 3000 let starou tradicí pěstování vína. Navštivte místní muzeum, kde se dozvíte vše o zvláštnostech místního lahodného moku, jehož specifickou chuť významně ovlivňuje zdejší mikroklima. A nezapomeňte ochutnat!

Cesta na Santorini
Chcete být na ostrově Santorini rychle a pohodlně? Pak leťte z Prahy do Athén (cesta trvá něco přes 2 hodiny). Využít můžete pravidelnou linkou ČSA (zde ale počítejte s vyšší cenou) nebo můžete využít nabídky některé z nízkonákladových leteckých společností. Pak se vydejte autobusem nebo athénským metrem do přístavu Pireus. Na Santorini se pak dostanete lodí. Lodní lístek si můžete rezervovat i online, samozřejmě dá se zakoupit i v kanceláři přímo u vstupu do přístavu. Počítejte minimálně s 30 €.

Santorini měna
Na Santorini, jako v celém Řecku, se platí eurem. České koruny můžete směnit už doma, nebo až na ostrově. Směnárny tu jsou doslova na každém kroku. Peníze směníte i v hotelích. Bez poplatků můžete měnit peníze v bankách, ovšem banky mají otevřeno pouze od 8 do 14 hodin. Na Santorini můžete běžně platit i bankovními kartami.

Santorini ceny
Přibližné ceny: 1 litr mléka – 1,10 €, balená voda 1,5 l – 0,30 €, celé balení vody (6 ks) – 1,40 €, 1kg brambor – 0,80 €, 1kg pomerančů – 0,70 €. Ceny se mohou lišit v závislosti na sezóně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *