Zajeďte se podívat za dobrým mokem!

Máme pro vás tipy na výlet. Na Moravě se daří vínu, na Slovensku mají hory a léčivé prameny a ve středních Čechách se dá zajít na dobré pivo. Poznávací dovolená v Čechách čeká na vás!

Za tradičním pivem
Jen máloco působí tak půvabně a poeticky, jako je spojení zlatavého pivního moku s postavou Magdy Vašáryové ve filmu Postřižiny. Ano, tuto dámu asi jen tak někdo nepřesvědčí, ovšem máte-li chuť se napít plnými doušky jako ona, není to vůbec žádný problém! Toto báječné postřižinské pivo už na vás čeká!
Stačí se vypravit (třeba na kole) do kraje, kde jako syn správce pivovaru kraloval slavný spisovatel Bohumil Hrabal, do původně královského města, jehož vznešenost stále připomínají hradby s hranolovými baštami. Vítejte v Nymburku!
Ovšem než se propracujete k pivovaru, máte za úkol si trošku prohlédnout toto zajímavé a půvabné město. Přinejmenším byste se měli na chvilku zastavit u gotického kostela svatého Jiljí nebo renesanční radnice v centru města. Patříte-li k fanouškům architektury a vaše srdce navíc tluče pro kubismus, určitě by vaší pozornosti nemělo uniknout nymburské krematorium. Možná trochu netradiční místo k návštěvám, ale jako skvost naší architektury jistě stojí za zhlédnutí.
Nicméně brány nymburského pivovaru už se pomalu otvírají! Zvedněte půllitry a připijte si na zdraví! Můžete si vychutnat pivní mok ve stylu Bohumila Hrabala. Pivo se příhodně jmenuje Něžný barbar a jeho plná chuť vás jistě zaujme. Anebo můžete ochutnat lahodnou postřižinskou jedenáctku…

Postřižinské pivo
Postřižinské pivo

Za čistou a zdravou vodou
Hledáte panenskou přírodu a vodu stejně čistou jako ta křišťálová studánka? Tak to budete muset kousek dál, až k našim slovenským sousedům. A tam ji najdete – v údolí pojmenovaném poříčce Rajec se totiž lidé už po staletí snaží žít v symbóze s přírodou a 21. století jim to nijak nemůže překazit.
Ekologům, milovníkům přírody a těch, co s chutí obují pohorky a vyrazí poslouchat šumění lesa, se tu určitě bude moc líbit. Ať už na kole nebo pěšky, kopců si užijete dosyta. Ovšem ani milovníci kultury zde nepřijdou zkrátka – jen namátkou, můžete navštívit v minulém století postavený Kuneradský zámek nebo ruiny Lietavského hradu, z nichž budete mít výhled na celé okolí. Za vaši pozornost též stojí místní rarita – největší vyřezávaný betlém v Evropě, který najdete v Rajeckej Lesnej.
Vy jste ovšem přijeli především za tou vodou – nejen průzračnou, ale i léčivou. Zkuste teplé prameny v lázních Rajecké Teplice a pak také třeba onu slavnou minerální vodu Rajec. Pitný režim se přeci musí dodržovat!

Kuneradský zámek
Kuneradský zámek

Za dobrým vínem
Kam se asi tak můžete vypravit za dobrým vínem? Jistě, na Moravu. Ne nadarmo se zpívá, že jižní Morava je krásná zem, posázená vinohradem, ne nadarmo je oslavována ve filmu Bobule. Přece jen, víno se tu pěstuje už od prvních století našeho letopočtu.
Chutná vinařská turistika kvete i na Velkopavlovicku, tedy v jedné z půvabných vinařských podoblastí, která se vyznačuje řadou přírodních zajímavostí a hlavně opravdu perfektním terénem pro cyklisty.
Nezapomeňte navštívit známé moravské město Velké Pavlovice. Nachází se zde: kostel Nanebevzetí Panny Marie, Kaple sv. Urbana, socha sv. Jana z Nepomuku, Kontribučenská sýpka, historické sklepy, lisovny a lisy, bývalý barokní zámeček, rozhledna Slunečná a samozřejmě půvabné přilehlé vinohrady.

Velké Pavlovice
Velké Pavlovice

Šlápněte do pedálů a budete míjet přírodní rezervaci Kamenný vrch s ohroženými rostlinnými druhy, archeologické naleziště na návrší Cezavy či obec se známým názvem Šaratice, rodiště slavné minerální vody. Přijedete-li zrovna v době, kdy se bude konat vinobraní, čeká na vás hudba, zpěv i tanec, to vše spojeno s moravskou pohostinností a dobrý vínem. Tak co – červené nebo bílé vínečko?
Pokud si chcete udělat exkurzi a vidět rodinné vinařství, podívejte se například do Vinařství Šabata (Zaječí 506, 691 05 Zaječí).

Přejeme Vám pěkný výlet!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *