Maďarské termální lázně

Ať je léto, nebo zima, teplo, či chladno, maďarské termální lázně jsou sázkou na jistotu a vynikajícím místem k odpočinku. Vydejte se do termálních lázní na celý týden nebo jen na víkend.

Maďarsko má bohatství, které mu může nejedna země závidět. Je pod ním totiž ukryté moře léčivých vod. Proto se i s trochou nadsázky říká, že ať v Maďarsku uděláte vrt kdekoli, najedete tam teplý pramen.

Míst, kam kousek od našich hranic můžete vyrazit do termálních lázní je bezpočet – například Bükfürdő, Hajdúszoboszló, Hévíz, Sárvár, Zalakaros, Bogács, Dombóvár, Eger, Egerszalok, Gyor, Gyula, Harkány… To jsou samozřejmě jen některá, vždyť Maďarsko je s počtem 1 300 termálních a léčivých pramenů páté na světě.

Lázně s tradicí
Jen maďarské hlavní město má 123 termálních pramenů. Budapešť je jedinou metropolí na světě, která se může pyšnit tolika vřídly bohatými na minerální soli a další prvky. Přímo v centru jsou hned troje koupele. Nejelegantějšími z nich jsou Gellért v ulici Kelenhegyi s vanovými koupelemi a krytou i otevřenou plovárnou.
Byly postaveny v secesním stylu a mezi místními jsou nejoblíbenější nejen díky léčivé síle, ale i jedinečné výzdobě. Některé bazény jsou oddělené pro muže a ženy. Další známé lázně v centru Budapešti jsou turecké – Rudas na náměstí Dobrentei tér a Rác v ulici Hadnagy. Návštěva lázní Rudas je doslova výletem do historie. Vznikly už v 16. století a jejich zakladatelem byl paša Mustafa Sokoli, který je vybudoval po vzoru tureckých lázní. Lákají na šest saunových bazénů a jeden plavecký. Teplota vody bohaté na sodík a magnesium je 29°C.

Rudas

Nejkrásnějšími budapešskými lázněmi jsou ovšem 100 let staré lázně Széchenyiho koupele s plovárnou. Byly založeny v roce 1913 a stále se snaží udržet si svůj původní historický ráz. To je sice jejich předností, ale zároveň i nevýhodou pro návštěvníky zvyklé na jiný standart, např. jsou spoře osvětlené kabinky nebo jediný ručník. Odměnou jim je ale nádherné novobarokní prostředí.
Széchenyiho lázně patří svou rozlohou mezi ty největší v Evropě – vedle 18 termálních bazénů můžete relaxovat i v několika saunách či vířivce. Míří do nich nejen pacienti s bolestmi kloubů, ale také ti, kteří chtějí jen tak načerpat energii. Oblíbené je večerní zlevněné dvouhodinové koupání.

Széchenyiho lázně

Jen kousek od hranic
Jestli se do Budapešti vydáte na víkend, budete parkovat zdarma. Ovšem pokud už maďarské hlavní město i jeho historické skvosty znáte, vydejte se do vůbec největších termálů – lázní Bükfürdő. Na ploše o rozloze 14 hektarů lákají ke koupání kryté, částečně kryté i otevřené bazény s léčivou vodou teplou 32-38°C. Jde o nejnovější lázeňské centrum v blízkosti rakouských hranic a je vzdálené pouhých 345 km od Prahy. Vzniklo vlastně náhodou, když v roce 1957 místo hledané ropy vytryskl ze země 60 metrový gejzír vody o teplotě 58°C s mimořádně vysokým obsahem obsahem železa a podílem vápníku, hořčíku a hydrogenuhličitanů. Koupání v tamní vodě je vhodné pro léčení poruch pohybového ústrojí. Pitná kúra je doporučována v případech překyselení žaludku a zažívacích potíží.

Půvabné jezero
Pokud ale hledáte něco výjimečného, vydejte se do jihozápadního cípu Balatonu. Šest kilometrů od městečka Kaszthely se nachází středisko Hévíz s termálním jezerem, jež je přírodním zázrakem. Teplota léčivé vody v rozlehlém jezeře dosahuje v létě 33-35°C a v zimě 22-28°C. Úchvatný pohled je na něj především na konci léta, kdy hladinu pokryjí květy červených indických lotosů.
Jezero obklopené hlubokými lesy napájí pramen 86 miliony litrů vody denně. Díky tomu se v něm voda vymění každých 28 hodin. Radioaktivní léčivé bahno na jeho dně obsahuje soli rádia a redukované roztoky síry, které mají výjimečné účinky a blahodárně působí při léčení veškerých revmatických a motorických problémů. V zimě se nad vodou tvoří oblak páry, který zabraňuje jejímu ochlazování a je současně přirozeným inhalátorem.

Hévíz

Je jen na vás, zda dáte přednost pramenům v krásné přírodě, anebo těm, kde si prohlédnete i historické památky. Maďarsko nabízí vše.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *