Andy – hory starých Inků

Andy jsou nejdelším pohořím na Zemi, vždyť se táhnou přes celé západní pobřeží Jižní Ameriky. V Andách zažijete dobrodružnou dovolenou!

Andy, jejichž jméno bylo odvozeno domorodého kmene Antis, se rozkládají v délce 7500 kilometrů od Venezuely na severu po argentinskou a chilskou Patagonii na jihu kontinentu. Zasahují tak území většiny jihoamerických států, cílem turistů jsou však především v Argentině a v Chile.

Vichřice na vrcholku
Na argentinské části And se vypíná Aconcagua, s bezmála 7000 metry nejvyšší hora jižní polokoule. K jejímu zasněženému vrcholu se opatrně vydali už dávní Inkové, ale tím prvním, kdo ji prokazatelně zdolal, byl švýcarský horal Matthias Zubriggen v roce 1897. Řada jeho kolegů však v souboji s impozantní horou podlehla – i na začátku 21. století tu každý rok zahyne hned několik horolezců. Jedním z důvodů je ledová vichřice Viento blanco, při níž rychlost větru dosahuje až 200 kilometrů v hodině.

Aconcagua
Aconcagua

O poloze Aconcaguy se Argentinci vždy přeli s Chilany, kteří po staletí rádi tvrdili, že hora leží na jejich území. Ve skutečnosti se nachází asi 15 kilometrů na východ od chilských hranic, už v argentinské provincii Mendoza. A tak Chilany musí uspokojit hora Ojos del Salado (6893 m n. m.), jen o něco nižší než Aconcagua. Leží na severu Chile, nedaleko pouště Atacama, a tak se tu se sněhem setkáte jen v nejchladnějších zimních měsících.

Ojos del Salado
Ojos del Salado

Vulkán za městem
Horolezci si v Chile přijdou na své také v oblasti náhorní plošiny Altiplano. Jako na mnoha dalších místech And se ani tady nevyhnete setkání se stády zvědavých lam, typických zvířat Jižní Ameriky.
Do hor ale můžete i z metropole Santiago de Chile, která je od andského masivu vzdálená jenom pár desítek kilometrů. Z náměstí Plaza Italia se za dvě hodinky dostanete do horské osady Banos Morales, odkud se můžete vypravit směrem ke 4490 metrů vysoké Cerro El Morado nebo k ještě vyšší hoře vulkanického původu San José. Po návratu z výletu si nejlépe odpočinete v místních termálních lázních nebo na procházce po okolí, kde můžete hledat zkameněliny amonitů, vyhynulých hlavonožců, kteří zde žili zhruba v době, kdy majestátní Andy vznikaly.

Cerro El Morado
Cerro El Morado

Jezero Titicaca
Na tři desítek řek přitékají do největšího jezera And Titicaca. Jezero leží v nadmořské výšce 3812 m. Objem vody dosahuje 893 km3. Patří částečně Peru, částečně Bolívii, dlouhé je 194 a široké 65 kilometrů. Jde o nejvýše položené jezero na světě, kde je provozována komerční lodní doprava.

Ostrov Amantani na jezeře Titicaca
Ostrov Amantani na jezeře Titicaca

Pečené morče po peruánsku
Kuchyně Jižní Ameriky, to je především pečené maso. V nabídce grilovaných steaků, klobás a párků se však občas objeví překvapení, třeba nakládané syrové ryby v citronové šťávě a s ostrými papričkami nebo ryze peruánská specialita – pečené morče.

Pečené morče
Pečené morče

V Chile nebo Bolívii můžete obdivovat obří kaktusy zvané candelabros.

candelabros
Candelabros

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *