Andy jsou nejdelším pohořím na Zemi, vždyť se táhnou přes celé západní pobřeží Jižní Ameriky. V Andách zažijete dobrodružnou dovolenou!
Andy, jejichž jméno bylo odvozeno domorodého kmene Antis, se rozkládají v délce 7500 kilometrů od Venezuely na severu po argentinskou a chilskou Patagonii na jihu kontinentu. Zasahují tak území většiny jihoamerických států, cílem turistů jsou však především v Argentině a v Chile.
Vichřice na vrcholku
Na argentinské části And se vypíná Aconcagua, s bezmála 7000 metry nejvyšší hora jižní polokoule. K jejímu zasněženému vrcholu se opatrně vydali už dávní Inkové, ale tím prvním, kdo ji prokazatelně zdolal, byl švýcarský horal Matthias Zubriggen v roce 1897. Řada jeho kolegů však v souboji s impozantní horou podlehla – i na začátku 21. století tu každý rok zahyne hned několik horolezců. Jedním z důvodů je ledová vichřice Viento blanco, při níž rychlost větru dosahuje až 200 kilometrů v hodině.
O poloze Aconcaguy se Argentinci vždy přeli s Chilany, kteří po staletí rádi tvrdili, že hora leží na jejich území. Ve skutečnosti se nachází asi 15 kilometrů na východ od chilských hranic, už v argentinské provincii Mendoza. A tak Chilany musí uspokojit hora Ojos del Salado (6893 m n. m.), jen o něco nižší než Aconcagua. Leží na severu Chile, nedaleko pouště Atacama, a tak se tu se sněhem setkáte jen v nejchladnějších zimních měsících.
Vulkán za městem
Horolezci si v Chile přijdou na své také v oblasti náhorní plošiny Altiplano. Jako na mnoha dalších místech And se ani tady nevyhnete setkání se stády zvědavých lam, typických zvířat Jižní Ameriky.
Do hor ale můžete i z metropole Santiago de Chile, která je od andského masivu vzdálená jenom pár desítek kilometrů. Z náměstí Plaza Italia se za dvě hodinky dostanete do horské osady Banos Morales, odkud se můžete vypravit směrem ke 4490 metrů vysoké Cerro El Morado nebo k ještě vyšší hoře vulkanického původu San José. Po návratu z výletu si nejlépe odpočinete v místních termálních lázních nebo na procházce po okolí, kde můžete hledat zkameněliny amonitů, vyhynulých hlavonožců, kteří zde žili zhruba v době, kdy majestátní Andy vznikaly.
Jezero Titicaca
Na tři desítek řek přitékají do největšího jezera And Titicaca. Jezero leží v nadmořské výšce 3812 m. Objem vody dosahuje 893 km3. Patří částečně Peru, částečně Bolívii, dlouhé je 194 a široké 65 kilometrů. Jde o nejvýše položené jezero na světě, kde je provozována komerční lodní doprava.
Pečené morče po peruánsku
Kuchyně Jižní Ameriky, to je především pečené maso. V nabídce grilovaných steaků, klobás a párků se však občas objeví překvapení, třeba nakládané syrové ryby v citronové šťávě a s ostrými papričkami nebo ryze peruánská specialita – pečené morče.
V Chile nebo Bolívii můžete obdivovat obří kaktusy zvané candelabros.