Kam na výlet? Historické centrum Českého Krumlova je právem na seznamu chráněných památek UNESCO. Každoročně sem míří tři tisíce turistů, aby na vlastní oči viděly jeho půvab. Přidejte se k nim i vy!
Jméno Krumlov pochází z německého Krumme Aue (křivý luh), což odkazuje k poloze města mezi esovitými zákruty řeky Vltavy. Český Krumlov vám vezme dech už při pohledu z dálky, kdy vidíte líně se plazící řeku meandrovat středověkým centrem, které stráží rozlehlý zámek, mimochodem druhý největší v České republice po Pražském hradě.
Vzhůru na zámek!
Kdybyste si ho chtěli celý prohlédnout, strávili byste v něm minimálně jeden den. Proto si můžete vybrat ze dvou návštěvních okruhů. V každém se dozvíte postupně o všech původních majitelích a prohlédnete si interiéry ze 16. až 19. století. Po výkladu už vám bude jasné, proč jsou všude po zemi medvědí kůže a před zámkem vy výběhu tři medvědi. Panstvo totiž medvědy chovalo nepřetržitě od 17. století. Určitě si také vystoupejte do zámecké věže, odkud budete mít celé město jako na dlani. Naskytne se vám překrásný výhled na vzácné renesanční a barokní fresky na budovách kolem pěti zámeckých nádvoří. Až se té krásy nabažíte, sejděte do lapidária s výstavou barokních plastik. Na své si zde přijmou i fanoušci divadelního umění. Nejvýznamnější památkou českokrumlovského zámku, skutečnou perlou divadelního dědictví, je světově proslulé zámecké barokní divadlo, které patří mezi nejlépe dochované divadelní scény 18. století v Evropě s téměř kompletním vybavením dekorací, kostýmů, rekvizit a jevištní techniky. Další raritou je otáčivé hlediště přírodního divadla v zámecké zahradě. Cestou k amfiteátru si nezapomeňte prohlédnout barokní zahradu s francouzskou a anglickou zahradní úpravou, které dominuje kaskádová fontána a zámecké jezírko. Místo jako stvořené pro relaxaci a meditační procházky.
Ve znamení loutek
Kdo dává přednost loutkovému divadlu, ať zavítá do kostela sv. Jošty. Původní gotický kostel byl mnohokrát přestavován, sloužil i jako obytný dům a v současnosti je v něm muzeum marionet. Stálá expozice loutek se nachází v úchvatném podkrovním prostoru. Vedle historických marionet si prohlédněte i práci současných loutkářských výtvarníků. Součástí expozice je unikátní replika barokního divadla pro loutkovou inscenaci Orfeo ed Euridice od Ch. W. Glucka. Vydáte-li se odsud přes řeku do radniční ulice, čeká na vás další Pohádkový dům, tentokrát s loutkami Národního muzea. Děti potkají vodníky, čerty, loupežníky, ale i Spejbla a Hurvínka a zhlédnou vyobrazení českokrumlovských legend. Loutky a další cenné exponáty včetně matějské pouti či originálního mechanického divadla jsou zapůjčeny z Národního muzea a z Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur. Pro nejmenší se pravidelně koná loutkové divadlo.
Kde se pivo vaří…
Krumlovské historické centrum je plné malebných uliček s velkým počtem zachovalých gotických, renesančních i barokních domů. Útulné hospůdky zvou k posezení, ceny však odpovídají turistickému zájmu. Určitě si zajděte na skleničku vína a nasajte zdejší atmosféru. Dostanete-li hlad, doporučujeme restauraci u pivovaru Eggenberg, která se nachází pod zámkem. Nejenže se dobře najíte za přijatelnou cenu, ale ochutnáte i zdejší čerstvě uvařené pivo. Uvidíte, že vám zachutná, a vyrazíte na exkurzi po pivovaru. Vždyť, kde se pivo vaří, tam se dobře daří, a v České Krumlově to platí dvojnásob.
Rady na cestu
1/ Z Prahy jezdí do Českého Krumlova autobusy Student Agency, přičemž lístek stojí necelých 200 korun. Vyplatí se cestovat i vlakem v sobotu a neděli, kdy za rodinnou jízdenku zaplatíte pár stokorun. Jen počítejte s tím, že budete muset přestoupit v Českých Budějovicích.
2/ Vstupné na otáčivé hlediště činí kolo 200 korun a vstupenky se prodávají na informačním centru na náměstí Svornosti.
3/ Na náměstí Svornosti můžete navštívit unikátní muzeum středověkých mučících nástrojů. Zaručeně vám bude tuhnout krev v žilách.