Den na Karlštejně

Karlštejn je naším nejslavnějším hradem a stěží u nás najdete někoho, kdo by aspoň jednou nenavštívil. Karlštejn je inspirace kam vyrazit na výlet.

Hrad Karlštejn
Gotický hrad Karlštejn se nachází asi 30 kilometrů jihozápadně od Prahy, uprostřed Chráněné krajinné oblasti Český kras, což z něj dělá cíl pravidelných školních výletů pražských dítek. Míří sem však i z dalších koutů naší vlasti a z ciziny. Velkou výhodou Karlštejna je to, že je otevřený téměř celoročně. A dávno již minuly doby, kdy zde nesměla zůstat žádná žena jako v slavné hře Jaroslava Vrchlického. Objekt vlastní stát, správu zajišťuje Národní památkový ústav.

Karlštejn
Karlštejn

Královská klenotnice
Karlštejn (původně Karlův Týn) proslul jako sídlo Karla IV. Ten si hrad nechal vybudovat v roce 1348 pro královské poklady. Doba výstavby určila i gotický styl hradu. Téměř 200 let zde byly s přestávkami uloženy české korunovační klenoty.

Na hradě
Karlštejn nabízí dva prohlídkové okruhy zahrnující nejznámější prostory. Tím nevýznamnějším je Kaple sv. Kříže ve Velké věži, v níž je soubor obrazů Mistra Theodorika ze 14. století. Císařský palác sloužil jako obydlí panovníka a nachází se zde i ložnice Karla IV. a Královský sál předků s největší galerií českých panovníků. Na hradě uvidíte i kopii Svatováclavské koruny.

Svatováclavská koruna
Svatováclavská koruna

Králův pramen
Od hradu si můžete udělat i výlet ke Karlově studni. Podle pověsti tento pramen objevil sám Karel IV. při svých vyjížďkách do okolí Karlštejna. Rád se sem pak chodil občerstvit a v klidu rozjímat.

Králův pramen
Králův pramen

Doprava na Karlštejn
Na Karlštejn je nejjednodušší spojení z Prahy vlakem směrem na Beroun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *