Hořice. Město kamenné krásy

Hořice v Podkrkonoší se nachází 25 kilometrů od Jičína, v kraji nedaleko podhůří nejvyšších českých hor Krkonoš. Je to město malé ale krásné a plné zajímavostí, kvůli kterým se milovníkům historie, umění i sladkých dobrot rozhodně vyplatí ho navštívit. Vždyť originální hořické trubičky k tomuto městu patří stejně jako sochařská galerie v přírodě nebo legendární motocyklový závod 300 zatáček Gustava Havla.

Na území, na něž se rozkládá město Hořice, žili lidé už od pravěku, což dokládají archeologické nálezy pocházející ze starší doby kamenné. První písemná zmínka o Hořicích pochází z roku 1143. Během husitských válek se nedaleko města odehrála bitva, v níž zvítězil Jan Žižka nad Čeňkem z Vartenberka. U města se válčilo i během prusko-rakouské války, což dosvědčuje spousta pomníčků rozsetých po okolí.

Unikátní sochařská galerie
Nedaleko města Hořice se těží unikátní pískovec, díky čemuž byla v roce 1844 ve městě založena odborná škola zpracování kamene, jejímiž absolventy se stala celá plejáda předních českých sochařů a sochařek. Škola stále funguje pod názvem Střední průmyslová škola kamenická a sochařská v Hořicích a je jedním z důvodů, proč se Hořicím také říká město kamenné krásy. Kousek za městem, na úbočí vrchu Gothard, leží i ve světovém měřítku unikátní a ojedinělá sochařská galerie, kde přímo uprostřed parku mohou návštěvníci obdivovat sochařské výtvory významných českých i zahraničních umělců.
Kromě galerie ale město nabízí i významné památky jako novogotickou radnici, mariánský sloup na náměstí Jiřího z Poděbrad z roku 1824, starý židovský hřbitov a synagogu, rozhlednu pojmenovanou po prvním československém prezidentovi Masarykova věž samostatnosti i několik dalších, které stojí za to vidět.

Mariánský sloup na náměstí Jiřího z Poděbrad
Mariánský sloup na náměstí Jiřího z Poděbrad

Hořické trubičky se vyrábí ručně
Hořice se také zapsaly do srdcí milovníků sladkostí, protože právě tady před dvěma stoletími začala výroba legendárních oplatkových hořických trubiček. Dnes se pod označením Hořické trubičky prodává spousta pochybných náhražek, ty pravé ale pocházejí pouze z Hořic a jsou vyráběny ručně. Legenda praví, že autorem receptu je kuchař Napoleona Bonaparta, později je upravil místní cukrář Karel Kofránek. Trubičky se však nevyráběly pouze na jednom místě, ale prakticky v každé místní rodině. Ty si pak své výtvory porovnávaly a soutěžily o to, kdo má lepší oplatky. Tradiční výrobu trubiček v Hořicích hodně poškodilo komunistické znárodnění, dnes se vyrábějí ve více než 25 provozech v Hořicích a širokém okolí. Dávejte ovšem pozor, ne všechny postupují podle tradiční receptury. Správná hořická trubička se pozná podle lehce popraskaného povrchu a zlatohnědé barvy.

Další hořická lákadla
Ještě jedno velké lákadlo nabízejí Hořice návštěvníkům města, hlavně tem, kteří se zajímají o motocyklový sport. Již od roku 1936 se zde totiž jezdí slavný motocyklový závod 300 zatáček Gustava Havla, pojmenovaný po světoznámém závodníkovi, který zde v roce 1967 tragicky zahynul. Pokud ale dáváte přednost zimním sportům před burácením motorek, mohou se Hořice stát vaší základnou pro výbavy na krkonošské svahy, které leží přibližně 40 km odsud.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *