Na vrchol Ještědu

Ještěd je považován za dominantu severních Čech a symbol města Liberec. Hlavně jeho obyvatelé na tuto horu nedají dopustit. Na Ještěd můžete vyrazit v létě i v zimě. V létě můžete obdivovat stavbu a přírodu, v zimě si můžete skvěle zalyžovat.

Ještěd je poměrně obyčejný kopec. Zajímavý jej dělá až vysílač na jeho vrcholu, který byl dokonce zvolen nejvýznamější českou stavbou 20. století.

Stavby na vrcholu
Ještěd není ani nijak extrémně vysoký, měří totiž 1012 metrů. Za dobrého počasí prý ale odsud uvidíte až do Prahy. Na jeho vrcholu dřív stával velký kříž. První byl vztyčen v roce 1737. V 19. století začali na Ještěd mířit první turisté a vznikla tu i turistická chata s terasou. Brzy zde byla také postavena první rozhledna v tomto kraji. Krátce nato na Ještědu vznikl horský hotel. Ten však v roce 1964 vyhořel a začalo se uvažovat o nové stavbě, která měla sloužit jako hotel i televizní vysílač. Ta byla slavnostně otevřena v roce 1973. Jejím architektem byl Karel Hubáček.

Ještěd
Ještěd

Jeďte lanovkou
Pokud se vám na vrchol Ještědu nechce jít pěšky, použijte lanovku. S výstavbou kabinkové lanové dráhy se začalo v roce 1932 a byla druhou visutou lanovkou u nás. Poprvé vyjela v roce 1933. Měří 1183 metrů a na vrchol vás vyveze cca za 5 minut.

Na lyže
Pro všechny Liberecké lyžaře je blízkost Ještědu požehnáním. Stačí jim sednout na tramvaj, dojet k Ještědu, vyjet lanovkou a mohou lyžovat. V místním lyžařském středisku vám nabídnou až 17 sjezdovek, snowpark, večerní lyžování, čtyři lanovky a šest vleků. A pokud není moc sněhu můžete se spolehnout alespoň na umělé zasněžování.

One thought on “Na vrchol Ještědu”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *