Luhačovice jsou vyhlášené léčivými minerálními prameny, ale pyšní se také krásnou přírodou, a především lázeňskými domy známého architekta Dušana Jurkoviče. Nechte se zlákat a naberte síly na tomto úžasném místě.
Luhačovice je známé lázeňské město, které se nachází na jižní Moravě, cca 20 kilometrů jihovýchodně od Zlína. Město se rozkládá v údolí řeky Šťávnice obklopeném hustě zalesněnými stráněmi kopců Bílých Karpat. Zdejší klima je mírně teplé s poměrně malou oblačností a bohatým slunečním svitem. Průměrná roční teplota je 10,7°C, v letním období 17,9°C.
Luhačovice jsou největší lázně na Moravě, kam se jezdí léčit zejména lidé s nemocemi dýchacího ústrojí, pohybového aparátu, trávením a obezitou. Za svůj věhlas vděčí minerálním pramenům, vyvěrá jich zde celkem 16. Nejsou to však jen lázeňské služby, co mohou Luhačovice nabídnout.
Přehradní nádrž – Luhačovická přehrada
Luhačovice obklopují strmé zalesněné kopce. Ač město leží v nadmořské výšce 250 metrů a vrcholky okolních kopců dosahují nadmořské výšky maximálně 500 metrů, pocítíte podhorské klima. Vydáte-li se tři kilometry po proudu říčky Šťávnice, dojdete k přehradní nádrži Luhačovice, která byla postavena ve 20. letech minulého století. Měla za úkol zadržovat pravidelné povodně, pustošící lázně. Časem však převzala i funkci rekreační, takže v létě si tady užijete slunce a koupání.Vrátit do lázní se můžete pravidelnou autobusovou linkou. Pokud byste snad zatoužili podniknout něco vzrušujícího, lze si zapůjčit čtyřkolku u hotelu Vega nebo vyzkoušet lanové centrum či paintball. V případě nepříznivého počasí jsou k dispozici sauna, squashové hřiště nebo fitness centrum. Kdo rád vyráží na výlety na kole, jistě bude spokojen s cyklotrasou Obora, kterou vybudovalo město Luhačovice.
Slavná architektura
Určitě byste si ale neměli nechat ujít procházku samotným městem. Začněte u slavného Jurkovičova domu. Tento lázeňský objekt byl postaven v roce 1902 architektem Dušanem Jurkovičem a jedná se o nejznámější a nejcennější secesní budovu v Luhačovicích. Dále pokračujte k dalším Jurkovičovým stavbám – k Chaloupce nebo Lázeňskému domu Jestřábí. Vydáte-li se na druhou stranu, dojdete až k luhačovickému zámku. Cestou uvidíte studánky s přírodními léčivými prameny, proto si nezapomeňte vzít sebou pohárek, abyste vodu ochutnali. Nejvýznamnějšími minerálními prameny, vyvěrajícími na území Luhačovic, jsou Vincentka, Aloiska, Ottovka a pramen Dr. Šťastného. K lázeňské léčbě se ale používají i další hydrouhličitanochloridosodné kyselky.
V Lázních Luhačovice můžete strávit třeba jen víkend!
Výlet do historie Luhačovic
První zmínka o existenci luhačovských minerálních pramenů pochází od fyzika a lékaře Jana Ferdinanda Hertoda z Totenfeldu. V roce 1669 vydal písemnou zprávu o chemickém složení luhačovické vody, popsal způsob pitné léčby a úspěšné výsledky léčení. Zprávy o léčivé moci luhačovských vod se roznesly po okolí, a tak v následujících letech začali přijíždět do Luhačovic první hosté. V té době byla léčba prováděna pouze pitnou kůrou. Léčba přírodními minerálními koupeli byla zahájena v roce 1790, kdy byly vybudovány první dřevěné koupelny s kabinami. O vznik lázní se zasloužil šlechtický rod Serényiů. Koncem 18.století zde dal hrabě Vincenc postavit první léčebná a ubytovací zařízení. V první polovině 19. století začal lázně zvelebovat hrabě Jan Serényi, který pojmenoval všechny tehdy známé léčivé vody křestními jmény příslušníků rodu. Svou originální architekturou vtiskl luhačovickým lázním jejich nenapodobitelný a neopakovatelný ráz slovenský architekt Dušan Jurkovič. K velkému rozkvětu lázní došlo po roce 1902 založením soukromé společnosti Lázně Luhačovice, v jejímž čele stál doktor František Veselý.
Naberte síly v Luhačovicích ještě tento rok!