Děti prohánějící se po nekonečné stepi na koních kolem jurt a možná i bájný pouštní červ olgoj chorchoj – to je Mongolsko. Dovolená je zde úchvatná!
Mongolsko
Stát Mongolsko (zkráceně Mongolsko) je vnitrozemský stát ve střední Asii. Mongolsko hraničící s Ruskem (na severu) a Čínou (na jihu). Mongolsko je 20x větší než Česká republika – zaujímá plochu 1 566 500 km2. Mongolsko je sice obrovské, nicméně má pouze 2,7 milionům obyvatel, proto je to stát s nejnižší hustotou zalidnění na světě. Obyvatelé země jsou z 95 % Mongolové. Velkou část Mongolska pokrývá step s poměrně drsným podnebím. Hlavním zdrojem obživy je zde kočovné pastevectví.
Mongolsko pro cestovatele
Právě se ocitáte v kraji kočujících kultur i lidí, kteří se přemisťují po nekonečné pustině sem a tam – aby byli svobodní a nezávislí, stejně jako chudí a negramotní.
Co z toho jim budete závidět vy, už necháme na vás – zkušení cestovatelé ale Mongolsko milují a nazývají ho posledním panenským koutem naší planety. Liduprázdné končiny budí až respekt, když ale víte, kterým směrem se vydat, pak poznáte unikátní místa, stavby i historické skvosty.
Nejprve si ale odškrtněte Gobi, pokrývající necelou třetinu celého Mongolska. Představujete si vyprahlou Saharu? Omyl! Většina pouště se zelená a prohánějí se po ní stáda dobytka se svými pastevci.
A teď už do civilizace V metropoli Ulámbátaru zanechal sovětský vliv stopy v podobě paneláků, když si je odmyslíte, pak mezi nimi a za nimi objevíte úžasná muzea. Stačí zajít do Muzea dějin přírody, jehož paleontologická sbírka je tou NEJ na světě. Tolik koster pravěkých zvířat, zejména ještěrů, neuvidíte nikde jinde. Mnozí obyvatelé chodí v tradičních krojích, bydlí ale mimo centrum, na zvláštním jurtuvém předměstí, které se táhne až k úpatí překrásných hor, které hlavní město obklopují.
Vydejme se raději do světa… Mongolsko se pyšní mnoha nádhernými jezery – slanými i sladkými – je to bez přehánění rybářský ráj! Tak třeba Tmavomodrá perla aneb Chövsgöl núr je největší a nejhlubší mongolské jezero, dlouhé neuvěřitelných 136 kilometrů, široké 36 kilometrů a přes 26 metrů hluboké. A hlavně – hemží se rybami!
Každý cestovatel zamíří také do jednoho z nejznámějších míst světa, do bájného Čingischánova města Karakorumu. Založené bylo v roce 1220 na křižovatce Hedvábné stezky v údolí Orchon. Tady spatříte největší buddhistickou svatyni Mongolska – klášter Erdene Dzú, který obklopují trosky monumentálních hradeb. Kdysi tu totiž stál komplex 62 chrámů a v jejich okolí žilo přes 100 000 mnichů a lamů.
Tím nejvýznamnějším klášterem je Amarbayasgalant Khiid, postavený v roce 1736. Dnes tu přebývá a modlí se jen asi 30 mnichů všech věkových kategorií- jsou milí a ochotní vás po klášteře provést. I tady komunisté naštěstí zničili „jen“ 10 z 37 chrámů a soch. Prý sem by měl zavítat každý turista!
Stejně tak byste neměli odmítnout pozvání k noclehu do jurty mezi místní kočovníky. Popít s nimi kumys – nápoj připravovaný z kvašeného kobylího mléka – či z něho připravovanou vodku, pojíst, co ženy navaří, pohrát si s dětmi, poklábosit lámanou ruštinou s hostiteli, jejich srdce se vám otevřou dokořán. To je ten nej zážitek pro vás – Středoevropany – poznání, že sebechudší pastevci se s vámi podělí o vše, a bude-li vám chutnat, budou neskonale šťastní!
Měna v Mongolsku
Mongolská měna je Tugrik (MNT). Platí mince: 20, 50, 100, 200, 500 tugriků. Bankovky: 1, 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000, 5000, 10000, 20000 tugriků. V roce 1925 Tugrik nahradil mongolský dolar. 100 MNT = cca 1,80 Kč. Cizinci zde nejčastěji používají americké dolary a eura.
Možná rizika v Mongolsku
V letním období počítejte s onemocněním dýmějovým morem, slintavkou a kulhavkou. K násilným trestným činům dochází minimálně, ovšem krádeže nejsou zase tak ojedinělé, především na trzích apod. Poměrně velkým rizikem je místní doprava. Řidiči zde ignorují pravidla silničního provozu a jezdí vysokou rychlostí, Ulánbátar nevyjímaje. Je také potřeba upozornit na velmi nízké hygienické návyky místních obyvatel (nedoporučuje se proto konzumovat jídla v „obyčejných“ restauracích). Také není vhodné používat vodu z veřejné vodovodní sítě. Lékařská péče JE v Mongolsku HODNĚ ŠPATNÁ, proto není vhodné sem jezdit s malými dětmi. Očkování zde není povinné, ale vzhledem ke špatnému zdravotnictví, je dobré se nechat očkovat proti hepatitidě A a B. Velký pozor dejte na místní léky, ke kterým nejsou žádné popisky. Proto si léky na horečku, průjem atd. přivezte z Česka.
Víza do Mongolska
Turistická víza jsou potřeba. Vystavována jsou na 30 dní s možností jednorázového prodloužení přímo v Mongolsku o dalších 30 dní. Turisté jsou v povinni se registrovat na Úřadě pro imigraci do 7 dnů.
Časový posun
Časový posun proti České republice je +7 hod.