Pyramidy a Sfinga v Gíze, kypící Káhira, křišťálově čisté Rudé moře. Není divu, že Egypt platí už staletí za turistický ráj, kam každoročně jezdí mnoho lidí na dovolenou.
V Egyptě na vás čekají půvabná letoviska Hurghada, Sharm El Sheikh nebo Taba. V ulicích Egypta se čile obchoduje a turistika je na prvním místě – jako před 150 lety, kdy průkopník cestovního ruchu Thomas Cook začal přivážet do Egypta první zájemce o tehdy tak vzrušující plavbu na Nilu.
Kam v Egyptě
Okružní plavba po druhé největší řece vám poskytne nejen báječnou relaxaci, ale hlavně možnost, jak se bez únavného trmácení ve sluncem rozpáleném autobuse dostat k nejpozoruhodnějším starověkým stavbám Egypta. Většina lodí vyplouvá z Luxoru, kde se rozkládá chrámový areál, který střeží faraon Ramses II., tedy alespoň jeho dvě sochy. Tříkilometrová alej sfing odtud prý kdysi vedla až k daleko rozlehlejšímu sousednímu chrámu Karnaku, kteří egyptští vládcové budovali po 13 století! Dnes uchvátí největší sloupovou síní na světě. Tvoří ji přes 130 monumentálních sloupů, je tak rozlehlá, že by se do ní vešla celá katedrála Notre-Dame. Obejměte si brouka skarabea! Uvnitř chrámu Karnaku se nachází posvátné jezírko se sochou skarabea. Kdo prý ji 7x obejme po směru hodinových ručiček, do roka se ožení nebo vdá.
Naproti Luxoru, na západním břehu Nilu, naleznete nejslavnější egyptské pohřebiště Údolí králů. V této “říši mrtvých” bylo odkryto na 60 hrobek králů a princů. Návštěvník může sice zavítat jen tří z nich, ale pokud si dobře vyberete, bude bohatě odměněn – každá z hrobek je jiná, ale většina uchvátí barevnými malbami i tajuplnými hieroglyfickými nápisy. Nedaleko Údolí králů leží třípatrový chrám královny Hatšepsut, částečně vytesaný do horského masivu, a proslulé Memnonovy kolosy, dvacetimetrové sochy, které jsou pozůstatkem dávno zničeného chrámu a dnes trochu bezprizorně trčí uprostřed obdělávaného pole.
Strávit jen pouhý týden v Egyptě, a nepodívat se na jediný ze sedmi divů světa, který ještě zůstal zachován, by bylo neodpustitelné – pyramidy v Gíze jsou prostě pro cestovatele povinné. Na okraji městské aglomerace Velká Káhira stojí už 4500 let a dodnes jsou i pro vědce záhadou.
Na stavbě té největší z nich, neskutečných 137 metrů vysoké Cheopsovy pyramidy, prý pracovalo 100 tisíc otroků po dobu 30 let a tvoří ji na dva miliony kamenných kvádrů vážících přes dvě tuny. Spočítejte si, kolik kvádrů muselo být denně opracováno a navršeno na sebe – bez jeřábů a kola, které Egypťané v té době neznali. Bylo to vůbec v lidských silách?
Vedle Cheopsovy pyramidy si nechal faraon Chefrén vybudovat vlastní podobiznu – sochu lva s mužskou tváří. Přes 70 metrů dlouhá Sfinga byla vytesána z jediného kusu obrovské skály a její hlava se tyčí 20 metrů nad vyprahlou pouští.
Potápějte se v Rudém moři
V blízkosti nejvýznamnějších egyptských pamětihodností se to jen hemží pouličními prodavači suvenýrů a nápojů, prosebníky o bakšišné a důmyslnými naháněči, kteří jsou schopni turistům zprostředkovat doslova cokoli – v letoviscích především služby některého z desítek potápěčských klubů. A proč ne?!
Výlet lodí na ostrov Giftun
Stálá teplota vody v Rudém moři způsobila vznik korálových útesů, které patří k nejkrásnějším na světě. Mezi turisty v Hurghadě je velice oblíbený výlet lodí na ostrov Giftun, jehož pobřeží nabízí pestrobarevné mořské kouzlo korálových zahrad s desítkami druhů mořských ryb, mezi nimiž se může objevit také barakuda nebo plachý žralok útesový. Daleko spíš ale vaši loď doprovodí hejno delfínů. A těch se rozhodně nemusíte bát.
Smlouvejte s úsměvem
Nakupovat na egyptských tržnicích se musí umět. Hned na úvod nabídněte polovinu toho, co prodávající požaduje. Někde uprostřed mezi oběma částkami si plácněte.
Ochutnejte tradiční egyptskou kuchyni
Za egyptskými specialitami musíte vyrazit mimo hotel. Zkuste třeba full – kaši z vařených hnědých fazolí, nebo fattu – chlebovou placku s masem a rýží, prolitou vývarem.
Ceny
Ceny v obchodech na hlavních turistických třídách, v historických centrech jsou vyšší. Na menších vesnicích, ve starých centrech velkých měst či velkých supermarketech, jsou ceny nižší. Obecně ale platí, že v Egyptě je levně! Příklady cen: chléb – 5 Kč, mléko 1l – 16 – 25 Kč, balená voda 1,5l 5 – 7 Kč, nealko (cola, sprite, fanta) 1,5l 19 – 25 Kč, pizza 31 – 47 Kč, pytlík brambůrků 19 – 25 Kč.
S vízem na dovolenou do Egypta
Pro dovolenou v Egyptě je třeba vybavit se vstupním vízem. Egyptské jednovstupové vízum s platností 30 dnů stojí 15 USD. Koupíte ho po příletu na letišti. Myslete na to, že vízum zakoupené na letišti v Egyptě nelze prodloužit!
Očkování před cestou do Egypta
Ačkoliv leží Egypt na africkém kontinentě, povinné očkování se nevyžaduje. Rozhodně si ale nechte prověřit platnost vašeho očkování proti tetanu, záškrtu, dětské obrně a spalničkám.