Peru – země tajemných Inků

Před stovkami let se tady rozkládala inská říše, bájný cíl všech evropských dobyvatelů, země blyštivého zlata a nevídaných přírodních krás. Jihoamerické Peru má ale co nabídnout i dnes. V peru zažijete skutečně dobrodružnou dovolenou, na kterou budete vzpomínat celý život!

Pralesy Amazonie, bílé vrcholky And, pobřeží Pacifiku, unikátní incké památky – jen málokterá země má takové bohatství. Jedním z největších lákadel je Titicaca, nejvýše položené splavné jezero na světě, jež se nachází v nadmořské výšce téměř 40 000 metrů. Zvláštností této rozsáhlé vodní plochy jsou i desítky plovoucích a dva skutečné ostrovy. Vedle bájného „ztraceného města Inků“, Machu Picchu, přitahuje návštěvníky také Túcume, místo známé též jako Údolí pyramid, a archeologické naleziště poblíž města Nazca – to proslulo třemi stovkami obrazců v zemi znázorňujícími ještěrku, hada, opici či kolibříka. K čemu asi tyto linie viditelné pouze z výšky původně sloužily?

Túcume
Túcume

Lima
K přírodním a historickým divům Peru připočtěme ještě hlavní město Limu (největší peruánské město) a povyražení v colectivos, což jsou velmi rychlé dodávky svištící s turisty po městě. Ale pozor! Kdo chce v Limě sednout do auta, měl by si nejdřív zařídit dobré pojištění! Limu založil v roce 1535 španělský dobyvatel Francis Pizzar. Za zmínku ještě stojí katedrála, která se pyšní koloniálními dřevěnými balkony.

Katedrála v Limě
Katedrála v Limě

Cuzco a Nazca
Pevnost Sacsayhuamán u města Cuzco je důkazem toho, že staří Inkové dokázali přemisťovat obrovské kamenné bloky, ačkoli neznali kolo. Záhadný je i původ a smysl obrazců u města Nazca.

Sacsayhuamán
Sacsayhuamán

Huascarán
Největší peruánská hora Huascarán (6768 metrů) je u nás smutně proslulá tragédií, která tu v roce 1970 potkala skupinu českých a slovenských horolezců. Všech čtrnáct účastníků expedice do Peru tehdy bohužel zahynulo. Huascarán je třetí nejvyšší hora Jižní Ameriky. Dnešní Národní park Huascarán, to jsou bílé hroty hor, stáda dobytka a domorodí pastevci.

Huascarán
Huascarán

Peruánská kuchyně
Peruánská kuchyně je velmi rozmanitá a chutná i pro Čechy. Hlavním jídlem pro místní obyvatele je oběd, snídaně je opomíjena a večeře se podává až pozdě večer. Jídlům dominuje hovězí, maso z lam, kuřecí a rybí maso (hlavně pstruzi). Peruánskou specialitou je pečené morče.

pečené morče
pečené morče

Voda
Vodu z vodním řadu rozhodně konzumujte. Používejte výhradně uzavřenou balenou vodu (i na čištění zubů!), která je k dostání téměř všude. Ani v restauracích nepijte vodu servírovanou v karafách. Vyhnete se střevním a dalším potížím.

Měna
Oficiální měna je Sol (množné číslo soles). Jeho ISO 4217 kód je PEN. Dílčí jednotkou (1/100) se nazývá céntimo. 1 Sol = cca 7,70 Kč. V zemi běžně obíhá americký dolar (USD), je možné jím platit kdekoliv.

Ceny
Ceny jsou podobné jako u nás. Levně nakoupíte v supermarketech. Mléko 1l – 3 Sol, lahev vody 2,5 l – od 2.50 Sol, běžné obědové menu (polévka, hlavní jídlo, nápoj) 5-8 Sol, grilované morče kolem 50 Sol.

Víza
Víza nejsou potřeba. Délka pobytu ale nesmí přesáhnout dobu 90 dnů. Ke vstupu na území Peru je potřebný cestovní pas s platností alespoň 6 měsíců.

Počasí v Peru
V Peru panuje podnebí dusných tropů až po sněhem pokryté vrcholky hor. Hlavní turistická sezona je od listopadu do dubna, do hor jeďte od dubna do listopadu, co se týče pralesů, tam je nejlépe vyrazit od června do srpna.

Časové pásmo
Časový posun proti České republice je -6 hodin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *