Dovolená v Maroku

Maroko je země s vůní orientu, naleznete zde exotiku, starobylá sídla, nádherné pláže, teplé moře, hory, poušť, oázy. Dovolená v Maroku je úžasná.

Marocké království, ležící na severozápadě Afriky, láká svou rozmanitostí i exotikou, na podzim tu nepanuje tak silné vedro jako v létě a na středoevropskou dušičkovou atmosféru v rušných uličkách zdejších měst rychle zapomenete.

Směřuje sem stále víc turistů, a země tak konkuruje proslulejšímu Egyptu či Tunisku, zlé jazyky ale tvrdí, že ještě významnějším zdrojem jsou pro Maročany spíše marihuana a hašiš. Konopí se totiž v atlaském pohoří Ríf pěstuje už stovky let legálně a právě snadná dostupnost lehkých drog přivedla do Maroka v 60. letech doslova zástupy hippies, a založila tak sporný novodobý věhlas země.

Navštivte Marrákéš
Daleko víc než s drogovými dealery se ale v Maroku setkáte s amatérskými průvodci nabízejícími své služby v pulzujících centrech královských měst. Asi nejživěji je v Marrákéši. Na náměstí Djemaa El Fna se předvádějí akrobaté, muzikanti a kouzelníci a koupit si tu můžete snad všechno, na co si vzpomenete. Ke koloritu místa patří i zaklínači hadů, prodavači vody nebo polykači ohně – neměli byste však zapomenout, že se zde platí opravdu za všechno, včetně pořízení fotografie. V Marrákéši stojí za pozornost i zachovalé hradby obepínající město v délce 20 kilometrů nebo přes 70 metrů vysoký cihlový minaret Koutoubia a také Saadské hrobky šlechticů dynastie, která vládla Maroku v 16. a 17. století.

Marrákéš, náměstí Djemaa El Fna
Marrákéš, náměstí Djemaa El Fna

Město Fés
Pokud je Marrákéš centrem zábavy, potom bývá Fés, tedy první ze čtyř královských měst této země, považován za duchovní středisko Maroka. Nachází se tady vůbec nejstarší univerzita na světě! Jmenuje se Al-Karaouine a založena byla v roce 859. Nenechte si ovšem ujít ani procházku starým městem Fésu. V uzounkých uličkách můžete bloudit hodiny a hodiny – a stále budete mít co objevovat. Proto byste rozhodně neměli minout zvláštní typickou čtvrť koželuhů a barvířů, k nimž vás bezpečně zavede silný zápach z kádí na zpracování kůže.

Fés
Fés

Město Casablanca
Když pojedete na dovolenou do Maroka, tak pravděpodobně přistanete letadlem na Mezinárodním letišti Mohammeda V. (je to nejvytíženější letiště v celém Maroku). Vnitrostátní linky spojují Casablancu s Marrákeší, Oujdou, Agadirem, Tangierem a Al-´Ajún v Západní Sahaře. Mezinárodní linky spojují Maroko s Evropou, Severní Amerikou, Blízkým východem a subsaharskou Afrikou. Casablanca je největším hospodářským i kulturním centrem Maroka. Sídlí zde Královský oceánografický institut. Zároveň je nejdůležitější základnou Královského námořnictva.

Casablanca
Casablanca

Vydejte se na Saharu
Jedním z nejatraktivnějších výletů, které můžete v Maroku podniknout, je cesta na Saharu, nejlépe do oblasti Erg Chebbi. Bránou do pouště je Erfoud, městečko plné domečků z červené hlíny, ale zejména pak hotelů a pochopitelně i restaurací. Odtud už vás místní průvodci dopraví až k několik desítek metrů dlouhého pásu zářících písečných dun, z nichž některé mohou být dokonce až 100 metrů vysoké. Však také hotýlky poblíž Erg Chebbi běžně nabízejí k zapůjčení sjezdové lyže a snowboardy. Po jemném písku se odvážný lyžař sveze jako po sněhu, jen to jede mnohem pomaleji a brodit ani plužit se rozhodně nedoporučuje!

V poušti se zcela jistě potkáte také s Berbery, kdysi obávanými strážci Sahary. Dnešní Berbeři, potomci původních obyvatel severní Afriky, žijí převážně z turistů. Přes všechen „pokrok“ je ale pro ně stále ještě poušť domovem. A pokud vám nabídnou nocleh, neváhejte – usínat pod hvězdnou oblohou a vnímat rytmus berberským tamtamů, to je zážitek nad jiné…

Sahara
Sahara

Maroko – dovolená u moře
Většina turistů, kteří cestují do Maroka hlavně za sluncem a mořem, směřuje do Agadiru na jihozápadě země. Luxusní hotelové komplexy a prostorné pláže u Atlantiku sem v posledních letech lákají i čím dál více turistů z České republiky. Město má ale pohnutou historii – v roce 1960 ho ničivé zemětřesení v průběhu několika minut doslova srovnalo se zemí, o život tenkrát přišlo 15 000 obyvatel.

Agadir
Agadir

Místní pokrmy
Kuskus na tisíc způsobů, zeleninové i ovocné saláty, kořeněné masové špízy a velmi sladké dezerty – marocká kuchyně je směsí nejrůznějších kulinářských tradic, od arabské přes berberkou až po španělskou. Typickou lahůdkou je tajine. Je to směsice chutí a vůní – maso, zelenina, luštěniny a exotické koření. Jehněčí, hovězí či kuřecí maso zvolna dušené ve speciální nádobě. Musíte ochutnat i hariru – ostrou, avšak výtečnou polévku z luštěnin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *