Jakou měnu do Bulharska? Kolik peněz s sebou?

Jedete na dovolenou do Bulharska a nevíte čím se tam platí, kolik peněz si vzít s sebou? Je to jako v České republice, kam si cizinci berou české koruny, ale Eurama se dá platit skoro všude? Mám si vzít spíš Leva a Eura jen do zásoby? Na tyto otázky vám zde poradíme zdarma!

Bulharsko je sice v Evropské unii (EU), ale oficiální měnu nemá Euro (stejně jako Česká republika).

Bulharská leva – kurz
V Bulharsku se jako platidlo používá Bulharské leva (BGN). Mincemi jsou se nazývají stotinky, 1 leva = 100 stotinek. Peníze si můžete vyměnit už v České republice (směnárny, banky). Bulharské leva jsou ale pro většinu směnáren neatraktivní, proto se těžko shánějí. Pokud je neseženete, vezměte si eura, ty jednoduše v Bulharku směníte v každé směnárně nebo bance. 1 Bulharské leva má kurz přibližně 14 Kč.

Leva
Leva

Směním v Bulharsku české koruny?
Ano, ale ne všude. Navíc je kurz nevýhodný. Vyměňte si raději v Česku české koruny na  eura a nebudete mít problém.

Kolik s sebou do Bulharska?
To záleží na nárocích a délce dovolené. Pro čtrnáctidenní dovolenou by mělo stačit 150 EUR (1 osoba).  Pro jistotu si vemte s sebou platební kartu, s níž v Bulharsku můžete platit v dražších obchodech a restauracích. Kartou také můžete vybírat z mnoha bankomatů, které jsou běžně dostupné i v přímořských letoviscích.

Bankomaty a platební karty v Bulharsku
Z bulharských automatů lze vybírat peníze bez problémů. Ve všech větších bulharských městech, letoviscích najdete bankomaty na platební karty Eurocard, MasterCard i VISA. V menších obchodech a restauracích  není platba kartou příliš rozšířená (z důvodu vyšších poplatků). Kartou ale můžete platit na většině recepcí hotelů, v dražších restauracích a v některých luxusních obchodech. To, jaký poplatek za transakci kartou v zahraničí si banka účtuje, si zjistěte už před odjezdem do Bulharska.


Směnárny v Bulharsku
V hlavních turistických centrech (Zlaté písky, Primorsko, Slunečné Pobřeží, Burgas…) naleznete směnárny takřka všude (hotely, ulice…). Dávejte však pozor na rozdíl v kurzech, který může být velký. Určitě neměňte peníze na letištích, kurzy jsou tady nejméně výhodné. Využívejte spíše větší směnárny, ty malé si rády účtují poplatky navíc.

Pouliční výměnu peněz raději nezkoušejte
Už mnoho turistů naletělo místním „obchodníkům“, kteří lákají na údajný výhodný kurz bez poplatků. Tito „obchodníci“ si ke konečné sumě poplatek za výměnu naúčtují dokonce vyšší než v bance. Stávají se i případy, kdy dají turistům falešné bankovky. Anebo na Vás použijí osvědčený trik, kdy Vám budou neustále chtít „rozměňovat“ bankovky za bankovky nižší hodnoty až nakonec zjistíte, že jste prodělali nemalé peníze. Proto se pouliční výměně peněz raději vyhněte.

Ceny v Bulharsku
Ceny v Bulharsku jsou skoro stejné jako v Česku. Ve vnitrozemí je dokonce 2x levněji než u nás! Balená voda (1,5 l) 0,6 Lv – 1 Lv, lahvové pivo 1 Lv, chléb 0,3 – 1,0 Lv, hlavní jídlo v restauraci 5 – 10 Lv, Poslání balíku do Česka 20 Lv, ubytování (1 den) Nesebar 20 Lv, atd.

5 thoughts on “Jakou měnu do Bulharska? Kolik peněz s sebou?

  1. 1. Ano levně u nás vymněnit EURA a hurá do BG.
    2. Dá se i vzít i platební karta -poplatek za výběr v EU třeba Airbank jen 25kč.
    3. Dájí se bez problémů vzít i české koruny( jako rezerva je vždy beru)- také Vám je smění a kurz zase není o tolik horší z EUR- měnil jsem 1000kč- protože Eura došly a zas taková hrůza to není

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *