Dovolená Řecko – ostrov Kréta

Dovolená na nejoblíbenějším řeckém ostrově Krétě čeká právě na vás. Čekají zde na vás překrásné písečné pláže, zajímavé kulturní památky i fascinující příroda.

Kréta je nejjižnějším a zároveň největších z řeckých ostrovů. Vyznačuje se divokými útesy a soutěskami, vysokými horskými masivy a starobylími přístavními městy. Je to kraj kvalitních vín, ostrov vonící divokým fenyklem a čerstvou bazalkou. Je to místo, kde se člověk může cítit takřka jako v ráji. Najdete zde několikakliometrové pláže, bezpočet olivových hájů a na mnoha místech významné acheologické památky z dob vlády Římanů, Benátčanů, Arabů či Turků. Pozoruhodná je krétská kuchyně, zdejší olivy fíky a jedlé kašty, patří vedle vinikajících vín, jogurtů sýrů a zeleniny, k lahůdkám, které určitě rádi ochutnáte. Být na Krétě a nevidět centrum západní části Kréty zvané Chania, je jako navštívit Prahu na nepodívat se na Václavské náměstí. O mnohém vypovídá už její přezdívka – Benátky východu. Na celé Krétě není krásnějšího města, může za to vliv několika kultur. Benátské hrady a šlechtické domy se střídají s tureckými pevnostmi a mešitami. Ve zdějších úzkých křivolakých uličkách spatříte spoustu barvitých zátiší.

Chania
Chania

Přístav Chania
V Chania najdeme benátský přístav s majákem na konci mola, který má osobitou atmosféru. Pokud se chcete dostat k benátskému majáku, tak přístav musíte obejít skoro celý dokola. Staré zbrojnice slouží jako skladištní doky, v několika z nich jsou výstavní prostory. Jednou z přístavních dominant je stavba s velkou kopulí, která v minulosti bývala tureckou mešitou. Dnes v ní sídlí řecká organizace cestovního ruchu. Ten zde reprezentují nastrojení koně, kteří vozí turisty v kočárech. Polovinu přístavu lemují kavárny a ochůzky. V jedné zdejší kavárně vysedává americký spisovatel Robert Fulghum. Věřte, že zde zakusítou pravou krétskou pohostinnost. Po hlavním jídle vám zpravidla přinesou ještě pozornost podniku. Zdejší tržnice leží v oblasti, ve skteré se v minulém století usadilo mnoho obchodníků. Aby obchodování dostalo určitý řád, postavila správa města v roce 1911, velkou tržnici podle vzozu francouzského města Marseille. Když se slunce přiblíží nakonec své každodenní pouti, nábřežní promenáda i přilehlé uličky doslova ožijí. Mihotavá světla ozáří vodní hladinu starobylého přístavu. Město se probouzí k nočnímu životu.

Přístav Chania
Přístav Chania

Kréta – liduprázdné pláže
Kdo navštívil sever Kréty a poznal tamní rušná pobřežní letoviska, bude mile překvapen a okouzlen, zavítá-li na jihozápad ostrova, kde v létě skoro nikdy neprší a moře omývá rozeklaná skaliska i liduprázdné pláže. Když vyplujete z přístavu Chora Sfakion a dáte se podél pobřeží, tak dorazíte do Lotró. Tato malá osada je přístupná pouze pěšky nebo lodí. Zdejší romantická půvabná zátoka sloužící jako přístaviště loděk. Zátoka je oblkopena bělostnými rybářskými domky. Nad vesnicí jsou na svazích posetý divokou kvetenou rozpoznatelné pozůstatky historického osídlení starověkého města Foinikas.

Zajeďte si na dovolenou na Krétu, uvidíte že neprohloupíte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.