Olomouc – hrdá perla Hané

Malebná metropole na řece Moravě má vše, co můžete k životu potřebovat. Univerzitu, muzea, divadlo, zoo, aquapark, stadiony, památky i krásnou přírodu v bezprostředním okolí. Město Olomouc je skvělý tip na výlet!

Olomouc je hned po Praze druhou největší památkovou rezervací v České republice. Prohlédnete si tu například barokní sloup Nejsvětější trojice, který je nejvyšším sousoším v Česku. Tento morový sloup je zapsán na seznamu památek UNESCO. Je to dokonce největší morový sloup v Evropě!

Sloup Nejsvětější Trojice
Sloup Nejsvětější Trojice

Neméně cennou pamětihodností je katedrála svatého Václava, v jejíž blízkosti byl roku 1306 zavražděn český král Václav III. Zvláštností města jsou dvě centrální náměstí, Horní a Dolní. Jejich prohlídkou se moc neunavíte – leží kousek od sebe. Obě zdobí několik kašen, kterými je Olomouc proslulá. Ve městě jich najdete 25, z toho 7 barokních. Nejvíc pozornosti vzbuzuje Ariónova kašna se želvami, kterou sochař Ivan Theimer dokončil v roce 2002. Zajděte i na Svatý Kopeček u Olomouce, kde je zoologická zahrada, ale také barokní bazilika. Navštívení Panny Marie, odtud je nádherný výhled na celou Olomouc! K procházkám i cyklovýletům láká chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví ležící hned za Olomoucí. Spatříte zde lužní lesy, mokřady i zatopené pískovny, vidět tu můžete i bobry a ledňáčky.

Horní náměstí s radnicí a Sloupem Nejsvětější trojice
Horní náměstí s radnicí a Sloupem Nejsvětější trojice
Katerdrála svatého Václava
Katerdrála svatého Václava

Olomoucký orloj
Víte o tom, že město Olomouc má i svůj orloj? Tento orloj je součást olomoucké radnice a pochází již z 15. století. Postaven byl mezi roky 1419–1422. Jedná se o jeden z mála heliocentrických orlojů na světě. V 50. letech minulého století dostal orloj komunistický nádech. Spodní část připomíná narozeniny soudruha Gottwalda, Stalina a dalších komunistických zločinců. Zajímavostí je, že poledne oznamuje kokrhající kohout.

Olomoucký orloj
Olomoucký orloj

Udělejte si výlet do Olomouce. Toto město vás určitě nezklame!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *