Olomouc – hrdá perla Hané

Malebná metropole na řece Moravě má vše, co můžete k životu potřebovat. Univerzitu, muzea, divadlo, zoo, aquapark, stadiony, památky i krásnou přírodu v bezprostředním okolí. Město Olomouc je skvělý tip na výlet!

Olomouc je hned po Praze druhou největší památkovou rezervací v České republice. Prohlédnete si tu například barokní sloup Nejsvětější trojice, který je nejvyšším sousoším v Česku. Tento morový sloup je zapsán na seznamu památek UNESCO. Je to dokonce největší morový sloup v Evropě!

Neméně cennou pamětihodností je katedrála svatého Václava, v jejíž blízkosti byl roku 1306 zavražděn český král Václav III. Zvláštností města jsou dvě centrální náměstí, Horní a Dolní. Jejich prohlídkou se moc neunavíte – leží kousek od sebe. Obě zdobí několik kašen, kterými je Olomouc proslulá. Ve městě jich najdete 25, z toho 7 barokních. Nejvíc pozornosti vzbuzuje Ariónova kašna se želvami, kterou sochař Ivan Theimer dokončil v roce 2002. Zajděte i na Svatý Kopeček u Olomouce, kde je zoologická zahrada, ale také barokní bazilika. Navštívení Panny Marie, odtud je nádherný výhled na celou Olomouc! K procházkám i cyklovýletům láká chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví ležící hned za Olomoucí. Spatříte zde lužní lesy, mokřady i zatopené pískovny, vidět tu můžete i bobry a ledňáčky.

Katerdrála svatého Václava
Katedrála svatého Václava

Olomoucký orloj
Víte o tom, že město Olomouc má i svůj orloj? Tento orloj je součást olomoucké radnice a pochází již z 15. století. Postaven byl mezi roky 1419–1422. Jedná se o jeden z mála heliocentrických orlojů na světě. V 50. letech minulého století dostal orloj komunistický nádech. Spodní část připomíná narozeniny soudruha Gottwalda, Stalina a dalších komunistických zločinců. Zajímavostí je, že poledne oznamuje kokrhající kohout.

Olomoucký orloj
Olomoucký orloj

Udělejte si výlet do Olomouce. Toto město vás určitě nezklame!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *