Lyžování v Dolomitech

Oblastí, která nadchne každého lyžaře, jsou italské Dolomity. Hory zalité sluncem a spousta sněhu. Zimní dovolení je tady úžasná!

Dolomity jsou úplně jiné Alpy – už proto jak během dne mění barvu. Ráno jsou růžové, v poledne bledé a večer rudé. Lyžuje se tam v průměru do 2500 metrů, sjezdovky jsou obklopeny nádhernou horskou kulisou, na kterou budete vzpomínat mnoho let. Stejně jako panaromata jsou nezapomenutelné i lyžařské zážitky. Vždyť kde jinde se můžete vydat na úžasnou celodenní lyžařskou tůru, během níž obkroužíte celý masiv Sella a na lyžích i s pomocí lanovek najedete 26 kilometrů? Prstenec sjezdovek, lanovek a vleků Sella Ronda leží v samotném srdci Dolomit, v jejich nekrásnější části. Proto je kromě kvalitního lyžování silným magnetem této oblasti i vyhlídkové putování po vybraných tratích. A také množství sjezdovek, které jsou vzájemně propojeny a jejichž síť měří více než 510 kilometrů. Masiv Sella obklopují čtyři údolí: Alta Badia, Val Gardena, Val di Fassa a Arabba. Jednotlivá údolí jsou spojena spíše lehčími tratěmi, takže je dost času na vychutnávání fantastické kulisy – masivu Sella, ledovce na Marmoladě nebo temné skalní stěny Sasso Lungo. Marmoladě, která se tyčí do výšky 3342 metrů, se říká Královna Dolomit. Jde o skutečnou třešničku na „ledovém dortu“, kterou by si neměl nechat ujít žádný z příznivců sjezdového lyžování.

Sella a Marmolada
Sella a Marmolada

Ukázkovým resortem je Alta Badia s rozsáhlými lučními terény a fantastickým klimatem. Příslovečných 300 slunečných dnů v roce zahrnuje občas i větrné dny, ale i když vás překvapí vítr, je se kam ukrýt. Ať už do lesa, ještě lépe do horské chaty, kde se můžete zahřát slavným „bombardinem“, vaječným koňakem s rumem. Sjezdovkám vládne modrá a červená, skvělí lyžaři či naopak si užijí legendární černou sjezdovku FIS Gran Riso vedoucí z vrcholu Piz La Villa do La Villy.

Alta Badia
Alta Badia

Útulné horské chaty čekají na vyhládlé lyžaře a turisty. Vyhlášenou kuchyni nabízí chata Pralongia ve Val Badia. Vyhledávána je i turistická chata Refugio Fredarola se skvělým sněhovo-ledovým barem.

Tipy
Milovníci historie se mohou z Alta Badie vydat na dlouhý lyžařský okruh (se skibusovými přejezdy) po stopách 1. světové války. Trasa vede přes Arabbu, Marmoladu, Civettu a Passo Falzarego.

Nároční lyžaři často směřují do Val Gardeny, kde na ně na severních svazích čekají výborně upravené závodní černé tratě vedoucí z vrcholu Ciampinoi (2254 metrů).

Jak jsou Dolomity daleko?
Z Prahy do Dolomit autem je to přibližně 660 kilometrů.

Místní pochoutky
Místní restaurace nabízejí mnoho specialit. Například těstoviny v mnoha úpravách, rizoto s osso bucco (telecím na víně), hovězí pečeně, zvěřina, sladkovodní ryby, mořské plody…

Dolomity čeká jen na vás!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *