Kypr – ostrov slunce

Kypr = exotická dovolená na ostrově. 330 slunných dnů v roce, panensky nedotčená krajina s okouzlujícími kostelíky. A též vstřícní a usměvaví lidé. Takový ke Kypr!

Nádherný ostrov ve Středozemním moři, jeden z těch nejkrásnějších, je dodnes rozdělen tzv. zelenou linií mezi dva zde žijící národy, mezi tureckou a řeckou část obyvatelstva, mezi kterými v minulosti docházelo ke konfliktům. Hranice se táhnou celým Kyprem a protínají dokonce i hlavní město Nikósii.

Většina lidí přijíždí na ostrov především za koupáním v moři, ale Kypr může nabídnout mnohem víc než jen nádherné pláže. To, na které se prý z mořské pěny zrodila bohyně lásky Afrodité, ale minout nesmíte. Ženy, které si zde zaplavou, údajně omládnou o 10 let… Afroditinu pláž najdete nedaleko města Pafos. Pohledné turistické středisko s množstvím kavárniček a taveren, ale i památek a muzeí je navíc výchozím bodem pro vyhlášené pěší výlety do půvabných vesniček v nedalekém pohoří Troodos.

Afroditina pláž
Afroditina pláž

Největší hory Kypru lákají nejen křivolakými cestičkami vedoucími podél zurčících potoků třeba do vesnice Foini proslulé ruční výrobou červené keramiky. Po cestě narazíte i na množství krásných kostelů s bohatou freskovou výzdobou. Dojít můžete až do nejvýznamnějšího kyperského poutního kláštera Kykkos. Rozkládá se na jednom z vrcholků, je obklopen borovicovými háji a představuje pro Kypřany poutní místo. Byl založen poustevníkem asi před 900 lety, čtyřikrát vyhořel, přesto je díky darům věřících ve vynikajícím stavu a neustále zde vznikají nové a nové mozaiky.

Historie vás obklopí i ve starobylém hlavním městě ostrova Nikósii, jejíž dominantou jsou renesanční hradby s trojicí bran nesoucích jména tří měst, jejíchž směrem jsou brány orientovány – Famagusta, Keryneia a Pafos. Ve staré části naleznete změť uliček plných stánků se suvenýry, ale také muzeum s bohatou sbírkou antického umění.

Další z velmi významných kyperských měst, přístav Larnaku, proslavila Palmová promenáda, tak se jmenuje korzo s hotely, restauracemi a stánky sousedící s pláží a přístavištěm pro jachty. Dostanete se odtud až ke staré pevnosti postavené Turky v polovině 17.století – z hradeb je krásný výhled na moře.

S poněkud ospalou Larnakou ostře kontrastuje další z přístavů – rušný Limassol. Konají se tu nejrůznější slavnosti, festivaly a tradičně také velký karneval. Když na Kypru za nočním životem – pak právě do Limassolu. Ale město a jeho nejbližší okolí má co nabídnout i ve dne. Za výlet stojí hrad Kolossi, kde můžete vystoupat až na opevnění a rozhlédnout se po kraji, nebo rozlehlé archeologické naleziště Kourion s římským amfiteátrem. A protože je Limassol centrem kyperského vinařství, zastavte se u některého z místních vinařů. Ale pozor, ochutnávejte opatrně, ať se moc neopijete 🙂

Sea Caves
Na Kypru se podívejte na zajímavé místo zvané Sea Caves (západní pobřeží Kypru), kde voda vyhloubila podzemní jeskyně. Z každé strany se vám naskytne jiný pohled a zajímavé je i oko ve skále.

Sea Caves
Sea Caves

Několik tipů na cestu
Halloumi nejlépe na grilu. Na Kypru musíte ochutnat jednu místní specialitu. Je jí sýr halloumi, připravovaný ze směsi kozího, kravského a ovčího mléka s příměsí máty. Nejčastěji se griluje.
Jak do turecké části? Na hraničním přechodu v Nikósii se prokážete pasem a projedete kordonem ozbrojených vojáků. Nejpozději v 18 hodin byste měli být zpátky na hranici.
Kam pro klíč od kostela? Na seznam světového dědictví UNESCO se dostalo deset nejvzácnějších kyperských kostelíků. Může se stát, že některý z nich bude v době vaší návštěvy uzamčen. Klíč ale mívá místní kněz, vyptejte se v nejbližší kavárně.

Kypr to jsou vodní radovánky, koupání v moři, slunce a pohoda. Užijte si dovolenou na Kypru!

Kypr fotogalerie

Pernera
Pernera
Pláž u města Paralimni
Pláž u města Paralimni
Pláž v Nissi Beach
Pláž v Nissi Beach

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *