Chorvatský Drvenik – levná dovolená u moře

Chystáte se na dovolenou k moři? Jeďte letos do Chorvatska! Malé rybářské městečko Drvenik nabízí kromě moře a sluníčka i to nejdůležitější, co prací opotřebovaný a stresem všedních dní uštvaný turista hledá – klid.

Toužíte-li se již delší dobu teleportovat někam, kde si klid skutečně užijete, pak je pro vás Drvenik, malebné letovisko v jižním koutu Makarské riviéry, to pravé ořechové. A pokud k tomu máte i takovou podmínku, že by vás to užívání nemělo moc stát, pak už není vůbec o čem diskutovat. Kde jinde si budete moci dovolit ten luxus, mít mořskou pláž jako předzahrádku svého apartmánu, a přitom se finančně nezruinovat? Takže sedněte do letadla (přistání možné na letišti ve Splitu či Dubrovníku), objednejte autobus, využijte last minute zájezd nebo rovnou osedlejte svůj vůz – a tradá, ať jste tam.

Naše tipy
Když se pak v úpatí pohoří Rilič trošku aklimatizujete, zajisté vám neunikne fakt, že Drvenik tvoří dvě zátoky. Ta menší se nazývá Gornja Vala a je to přesně to místo, kde se vyvalíte na oblázkové pláži, zavřete oči, zaposloucháte se do šumění moře a jediný pohyb směr sosnový háj vyvinete až ve chvíli, kdy zatoužíte po stínu a absenci sluníčka. Ovšem v té druhé části sluníčka, v Dolnja Vala, je už kapánek živěji – hlavně je to přístav, což by mělo zajímat ty, co chvíli neposedí. Pravidelně odtud vyplouvají trajekty, například na ostrov Hvar, kde to krásně voní rozmarýnem a levandulemi a kde rozhodně nenastydnete, protože toto místo nabízí nejvíc hodin slunečního svitu z celého východního Jadranu. Ale pokud vás víc láká jeden z nejhustěji osídlených jadranských ostrovů, kde se navíc narodil cestovatel Marco Polo, měli byste v přístavu naskočit na loď směr Korčula.

Preferujete-li spíše pěší způsob dopravy, při kterém vás nepostihne mořská nemoc, můžete si udělat malou procházku na sever od obce – tam najdete zbytky opevnění proti Turkům ze 17. století. Ovšem i taková promenáda po pláži má něco do sebe, obvzlášť když se podle průzkumů řadí ta drvenická mezi jednu z patnácti nejkrásnějších pláží v Evropě. Na to si vzpomenete při zastávce v zátokách Donja Vira nebo Gornja Vira. Tamní kombinace kamínků a písku totiž zaručuje dokonalé „leháro“.

Zasteskne-li se vám po ruchu (velko) města, není problém vyrazit směr Makarska – je to necelých 30 km a máte-li zájem zakusit atmosféru pravých chorvatských tržišť se všemi suvenýry, krajkami, keramikou a špěrky, přijdete si na své. Za zábavou se hodně často jezdí do 15 km vzdáleného Gradacu. Jste-li ale klidnějšího ražení a netoužíte po tanci a skotačení, určitě dáte přednost cupitání zalesněnými údolíčky přímo v Drveku.

Stavte se v místní restauraci
I když je osada Drvenik maličká, žije zde jen něco okolo 500 obyvatel, taková exkurze vás brzy zmůže, takže není od věci zakotvit v některé z hospůdek a něco pojíst. Návštěva místní restaurace vás rozhodně nevyjde draze, ceny jsou srovnatelné s těmi u nás, často vyjdou v porovnání s českými restauracemi ty chorvatské levněji. Už jen se úspěšně prokousat jídelním lístkem. Rozhodně byste ale měli okoštovat kroštule a fritule, jinými slovy něco jako koblížky bez marmelády, za to bohatě posypané cukrem. S plným žaludkem si pak objednejte láhev dobrého vína a kochejte krásami kolem. Ale pozor, atmosféra tohoto letoviska je silně návyková, snadno se může stát, že nebude chtít odjet!

Může se vám hodit
– na cestu do Chorvatska vám stačí platný občanský průkaz;
– platí se zde eury;
– chcete-li pozdravit – „dobar dan“, na shledanou – „dovidenja“, ano – „da“, ne – „ne“, poděkovat – „hvala“, prosím – „hvala“.

Přejeme vám ničím nerušenou dovolenou v chorvatském Drveku!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *