Ostrov Curacao – dovolená v Karibiku

Je libo exotickou dovolenou? Ostrov Curacao se pyšní překrásnými barvami, zejména modrou, ať už je to v hlavním městě Willemstad, vybudovaném v holandském stylu s pastelově barevnými domečky, či podmořským světem patřícím k jednomu z nejkrásnějších na Zemi. Dovolená je zde opravdu nádherná.

Ráj potápěčů
Curacao leží asi 70 kilometrů od pobřeží Venezuely a 65 kilometrů východně od ostrova Aruba a patří mezi potápěči nejvyhledávanější ostrovy na světě. Průhledná bledě modrá voda až do hloubky 45 metrů usnadňuje přístup k vrakům, jeskyním i korálům. Kolem celého ostrova najdou potápěči více než 100 zajímavých míst. Podmořský park s 20 kilometry korálové bariéry se rozprostírá na jihovýchodním pobřeží.

Curacao
Curacao

Pastelový Willemstad
Kdo připlouvá na ostrov Curacao zaoceánskou lodí, doslova ho oslní barevná paleta místních domečků v přístavišti hlavního města Willemstad. Právě pro tuto jedinečnou směs evropské architektury oděné v exotickém hávu bylo město Willemstad zapsáno do seznamu chráněných památek UNESCO. Samotné centrum se dělí do dvou čtvrtí, rozkládajících se podél zálivu St. Anny. Čtvrtě Pundu na východě a Otrobandu na západě spojuje gigantický most, známý pod názvem Svingující stará dáma (Swinging Old Lady). V nejstarší části města, Pundě, září budovy v typicky holandském stylu 17. a 18. století. Synagoga Mikvé Emanuel z roku 1732 patří k nejstarším v Americe. Uvnitř můžete obdivovat velmi dobře zachovalé varhany a muzeum židovské kultury. Původní centrum města tvořila pevnost Amsterdam, kde dnes sídlí vládní instituce. Zašlou slávu pevnosti připomíná pouze dělová koule ve zdi. Návštěvníky města však více než historie pevnosti zajímají plovoucí trh a mořské akvárium. Čtvrť Otrabanda bývala v 17. století předměstím Willemstadu, a proto se zde setkáte pouze s nízkými domky, které nesměly stát v cestě z pevnosti. Většina historických budov města, například bazilika sv. Anny z roku 1734 či muzeum ostrova Curacaa, se nachází právě v této čtvrti.

Willemstad
Willemstad

Národní park Christoffel
Až se nabažíte ruchu přístavního hlavního města a zatoužíte vidět opravdové barvy v přírodě, vydejte se do Národního parku Christoffel. Tento rozsáhlý park na severozápadním pobřeží byl založen v roce 1970 na území několika plantáží. Můžete si vybrat mezi pobřežní cestou nebo cestou mezi kopci, ale nejlepší způsob, jak poznat tuto krajinu, je projíždět krátké úseky a obdivovat vápencové terasy a petroglyfy indiánů. U jedné z bývalých plantážnických usedlostí narazíte na muzeum Savonet, kde jsou vystavené předměty související s přírodou a historií. Vydáte-li se na sever, cesta vás dovede až na samý konec civilizace, k jeskyním Hato. Tento původní komplex jeskyní zahrnuje bazénky, vodopády, indiánské petroglyfy, stalaktity i stalagmity, jež byly formovány pod vodou před mnoha miliony lety. Do jeskyně můžete pouze s průvodcem.

Další informace

Nejoblíbenějším suvenýrem z Curacaa bývá modrý likér stejného jména, který ostrov proslavil. Láhev koupíte asi za 10 USD. Milou vzpomínkou bývá i CD s karibskou hudbou reggae nebo soca.

Na ostrov Curacao nepotřebují občané České republiky vízum, stačí platný cestovní pas a zaplacení odletové taxi cca 20 USD.

Kromě pravidelných leteckých linek společnosti KLM z Amsterdamu vás na ostrov mohou dopravit i obrovské zaoceánské výletní lodě, plující podél dalších karibských ostrovů.

Obyvatelé ostrova mluví holandsky a někteří anglicky. Většina starousedlíků používá také speciální jazyk zvaný papiamento, což je směsice španělštiny, portugalštiny, holandštiny, francouštiny a řeči starých indiánů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *