Dovolená Řecko. Ostrov Lefkada čeká na vás

Chystáte se na dovolenou k moři? Co takhle na dovolenou do Řecka? Lefkada je řecký ostrov, který vás překvapí i pohltí „ospalou“ atmosférou, příjemnými lidmi, nádhernými plážemi, tradičními vesničkami i nabídkou vodních sportů.

Ostrov je s pevninou spojen zvedacím mostem, po kterém jedete rovnou do hlavního města Lefkas. Ve městě nečekejte ruch velkoměsta, zato příjemné prostředí, hodně taveren (stylové řecké restaurace), obchůdky i zajímavou architekturu starých, často dřevěných domů. Nepřehlédnutelná je stará pevnost Santa Maura, která byla postavena okolo roku 1300 na ochranu proti pirátům, pár kostelů i muzeí, ale především Alabastrová jeskyně za městem.

Ostrov Lefkada je jedním z mála ostrovů, který si z větší části zachoval původní ráz. Toto je to pravé Řecko. Na domorodce budete zpočátku koukat jako na atrakci, než pochopíte, že zde je to úplně normální. Vládne zde téměř domácká atmosféra, vesnice si žijí svým životem a místní obyvatelé turisty ničím nemohou překvapit (ani zjevným obdivem a focením). Příjemným kontrastem k pohodovému vnitrozemí jsou pláže, prý ty nejkrásnější v Řecku.

Pláž Porto Katsiki se dokonce řadí mezi 10 nejkrásnějších na světě – překrásný půlkruhový pás písku, vysoké vápencové útesy sluncem vypálené doběla, na druhé straně průzračné moře s jen pozvolna klesajícím dnem. Prostě nádhera!

Porto Katsiki
Porto Katsiki

Nejznámějšími letovisky jsou Agios Nikitas a Vasiliki. Nečekejte luxus a přepych, pokud za něj nepovažujete fakt, že letovisko tu v případě Agios Nikitas znamená velmi klidné rybářské městečko plné barevných domečků. Obklopené je opět překrásnými plážemi.

Agios Nikitas
Agios Nikitas

Jste-li na ostrově se svou drahou polovičkou, tak musíte navštívit „pláž zamilovaných“, zvanou Miltos. Je vždy poloprázdná a zajet se na ni dá i lodním taxíkem. Pro rodiny s dětmi je zase ideální pláž Kathisma.

Vasiliki je turisty označováno za úplně nejhezčí letovisko a není tajemstvím, že za tuto pověst vděčí zejména úchvatným výhledům na tyrkysovou zátoku plnou surfařů. Je zde totiž windsurfingu ráj. Zahrádky restaurací jsou zde přímo u pláže, a tak se při obědě nebo u sklenky vína můžete kochat pohledem na desítky bojovníků s vlnami a větrem.

Máte raději samotu? Navštivte překrásnou pláž Agiofili. Toužíte po nákupech a tanci? Poslouží živější vesnička Nidri, kde je i několik diskoték a obchůdků se suvenýry. Jezdí sem i potápěči, za vesnicí jsou útesy plné podmořského života.

Mys Doukato
Celou řadu legend je opředen mys na jihu ostrova, kterému se říká Doukato. Dříve se mys jmenoval Leukos, tedy bílý, pro jeho vybělený 70 metrů vysoký útes trčící z moře, který námořníci vídávali už z dálky. Zde údajně kdysi stával Apollónův chrám a především… Byl zde vchod do podsvětí. Z útesu tu proto byli shazováni odsouzenci a další provinilci, kterým byli k tělu přivazováni ptáci, aby byl jejich pád chvíli zbrzděn. Kdo přežil, byl omilostněn. Kromě mnoha hříšníků, ale i sebevrahů, se z útesu kvůli nešťastné lásce vrhla vstříc smrti i básnířka Saphó, známá ze svého rodného ostrova Lesbos.

Jaký si zde koupit suvenýr?
Možností je mnoho. Červené víno, voňavý med, chutný olivový olej, řecký sýr feta. Nebo třeba vyšívané krajky, tkané koberce a koberečky…

Lefkádu si zamilujete
Po celou dobu vaší dovolené vám bude němým svědkem překrásné pohoří Stavrotas. Dopřejte si proto výlet na jeho vrchol (1100 metrů nad mořem) zvaný Agios Ilias. Tam se rozhlédnete, Lefkada bude celá pod vámi, a vy si můžete říct, že tady určitě naposledy nejste.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *