Dovolená na Kubě

Kuba není pouze zemí doutníků a kyselých pomerančů. Největší karibský ostrov se vyznačuje jedinečnou a mistrnou kulturou. Můžete zde spatřit koloniální stavby i dřevěná obydlí. A samozřejmě jsou zde hotelové komplexy a krásné pláže. Na Kubě je více než 280 pláží, takže je z čeho vybírat! Teploty kolem 27 stupňů lákají na relax na pláži. Na své si přijdou i potápěči, protože Kuba má nejkrásnější podmořskou faunu a flóru. Kuba je matkou většiny latinsko-amerických tanců. Bez tance si Kubánci nedokáží život představit. Další jejich zábavou jsou šachy a domino. Hrají se prakticky všude, hlavně na ulici.

Havana a Trininad
Hlavním město Kuby je Havana, kterému se říká město tisíců muzeí a nasajete zde tu pravou atmosféru starých koloniálních časů. Zamiřte do muzea rumu Havana Club, kde se nalézá doutníková továrna. Za zmínku také stojí město Trininad, které je na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Havana pláž
Trininad pláž

Kubánské doutníky
Z Kuby si samozřejmě může přivést známé doutníky, rum a kávu. Rum zde dokonce vyjde levněji než balená voda. Nejoblíbenější značkou doutníků jsou Cohiby. Více než 50 ks ale musíte proclít. Pěkným suvenýrem jsou také dřevěné hračky a nástroje. Rozhodně ochutnejte kubánskou kuchyni. Někomu se může zdát, že kubánská kuchyně je jednotvárná, a je to skutečně tak. Typickým pokrmem je Congrí, což je rýže vařená s červenými fazolemi.

Pokrmy na Kubě
Myslíte si, že na Kubě se masivně pojídají ryby a mořské plody? není to tak, převažuje zde konzumace hovězího, vepřového a drůbežího masa. Masa se zde nejčastěji marinují a grilují. Nejpoužívanější jsou pomerančové a citrónové marinády, které místní používají též jako zálivku na zeleninu nebo sladké brambory.

Měna na Kubě
Zajímavostí je, že na Kubě existuje dvě měny – peso nacionale (CUP) a peso convertible (CUC). CUC používají zejména turisté. Kubánci dostávají plat v CUP. Turisté s oblibou smění EUR na CUC, poté je promění na CUP. Není problém směnit USD, ovšem výhodnější je EUR. Proč? Při výměně amerických dolarů se totiž musí platit 10% daň. Peníze v pohodě vyměníte na letišti, v hotelích a v bankách nebo směnárnách, kterým se říká cadeca.

Ceny na Kubě
Voda 1.5 l – 22 Kč, Coca-Cola 0.33 l – 30 Kč, chléb – 14 Kč, meloun – 14 Kč, vejce 12 ks – 22 Kč, jablka 1kg – 190 Kč, jídlo v levné restauraci – 145 Kč, večeře s nápojem – 160 Kč, pivo v restauraci 0.5 l – 190 Kč.

Víza na Kubu jsou nutností
Při cestě na Kubu je vízum a platný cestovní pas nutností. Vízum stojí 750,-. Vízum turisty opravňuje k pobytu na Kubě po dobu 30 dní. Pokud budete na Kubě déle, vízum lze prodloužit za poplatek 25 dolarů. Vízum vyřídíte na konzulátu na počkání. Pokud cestujete s cestovní kanceláří, vízum vám zařídí cestovka.

Jazyk
Úředním jazykem na Kubě je španělština.

Očkování
Při cestě na Kubu není požadováno žádné povinné očkování, ovšem není od věci se nechat očkovat proti žloutence typu A a B.

Místní taxíky – ameriky
Typická kubánská auta, kterým se říká staré ameriky, slouží jako laciné taxíky. Pro turisty je ale tento způsob dopravy zakázaný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *