Nejčastějšími příčinami, proč tolik turistů během dovolené u moře onemocní některou z průjmových chorob, jsou: změna jídelníčku, stres (cestovní horečka) a hlavně nákaza při nedodržování hygienických pravidel.
Nejrizikovější skupinou bývají baťůškáři, cestovatelé, kteří chtějí poznat i místa, kam se turisté příliš nehrnou. Ti se touží stravovat s domorodci, poznat běžný život navštívené země, a neuvědomují si, že jejich organismus se s tím nemusí tak snadno vyrovnat.
Jenže ani pobyt v luxusním hotelu vám nezaručí, že půlku dovolené nestrávíte v poklusu mezi postelí a záchodem. Jistěže o takové zážitky nikdo nestojí, proto si raději pojďte zopakovat jak cestovatelský průjem omezit na úplně minimum.
Velkým hitem poslední doby jsou probiotické bakterie, jejichž některé kmeny běžně žijí v lidském střevě a mají řadu příznivých účinků jak na trávení, tak na posílení imunity. Právě proto doporučují někteří odborníci přibližně 14 dnů před odjezdem na dovolenou užívat probiotika v tabletách. Před silnou infekcí vás sice úplně neochrání, ale její průběh může být mírnější a zažívání se rychle vzpamatuje.
Především hleďte, abyste nákaze nedali žádnou šanci proniknout do vašeho trávícího ústrojí. Držte se osvědčených zásad a nejezte nic, co se nedá převařit, opéct nebo oloupat.
Velmi rizikové jsou jsou např. už voda z kohoutku v koupelně, kostky ledu v nápojích, samozřejmě i nechtěné nalokání se při koupání v přírodě.
Pro použití veřejné toalety si ruce vysoušejte horkovzdušním přístrojem, i z něj se mohou šířit choroboplodné zárodky.
Pozor na nedostatečně tepelně upravené či dokonce syrové maso, zeleninové saláty, veškeré ovoce a zeleninu, které se nedají oloupat. Odpusťte si také mléčné produkty, zákusky a zmrzlinu, odolejte pochoutkám od pouličních prodavačů. K bezpečným potravinám a nápojům naopak patří každé jídlo, které přijde na stůl s vnitřní teplotou vyšší než 60 °C, chleba, horký čaj a káva, před vámi čerstvě vylisovaná ovocná šťáva, voda nasycená oxidem uhličitým.
Když už průjem dostanete
Když už se stane, že vaše tělo nákaze podlehne a průjem dostanete, pamatujte si, že nebezpečné je zejména odvodnění organismu. Hlavně pro lidi oslabené, starší (kteří navíc trpí řadou chronických chorob) a pro malé děti může být dehydratace velmi nebezpečná. Proto je třeba dát na soustavné doplňování tekutin, nejlépe s obsahem cukrů a solí (minerální vody, iontové nápoje nebo sladký čaj). Úbytek sodíku nahradí velmi dobře i slané polévky.
Do cestovní lékárničky si pro případ nouze přibalte přípravky zklidňující peristaltiku střeva (Imodium, Reasec apod.) nebo čistě přírodní prostředky, které na sebe vážou škodliviny a bez obav je můžete i dětem (Černé uhlí, Carbosorb, Smecta apod.).
Lepší zprávou je ověřený fakt že s „běžným“ průjmem si tělo poradí i bez lékařského zásahu, většinou přibližně do 5 dnů sám odezní. Během té doby je vhodné držet šetřící dietu, zpočátku úplně bez tuků. Nejprve podávejte nemocnému starší pečivo, postupně můžete přidávat suchou rýži, pak brambory, nakonec i libové maso.
Pokud průjem trvání více než tři dny, doprovází jej vysoká horečka, silné křeče a ve stolici se objevují krev a hleny, vyhledejte v každém případě lékaře.
V jakých turistických destinacích mají naši turisté potíže?
Nejčastějí mají turisté z Česka v Egyptě a Tunisu, lépe jsou na tom na Costa Bravě, Kanárských ostrovech, Mallorce, Korfu.
P.S.: I zuby si čistěte jen balenou vodou. Dobře si prohlédněte uzávěr lahve, nesmí být porušený. Pány asi nepotěší, že lihoviny jako prevence zažívacích potíží nejsou tak účinné, jak se říká.
No, upřímně doufám, že letos se to u nás objedu bez průjmu. Sama s tím mívám neustále problémy a to i přesto, že si dávám pozor a kupuju si vždycky balenou vodu, led si nedávám, ale je fakt, že jídlo na ulici si prostě kupuju, protože nejde vždycky zalézt někam do restaurace, když jsme třeba na výletě, to bychom nedělali nic jiného :/ takže spíš řeším, jak to udělat, aby se tělo vypořádalo i s tím jídlem. Zatím jsem našla hodně chválu na probiotika, že ta by měla dokázat střeva připravit na takový nářez, v lékárně mi dokonce říkali, že mají biopron forte, což jsou prý probiotika přímo určená na tyhle cestovatelské průjmy, ale zatím jsem je nekupovala, než si najdu více informací. No a našla jsem si, že by se měla začít užívat už 14 dní před a pak během dovolené, takže to asi zkusím, ale jde mi ještě o dceru, která s námi letos také pojede, poprvé. Jídlo cizí nikde jíst nebude (zatím jsme na příkrmech, takže si povezu skleničky) a vodu budu kupovat a převařovat, ale nevím, jestli se dá průjem chytit i z něčeho jiného, takže jestli jí taky něco nepořídit? Probiotika bere normálně na lepší trávení, budou stačit nebo je taky něco extra pro děti?
Za mě teda: super klasické doporučení, jen neznám snad nikoho kdo by tato pravidla dodržoval..když jedete do hotelu, cpete se ovocem, stejně jako zákuskama a určitě si koupíte někde na ulici zmrzlinu…stejně tak nezkoumáte odkud pochází kostky ledu ve vychlazeném nápoji…souhlasím s probiotikama i s tím co se o nich tady píše, takže tohle opravdu dodržuju ty 2 týdny před odjezdem, ten biopron forte je pokud vím fakt dělaný proti těm cestovatelským průjmům a zatím jsem teda problém neměla…Každopádně je podle mě takováto prevence určitě lepší než pak mít zkaženou dovolenou nebo se muset nějak výrazně omezovat.
Dobrý den. já jsem cestovatel do zahraničí jako z Účastníci zájezdu. Každoročně autobusem do chorvatska pod stan s vlasní staravou a od babičky vyfasovanou měruňkovicí právě kvůli těmhle potížím…Jenomže letos si přítel vymyslel Bulharsko v hotelu s alleclusive a letecky.No po 5 letech pod stanem to bude dost veliká změna, snad k lepšímu… Takže první trauma bude letadlo s pak ta strava mě trochu děsí po tom co všude čtu jak dovolenou prokadí atd… Myslíte teda že je opravdu efektivní začít už před dovčou užívat nějaký ten biopron? Koukám teď po netu a lidi si ho docela chválí, ale zase bych nerada vyhazovla prachy z okna…Ale asi raději do prevence půjdu, už jsem utácela i za větší kraviny…