Dovolená Srí Lanka

Toužíte po skvělé exotické dovolené? Jeďte na Srí Lanku.

Srí Lanka je ostrovní stát, který si určitě zamilujete. Naleznete zde krásné bílé pláže, blankytné moře s průzračnou vodou, starobylé památky, čajové plantáže a mnoho dalšího. Neváhejte zde navštívit největší město Colombo, kde se nachází starobylé chrámy a posvátná místa i s posvátnými slony. Jsou zde i napodobeniny amerických dvojčat. V každém větším městě naleznete, jak klasické trhy, tak i moderní nákupní centra. Domorodci tvrdí, že největším městem na ostrově je Kandy, jehož střed tvoří jezero s chrámem Buddhova zubu, symbolem suverenity Srí Lanky. Tento chrám je střežen jako oko v hlavě. Město Hikkaduwa patří mezi nejoblíbenější plážová letoviska. Při koupání v moři zde můžete potkat velké želvy – karety, kterých se ale nemusíte bát (můžete je i nakrmit mořskou řasou). Rozhodně nezapomeňte jít na olejovou masáž nebo koupel v některém z domů ajurvédy. Na celém ostrově žijí lidé, z nichž srší optimismus a pohoda.

Hikkaduwa

Srí Lanka měna
Oficiální měnou na Srí Lance je srílanská rupie (zkr. LKR), která se dále dělí na 100 centů. Při uvádění cen se poměrně často používá běžně Rs, Rp nebo SLRs nebo SLRp. Doporučujeme směnit peníze z EUR nebo USD. Směnárny jsou na letišti, dobře fungují banky (ovšem jen pracovní dny).

Ceny jídel na Srí Lance nejsou vysoké
Ceny jídel v restauracích na Srí Lance nejsou vysoké. To ovšem neplatí v jídelnách nebo stáncích s občerstvením, zde jsou mnohem nižší. Ceny: západní snídaně – 60Kč, smažené nudle nebo rýže – v restauraci 60Kč / v jídelně 30Kč, rice, and curry – 60Kč v restauraci / 30Kč v jídelně, grilovaný plátek tuňáka nebo grilované kuřecí stehno s přílohou – 80Kč, velká grilovaná ryba pro 2 osoby – 200Kč, humr – 500Kč, džus z čerstvého ovoce – 40Kč v restauraci / 17Kč v ovocném baru nebo v jídelně, pivo lion 0,7l – 40Kč v restauraci, celý čerstvý sladký ananas ve stánku – 28Kč.

Jazyk
Úředním jazykem na Srí Lance je sinhálština (sinhala), kterou hovoří kolem 74% obyvatel. Druhým národním jazykem je tamilština, tou hovoří 18% obyvatel. Nezoufejte, v turistických střediscích se v pohodě domluvíte anglicky.

Vízum a potřebné doklady
Ke vstupu na území Srí Lanky budete nutně potřebovat vízum a platný cestovní pas. Myslete na to, že platnost pasu při příletu musí být ještě minimálně 6 měsíců! 30ti denní vízum je možné přímo na Srí Lance prodloužit na 90 dnů, a to zcela zdarma.

Praktické informace
– Počítejte s automatickým spropitným 10%. Toto však není považováno za skutečné spropitné. Zdejší personál očekává, že jim ještě nějaké peníze dáte.
– Elektrický proud má napětí 240 V. Ovšem zásuvky mají tři vstupy. Všude zde ale zakoupíte adaptér.
– V hotelu je všude pitná voda. V případě potřeby ale všude zakoupíte vodu v plastových láhvích.
– Co se týče opalování, počítejte s velmi ostrým sluncem, proto nezapomeňte používat opalovací krém s vysokým faktorem.
– Všude na Srí Lance je opalování bez vrchního dílu plavek zakázáno!
– Kriminalita je zde minimální. Občas se vyskytne nějaká kapesní krádež.

Věřte, že exotická dovolená na Srí Lance je pro vás to pravé. Na tuto dovolenou budete dlouho vzpomínat!

Přejeme Vám krásnou a pohodovou dovolenou na Srí Lance.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *