Dovolená Malta

Malta je vyspělý a hustě obydlený ostrov ve Středozemním moři. Strategická poloha Malty ve Středozemním moři z ní udělala významný obchodní uzel. Na ostrově Maltě zažijete nezapomenutelnou dovolenou!

Malta patří k nejmenším státům na světě, ovšem co do počtu nádherných míst, pláží a památek, není Malta vůbec malá. Nejoblíbenější maltskou pláží je Golden pay, která se nalézá na západě ostrova. Stavby na území malé pevniny ve Středozemním moři jsou staré až 7 000 let, což svědčí o bohaté maltské historii dané strategickou polohou ostrova. O výhodách věděli už i rytíři Řádu svatého Jana, kterým se říkalo Johanité. Dnešní hlavní město Vallettu johanité v roce 1566 založili. Většina domů je zde pochází již ze 16. století. Jahnité mj. také vystavěli katedrálu sv Jana. Na její výzdobu si Itálie pozvala samotného Caravaggia a malířův obraz stětí Jana Křtitele visí v barokním kostele dodnes. Malta je vhledem ke své rozloze jediným velkým městem, kamkoli je to kousek. I na sousední ostrov Gozo…

Golden Bay

Půvabný ostrov Gozo
S návštěvou Malty rozhodně navštivte ostrov Gozo. Na ostrov se dostanete z vesnici Cirkewwa trajektem. Cesta trvá maximálně dvacet minut a stojí 15.70 eur. Na ostrově žije 30 000 domorodců a rozhodně stojí za návštěvu. Bude koukat, Gozo je totiž čistější než Malta! Hlavním městem je Victoria (Rabat). Proč dvě slova? Používají se každé zvlášť, ale i dohromady. Na tomto ostrově se nachází tzv. Azurové okno, což je obrovská skalní proláklina o průměru 40 metrů, která byla vytvořena příbojovými vlny. Azurové okno bezpochyby patří k největším turistickým tahákům.

Gozo

Jak se dostat na Maltu
Na Maltu létá z Prahy letecká společnost Air Malta. Let trvá cca 2,5 hodiny, což je přibližně doba, kterou letíte do Bulharska. Za 2,5 hodiny můžete být na dovolené na překrásném ostrově!

Místní pokrmy
Národním jídlem na Maltě je pečený králík, ovšem typičtějším jídlem je zde maltský talíř, což je obložená mísa skládající se z klobásy, sýru, gbejna, rajčat, oliv a zeleniny. Rozšířenou specialitou jsou pastizzi, což jsou taštičky plněné sýrem, špenátem nebo hráškovou pastou.

Počasí na Maltě
V létě na Maltě naleznete slunce, rozpálené pláže a teplotu více než 30°C. V zimním období na Maltě je 6 hodin slunečního záře denně a kolem 15 stupňů teploty vzduchu. Bazény jsou v hotelích v zimě vyhřívány.

Úřední jazyk
Úředním jazykem je Maltština, která je semitským jazykem s románskými a arabskými prvky. V hotelech se v pohodě dorozumíte anglicky i německy.

Měna na Maltě
Od roku 2008 je oficiální měnou na Maltě Euro. V hotelích, restauracích, autopůjčovnách a obchodech lze platit platebními kartami (Eurocard/Mastercard, Visa, American Express).

Internet na Maltě
Nebojte, internet na Maltě je! 🙂 Mobilní internet je ale v porovnání s Českou republikou podstatně dražší. Pokrytí tu je téměř stoprocentní. Mezi největší provozovatele patří Go Mobile, Vodafone a Melita.

Očkování před cestou na Maltu
Nevyžaduje se zvláštní očkování.

Ceny na Maltě
Na Maltě není zas tak draho. Bochník chleba = 0,35 €, jablka 1 kg = 0,80 €, banány 1 kg = 0,90 €, pomeranče 1 kg = 1,10 €, pivo plechovka = 0,70 – 1,60 €, jeden kopeček zmrzliny = 0,70 €, mléko 1 l = 0,60 €, minerální voda 1 l = 0,45 €.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *